1397/02/09

نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های تصاویر ماهواره‌ای تولید شد

رئیس سازمان فضایی گفت:«توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای توسعه داده شد». مرتضی براری با بیان اینکه امروزه نقش‌آفرینی بخش خصوصی در توسعه فناوری کشورها بسیار مهم و چشمگیر است، اظهار کرد:«در کشور...
 نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های تصاویر ماهواره‌ای تولید شد

 رئیس سازمان فضایی گفت:«توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای توسعه داده شد».
مرتضی براری با بیان اینکه امروزه نقش‌آفرینی بخش خصوصی در توسعه فناوری کشورها بسیار مهم و چشمگیر است، اظهار کرد:«در کشور ما نیز این بخش در حوزه‌های مختلف و بالاخص سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی دارای توانمندی‌های بسیار ارزشمندی است که می‌تواند در توسعه کشور نقش‌‌آفرینی داشته باشد».
رئیس سازمان فضایی ایران افزود«سازمان فضایی ایران نیز در سال جاری و سالی که به نام حمایت از تولیدات داخلی نام‌گذاری شده است، حمایت از بخش خصوصی و توسعه آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است؛ بازدید مستمر از شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه فناوری فضایی، به منظور آشنایی با توانمندی‌ها و حمایت از آنها به منظور ارائه تولیدات و خدمات مفید و قابل رقابت در سطح بین‌المللی در برنامه‌های سازمان فضایی قرار گرفته است».
وی خاطر نشان کرد:«در همین راستا، بازدیدی از مؤسسه سنجش از دور بصیر، به عنوان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سنجش از دور داشتیم؛ ارائه انواع خدمات در حوزه سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، از جمله توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای، تعاملات بین‌المللی از جمله با آژانس فضایی کشورهای همسایه و نیز اجرای پروژه‌های بین‌المللی از جمله دستاوردهای شاخص این مؤسسه بود که جای تقدیر و تشکر دارد».
او افزود:«در این بازدید، شاهد نیروی جوان متخصص و پر انرژی و باانگیزه بودیم که می‌تواند با ارائه ایده‌های نو و خلاق دریچه‌ای جدید در توسعه پایدار کشور و راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید، به روی جامعه باز کند».
براری با اشاره به اینکه در حوزه سنجش از دور ضروری است بازیگران مختلف این حوزه در کل زیست‌بوم آن، از سازندگان قطعات گرفته تا ارائه‌کنندگان خدمات ارزش افزوده فضاپایه در تعامل با یکدیگر به توسعه این زیست‌بوم کمک کنند، گفت:«از موضوعاتی که امروز در جلسه بر آن تأکید داشتم ضرورت همکاری شرکت‌های سنجش از دور با مراکز داده کشور به منظور توسعه خدمات فضاپایه و کسب‌وکارهای نوین در این حوزه بود تا از این طریق ضمن توسعه تخصصی این بخش شاهد توسعه اقتصادی آن نیز باشیم».

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.