1397/02/11

بودجه ۴۰ میلیون دلاری پاکستان برای تحقیقات فضایی

دولت پاکستان در بودجه امسال خود ۴۰ میلیون دلار را به کمیسیون تحقیقات فضایی این کشور (SUPARCO) به منظور پژوهش در امور فضایی و فعالیت‌های ماهواره‌ای اختصاص می‌دهد. حدود نیمی از این بودجه صرف پروژه های جدید و ۱۱ میلیون دلار نیز برای توسعه ماهواره چند منظوره پک‌ست ام‌ام‌۱ (PakSat-MM1) در نظر گرفته خواهد...
بودجه ۴۰ میلیون دلاری پاکستان برای تحقیقات فضایی

دولت پاکستان در بودجه امسال خود ۴۰ میلیون دلار به کمیسیون تحقیقات فضایی این کشور (SUPARCO) به منظور پژوهش در امور فضایی و فعالیت‌های ماهواره‌ای اختصاص می‌دهد.
حدود نیمی از این بودجه صرف پروژه‌های جدید و ۱۱ میلیون دلار نیز برای توسعه ماهواره چند منظوره  پک‌ست ام‌ام‌۱ (PakSat-MM1) در نظر گرفته خواهد شد.
قرار است کمیسیون تحقیقات فضایی پاکستان با بودجه مذکور مراکز تحقیقات فضایی در شهرهای لاهور، کراچی و اسلام آباد راه اندازی کند.
لازم به ذکر است پاکستان در بخش بزرگی از فعالیت‌های فضایی و ماهواره‌ای خود وابسته به فرانسه و آمریکا است. دولت این کشور در تلاش است این وابستگی را کاهش داده و زیرساخت‌های ارتباطاتی خود را رشد و توسعه دهد. همچنین پاکستان در نظر دارد در فعالیت‌های مربوط به کسب اطلاعات نظامی از ماهواره‌های ملی خود استفاده کند.

راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.