1397/02/11

بودجه ۴۰ میلیون دلاری پاکستان برای تحقیقات فضایی

دولت پاکستان در بودجه امسال خود ۴۰ میلیون دلار را به کمیسیون تحقیقات فضایی این کشور (SUPARCO) به منظور پژوهش در امور فضایی و فعالیت‌های ماهواره‌ای اختصاص می‌دهد. حدود نیمی از این بودجه صرف پروژه های جدید و ۱۱ میلیون دلار نیز برای توسعه ماهواره چند منظوره پک‌ست ام‌ام‌۱ (PakSat-MM1) در نظر گرفته خواهد...
بودجه ۴۰ میلیون دلاری پاکستان برای تحقیقات فضایی

دولت پاکستان در بودجه امسال خود ۴۰ میلیون دلار به کمیسیون تحقیقات فضایی این کشور (SUPARCO) به منظور پژوهش در امور فضایی و فعالیت‌های ماهواره‌ای اختصاص می‌دهد.
حدود نیمی از این بودجه صرف پروژه‌های جدید و ۱۱ میلیون دلار نیز برای توسعه ماهواره چند منظوره  پک‌ست ام‌ام‌۱ (PakSat-MM1) در نظر گرفته خواهد شد.
قرار است کمیسیون تحقیقات فضایی پاکستان با بودجه مذکور مراکز تحقیقات فضایی در شهرهای لاهور، کراچی و اسلام آباد راه اندازی کند.
لازم به ذکر است پاکستان در بخش بزرگی از فعالیت‌های فضایی و ماهواره‌ای خود وابسته به فرانسه و آمریکا است. دولت این کشور در تلاش است این وابستگی را کاهش داده و زیرساخت‌های ارتباطاتی خود را رشد و توسعه دهد. همچنین پاکستان در نظر دارد در فعالیت‌های مربوط به کسب اطلاعات نظامی از ماهواره‌های ملی خود استفاده کند.

راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

از ناو سرنشین‌دار آینده روسیه چه می دانیم؟

سازمان فضایی روسیه سال‌ها به‌دنبال جایگزینی برای ناو کهنسال سایوز (Soyuz) بود اما به قول مرحوم گئورگی گرچکو (Georgy Grechko) این سفینه به قدری هوشمندانه طراحی شده که هیچ پیشنهادی نتوانست امتیاز فوق العاده‌ای نسبت به آن داشته باشد. شاید بتوان گفت نخستین قدم عملی، ساخت سفینه‌ای بانام بخش بازگشتی (Vozvraschaemyi Apparat به روسی: Возвращаемый Аппарат) باشد که تحت نام کاسموس(Cosmos) به فضا پرتاب شدند و نمونه کامل آن کاسموس ۱۴۳۳ در ۲ مارس ۱۹۸۳بود که به ایستگاه مداری سالیوت-۷ (Salyut-7) پیوست. این سفینه که هیچگاه برای حمل انسان به‌کار نرفت، در اصل توسط دفتر طراحی چلومی برای به‌کارگیری در یک نوع ناو نظامی طراحی و ساخته شده بود. به هر حال هیچکدام از طرح‌های ارائه شده نتوانستند سایوز را جانشینی کنند و سایوز نیز طی سالیان خدمت خود تغییرات کیفی بسیاری داشت. در سال‌های آغاز قرن ۲۱، مسئولان سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) به‌طور جدی به فکر جانشینی برای آن افتادند. به همین دلیل به شرکت‌های سازنده ناوهای کیهانی در روسیه پیشنهاد این کار را دادند. از بین طرح‌های ارائه شده، در سال ۲۰۰۹، سفینه پیشنهادی شرکت صنایع فضایی انرگیا (Energia) به عنوان بهترین نمونه پذیرفته شد. در ژوئن سال بعد طرح مقدماتی انرگیا به مقامات دولتی ارائه شد و به تصویب رسید.