1397/02/09

نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های تصاویر ماهواره‌ای تولید شد

رئیس سازمان فضایی گفت:«توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای توسعه داده شد». مرتضی براری با بیان اینکه امروزه نقش‌آفرینی بخش خصوصی در توسعه فناوری کشورها بسیار مهم و چشمگیر است، اظهار کرد:«در کشور...
 نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های تصاویر ماهواره‌ای تولید شد

 رئیس سازمان فضایی گفت:«توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای توسعه داده شد».
مرتضی براری با بیان اینکه امروزه نقش‌آفرینی بخش خصوصی در توسعه فناوری کشورها بسیار مهم و چشمگیر است، اظهار کرد:«در کشور ما نیز این بخش در حوزه‌های مختلف و بالاخص سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی دارای توانمندی‌های بسیار ارزشمندی است که می‌تواند در توسعه کشور نقش‌‌آفرینی داشته باشد».
رئیس سازمان فضایی ایران افزود«سازمان فضایی ایران نیز در سال جاری و سالی که به نام حمایت از تولیدات داخلی نام‌گذاری شده است، حمایت از بخش خصوصی و توسعه آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است؛ بازدید مستمر از شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه فناوری فضایی، به منظور آشنایی با توانمندی‌ها و حمایت از آنها به منظور ارائه تولیدات و خدمات مفید و قابل رقابت در سطح بین‌المللی در برنامه‌های سازمان فضایی قرار گرفته است».
وی خاطر نشان کرد:«در همین راستا، بازدیدی از مؤسسه سنجش از دور بصیر، به عنوان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سنجش از دور داشتیم؛ ارائه انواع خدمات در حوزه سنجش از دور و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، از جمله توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای، تعاملات بین‌المللی از جمله با آژانس فضایی کشورهای همسایه و نیز اجرای پروژه‌های بین‌المللی از جمله دستاوردهای شاخص این مؤسسه بود که جای تقدیر و تشکر دارد».
او افزود:«در این بازدید، شاهد نیروی جوان متخصص و پر انرژی و باانگیزه بودیم که می‌تواند با ارائه ایده‌های نو و خلاق دریچه‌ای جدید در توسعه پایدار کشور و راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید، به روی جامعه باز کند».
براری با اشاره به اینکه در حوزه سنجش از دور ضروری است بازیگران مختلف این حوزه در کل زیست‌بوم آن، از سازندگان قطعات گرفته تا ارائه‌کنندگان خدمات ارزش افزوده فضاپایه در تعامل با یکدیگر به توسعه این زیست‌بوم کمک کنند، گفت:«از موضوعاتی که امروز در جلسه بر آن تأکید داشتم ضرورت همکاری شرکت‌های سنجش از دور با مراکز داده کشور به منظور توسعه خدمات فضاپایه و کسب‌وکارهای نوین در این حوزه بود تا از این طریق ضمن توسعه تخصصی این بخش شاهد توسعه اقتصادی آن نیز باشیم».

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نخستین بندر فضایی انگلیس در اسکاتلند ساخته می شود

دولت انگلیس تصمیم دارد در یک جزیره خالی از سکنه در اسکاتلند نخستین بندر فضایی خود را احداث کند. درهمین راستا قرار است پدهای ارسال عمودی ماهواره‌بر به مدار زمین در جزیره ساخته شود. دولت انگلیس تصمیم دارد نخستین بندرفضایی اروپا را در جزیره Mhoeinr در ساترلند واقع در اسکاتلند بسازد. این منطقه خالی از سکنه، دورافتاده و نزدیک دریای شمال است. همچنین این منطقه بهترین مکان برای ارسال ماهواره‌های انگلیسی به مدار زمین به حساب می‌آید. سازمان فضایی انگلیس قراردادی ۲.۵ میلیون پوندی با شرکت Highlands and Islands امضا کرده تا یک پد ارسال عمودی ماهواره‌بر بسازد که مجهز به ترکیبی از فناوری‌های نوین و تایید شده موشکی است. این شرکت با سازمان‌های فناوری فضایی از جمله لاکهید مارتین (Lockheed Martin) همکاری نزدیکی انجام می دهد. لاکهید مارتین تصمیم دارد شرکت راکت لب (Rocket Lab Electron rocket) را به اسکاتلند منتقل کند.این شرکت برای نخستین بار اوایل سال جاری ماهواره‌بری به مدار زمین پرتاب کرد. همچنین راکت لب که با سرمایه گذاری لاکهید مارتین تاسیس شده یک پد ارسال ماهواره‌ با سیستم‌های بالای موشک و ارسال ماهواره در چند شهر انگلیس خواهد ساخت. دولت انگلیس تصمیم دارد علاوه بر اسکاتلند در نقاطی دیگر از جمله کورنوال، آرجیل و ولز نیز بنادر فضایی تاسیس کند. سازمان فضایی انگلیس تخمین می زند در ۱۰ سال آتی بازار ارسال ماهواره به فضا ۳.۸ میلیارد پوند به ارزش اقتصاد این کشور اضافه می کند. در همین راستا تصمیم دارد تا اوایل ۲۰۲۰ میلادی نخستین بندر فضایی را راه اندازی کند.