1397/02/16

سازمان فضایی ایران به فدراسیون بین‌المللی فضانوردی می‌پیوندد

رییس‌جمهور «لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‎المللی فضانوردی» را برای طی تشریفات قانونی، تقدیم رییس مجلس کرد. حسن روحانی، رییس جمهور، لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‎المللی فضانوردی را که به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه ۶/۱۲/۱۳۹۶ هیات وزیران به تصویب...
سازمان فضایی ایران به فدراسیون بین‌المللی فضانوردی می‌پیوندد

 رییس‌جمهور «لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در «فدراسیون بین‎المللی فضانوردی» را برای طی تشریفات قانونی، تقدیم رییس مجلس کرد.
حسن روحانی، رییس جمهور، لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‎المللی فضانوردی را که به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه ۶/۱۲/۱۳۹۶ هیات وزیران به تصویب رسیده است را برای طی تشریفات قانونی تقدیم علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی کرد.
در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است:«به منظور گسترش حضور فعال و هدفمند جمهوری اسلامی ایران در سازمان ها و مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای و بهره‌گیری از آن در جهت تامین منافع ملی و تحقق هرچه بیشتر همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای اصول و اهداف راهبردی سیاست خارجی کشور و لزوم توسعه و بکارگیری امکانات و ظرفیت‌های بالقوه در راستای اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور و با توجه به اهمیت و لزوم توسعه و کاربرد فعالیت‌های فضایی برای مقاصد صلح‌آمیز، ارائه اطلاعات، غلبه بر چالش‌های پیش‌رو، دسترسی به شبکه جهانی و به رسمیت شناختن دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران لایحه زیر برای طی تشریفات قانونی تقدیم می‌شود:
لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‌المللی فضانوردی
ماده واحده- به سازمان فضایی ایران اجازه داده می‌­شود در فدراسیون بین‌­المللی فضانوردی به شرح اساسنامه پیوست عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط، اقدام نماید. تغییر دستگاه طرف عضویت برعهده دولت است.
تبصره- رعایت اصل هفتاد و هفتم (۷۷) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد اصلاح اساس‌نامه، موضوع ماده (۳۶) آن، الزامی است».

 
توضیح اسپاش: فدراسیون بین‌المللی فضانوردی (International Astronautical Federation) که با نام کوتاه IAF نیز شناخته می‌شود، یک سازمان غیردولتی و غیر انتفاعی بین‌المللی است. این سازمان در سال ۱۹۵۱ میلادی بنیان نهاده شده و دفتر مرکزی آن در شهر پاریس در کشور فرانسه قرار دارد. هدف این سازمان پیشرفت دانش در زمینه‌های فضایی و توسعه و کاربرد فناوری‌ها و توانایی‌های فضایی در راستای پیشرفت بشریت است. فدراسیون بین‌المللی فضانوردی در پخش و گسترش اطلاعات فضایی و ایجاد شبکه‌ای از نخبگان در علوم و صنایع فضایی نقش فعالی بازی می‌کند.
فدراسیون بین‌المللی فضانوردی دارای ۲۰۰ عضو است و فعالیت‌های این فدراسیون در چارچوب اساسنامهٔ آن انجام می‌پذیرند. سازمان‌های فضایی، شرکت‌های صنایع فضایی، انجمن‌ها و موسساتی که در زمینه‌های مربوط به فضا و فضانوردی فعالیت می‌کنند، اعضای این فدراسیون را تشکیل می‌دهند. پژوهشگاه هوافضا عضو ایرانی فدراسیون است.
فدراسیون بین‌المللی فضانوردی همکاری تنگاتنگی با فرهنگستان بین‌المللی فضانوردی و موسسه بین‌المللی حقوق فضایی دارد، و به کمک آنها همه ساله کنفرانس بین‌المللی فضانوردی را در یکی از شهرهای جهان برپا می‌نماید.

 

داخلی | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اولین تلفن ماهواره ای با سیستم عامل اندروئید

شرکت مخابراتی ثریا به تازگی از اولین تلفن ماهواره ای با سیستم عامل اندروئید رونمایی کرده است. این گوشی اولین تلفن ماهواره ای با سیستم عامل اندروئید محسوب می شود که همزمان می تواند از ارتباطات GSM پشتیبانی کند. ثریا با ارائه این تلفن با نام Thuraya X5 در تلاش است هماهنگی بیشتری بین ارتباطات زمینی و ماهواره ای برقرار کند و انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم سازد. این گوشی با صفحه نمایش فول اچ دی به بزرگیه 5.2 اینچ، دو سیم کارته است و از ارتباطات 2G,3G,4G پشتیبانی می کند. این تلفن همراه در ماموریت های دولتی،پروژه های انرژی، ارتباطات سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد و اتصال سریع و ساده ای را در مناطق دور افتاده و زمانی که کاربر در حال حرکت است و به طور معمول گوشی های هوشمند خارج از دسترس هستند را فراهم می کند.