1397/02/11

بودجه ۴۰ میلیون دلاری پاکستان برای تحقیقات فضایی

دولت پاکستان در بودجه امسال خود ۴۰ میلیون دلار را به کمیسیون تحقیقات فضایی این کشور (SUPARCO) به منظور پژوهش در امور فضایی و فعالیت‌های ماهواره‌ای اختصاص می‌دهد. حدود نیمی از این بودجه صرف پروژه های جدید و ۱۱ میلیون دلار نیز برای توسعه ماهواره چند منظوره پک‌ست ام‌ام‌۱ (PakSat-MM1) در نظر گرفته خواهد...
بودجه ۴۰ میلیون دلاری پاکستان برای تحقیقات فضایی

دولت پاکستان در بودجه امسال خود ۴۰ میلیون دلار به کمیسیون تحقیقات فضایی این کشور (SUPARCO) به منظور پژوهش در امور فضایی و فعالیت‌های ماهواره‌ای اختصاص می‌دهد.
حدود نیمی از این بودجه صرف پروژه‌های جدید و ۱۱ میلیون دلار نیز برای توسعه ماهواره چند منظوره  پک‌ست ام‌ام‌۱ (PakSat-MM1) در نظر گرفته خواهد شد.
قرار است کمیسیون تحقیقات فضایی پاکستان با بودجه مذکور مراکز تحقیقات فضایی در شهرهای لاهور، کراچی و اسلام آباد راه اندازی کند.
لازم به ذکر است پاکستان در بخش بزرگی از فعالیت‌های فضایی و ماهواره‌ای خود وابسته به فرانسه و آمریکا است. دولت این کشور در تلاش است این وابستگی را کاهش داده و زیرساخت‌های ارتباطاتی خود را رشد و توسعه دهد. همچنین پاکستان در نظر دارد در فعالیت‌های مربوط به کسب اطلاعات نظامی از ماهواره‌های ملی خود استفاده کند.

راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.