1397/02/10

چهارمین کنفرانس بین‌المللی ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی

چهارمین کنفرانس بین‌المللی ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی در روزهای ۱۸ام تا ۲۰ام ماه ژوئن سال جاری میلادی در شهر رم ایتالیا برگزار خواهد شد. این کنفرانس میزبان محققانی از دانشگاه‌ها، مراکز فضایی و آزمایشگاه‌ها، سیاست‌گذاران، مقامات دولتی، فعالان صنعتی و دیگر نهادهای مرتبط با فضا خواهد بود و به همین جهت...
چهارمین کنفرانس بین‌المللی ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی

چهارمین کنفرانس بین‌المللی ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی در روزهای ۱۸ام تا ۲۰ام ماه ژوئن سال جاری میلادی در شهر رم ایتالیا برگزار خواهد شد. این کنفرانس میزبان محققانی از دانشگاه‌ها، مراکز فضایی و آزمایشگاه‌ها، سیاست‌گذاران، مقامات دولتی، فعالان صنعتی و دیگر نهادهای مرتبط با فضا خواهد بود و به همین جهت فضایی مناسب برای تبادل اطلاعات بین صنعت و دانشگاه محسوب می‌گردد.

موضوع اصلی این کنفرانس، شکل‌دهی آینده با آخرین پیشرفت‌ها در زمینه ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی خواهد بود. از مهمترین زیرشاخه‌های مورد بحث می‌توان به مواردی همچون زباله‌های فضایی و ماموریت‌های سرنشین‌دار به ماه و مریخ، سامانه‌های مخابراتی ماهواره‌ای، ناوبری ماهواره‌ای و سنجش از دور، شبکه‌های ماهواره‌ای و ماهواره‌های نظامی اشاره کرد.

در دوره قبلی کنفرانس بین‌المللی ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی که در سال ۲۰۱۷ در بارسلونای اسپانیا با موضوع "روندهای فعلی توسعه در فناوری فضایی جهانی و تغییرات آتی در خدمات فضاپایه" برگزار شد، شرکت‌کنندگانی از مرکز هوافضای آلمان (DLR)، آکادمی علوم روسیه (RAS)، موسسه اخترشناسی و علوم فضایی کره جنوبی (KASI)، سازمان فضایی فرانسه (CNES)، موسسه فناوری پکن (BIT) و دانشگاه صنعتی اصفهان حضور داشتند.

با توجه به گسترده بودن موضوعات مورد بحث در کنفرانس، سخنرانی‌های متعددی طی سه روز انجام خواهد گرفت که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: چالش‌های موجود در زمینه ماهواره‌های هواشناسی، استفاده از انرژی خورشیدی برای ماموریت‌های سرنشین‌دار مریخ، ناوبری و کنترل نانوماهواره‌ها، برنامه‌ریزی مسیر حرکتی ماهواره‌ها و جلوگیری از برخورد آنها، طراحی نوآورانه برای ساخت ماهواره‌های مخابراتی پربازده.

شرکت در کنفرانس بین‌المللی ماهواره‌ها و ماموریت‌های فضایی ۲۰۱۸ فرصتی استثنایی برای تعامل با دانشمندان کلاس جهانی و متخصصین فنی در این زمینه به شمار می‌آید و بستر همکاری‌ها و شراکت‌های سودمندی را به وجود می‌آورد. فرصت شرکت و ارسال چکیده مقالات در این کنفرانس هنوز برای دانشجویان هوافضا وجود دارد و سه ژورنال علمی بین‌المللی شامل ژورنال هوانوردی و مهندسی هوافضا، ژورنال اخترشناسی و توسعه و ژورنال اخترفیزیک و فناوری هوافضا از آن پشتیبانی می‌کنند.

رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

حضور ایران در نمایشگاه هوافضای برلین، قدیمیترین در جهان و بزرگترین در اروپا

1396/11/29
نمایشگاه هوافضای برلین ILA-BERLIN را می‌توان قدیمی‌ترین نمایشگاه هوافضای جهان دانست که از سال ۱۹۰۹ تا کنون برگزار می‌شود. این نمایشگاه دو سالانه که اغلب شرکت‌کنندگان آن آلمانی و اروپائی...

برگزاری کنفرانس فضایی برای مدیریت آب با مدیریت سازمان ملل در پاکستان

1396/12/15
هفته گذشته بیش از صد نفر از کارشناسان، تصمیم‌گیرندگان، سهام‌داران و محققین از سرتاسر جهان برای شرکت در کنفرانسی با موضوع استفاده از فناوری فضایی برای مدیریت منابع آبی، در شهر اسلام‌آباد...

کنفرانس چشم انداز توسعه فضانوردی روسیه در مسکو

1397/01/25
روسکاسموس سازمان فضانوردی روسیه به مناسبت ۱۲ آوریل, روز جهانی کیهان نوردی, کنفرانسی علمی کاربردی را با نام "چشم انداز توسعه فضانوردی روسی" در ودنخا - بزرگترین و مدرن ترین موزه و مجموعه آموزشی...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار چه وقت انجام شد؟

روز ۱۴ژانویه ۱۹۶۹سفینه سایوز-۴ (Soyuz) با یک سرنشین به نام ولادیمیر شاتالف به فضا پرتاب شد. یک روز بعد باریس والینف ، الکسی یلیسیف و یوگنی خرونف با سایوز-۵ راهی مدار زمین شدند. این سفینه بعد از رسیدن به مدار تعیین شده، به ردیابی سایوز-۴ پرداخت و ان را در فضا پیدا کرد. پس از آن دو ناو در حالی که هرکدام با سرعتی در حدود ۳۰هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، کم کم به هم نزدیک شدند و سرانجام عمل اتصال صورت گرفت. پس از الحاق دو سفینه ، یلیسیف و خرونف در حالی که لباس مخصوصی به تن داشتند از سایوز-۵ بیرون آمده، با یک راهپیمایی خود را به سایوز-۴ رساندند و به درون آن راه یافتند. آن گاه دو سفینه از هم جدا شدند. به این ترتیب سایوز-۴ با سه سرنشین و سایوز-۵ با یک سرنشین به زمین بازگشتند. این نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار همچنین نخستین جابه جایی سرنشین در یک سفر فضایی بود.