1397/02/01

مشکلات حقوقی گریبانگیر توریسم فضایی می‌شود

با اعلام برنامه ساخت اولین هتل فضایی در مدار LEO، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد توریسم فضایی به وجود آمده است. ایستگاه آرورا (Aurora Station) که توسط استارت‌آپ آمریکایی اوریون اسپن (Orion Span) برای پرتاب در سال‌های ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ طراحی می‌شود، تجربه یک اقامت ۱۲ روزه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری زمین را با قیمت...
مشکلات حقوقی گریبانگیر توریسم فضایی می‌شود

ترک کردن زمین برای گذراندن تعطیلات در فضا ایده شگفت‌انگیزی به نظر می‌رسد؛ اما چه ریسک‌ها و چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد؟

با اعلام برنامه ساخت اولین هتل فضایی در مدار LEO، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد توریسم فضایی به وجود آمده است. ایستگاه آرورا (Aurora Station) که توسط استارت‌آپ آمریکایی اوریون اسپن (Orion Span) برای پرتاب در سال‌های ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ طراحی می‌شود، تجربه یک اقامت ۱۲ روزه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری زمین را با قیمت ۹.۵ میلیون دلار پیشنهاد می‌دهد.

با وجود این ایده هیجان‌انگیز و قیمتی که به مراتب از هزینه‌های فعلی سفر به فضا کمتر است؛ این سوال مطرح می‌شود که واقعا چقدر تا تحقق توریسم فضایی فاصله داریم؟

شاید مشاهده ویدیوهایی از تفریحات فضانوردان در ایستگاه فضایی و پیاده‌روی‌های فضایی آن‌ها، این تصور را ایجاد کرده باشد که سفر به فضا به سادگی یک سفر بین شهری با اتوبوس می‌باشد. اما ریسک‌هایی در ارتباط با سفرهای فضایی وجود دارد که این صنعت تازه متوجه آن‌ها شده است؛ خصوصا در بخش‌های قانونی و بیمه.

بسیاری از مشکلات فنی سفر به فضا تاکنون حل شده‌اند، اما شاید بزرگترین مشکلی که ممکن است در این زمینه وجود داشته باشد این است که اگر سفر به مشکل بخورد کسی پاسخگو نیست. این مسئله حتی برای فضانوردان تعلیم‌دیده بحرانی محسوب می‌گردد؛ چه برسد به شهروندان عادی. به همین دلیل  دلیل احتمالا قبل از اقامت ۱۲ روزه در ایستگاه آرورا، متقاضیان سفر یک برنامه آموزشی ۳ ماهه را بگذرانند.

از آنجا که افراد حقیقی معمولا ریسک‌پذیری بیشتری نسبت به دولت‌ها دارند، نگرانی‌های به‌حقی در مورد مسئله امنیت جانی مسافران در صنعت فضایی رو به خصوصی شدن وجود دارد. برای مثال، معمولا افراد مسن می‌توانند از پس هزینه‌های سفرهای گران‌قیمت بر بیایند، اما با توجه توانایی‌های بدنی مورد نیاز برای سفر به فضا، این افراد لزوما نباید اجازه سفر به فضا را داشته باشند. علاوه بر این مشکلات دیگری همچون قرار گرفتن در معرض تشعشعات، کاهش تراکم استخوان و ماهیچه، تغییرات فشار خون و حتی تغییرات بینایی نیز وجود دارند که متوجه سلامتی فضانوردان می‌باشند.

مسائل مرتبط با سلامتی مسافران فضا، وقتی مهم‌تر جلوه می‌کند که هدف این افراد تنها یک سفر ۱۲ روزه نباشد؛ بلکه سفرهای طولانی‌تری همچون سفر به مریخ انجام شود. به همین دلیل فعالان صنعت فضایی همچنان به دنبال شرکتی هستند که با توجه به تمامی ریسک‌های موجود، وظیفه بیمه‌گذاری مسافران فضا را به عهده بگیرد.

منبع: cosmosmagazine

فضانوردی و سرنشین‌دار | توریسم فضایی | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اثر سفر فضایی بر روی فضانوردان+داده نما

1396/11/22
تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن‌تان به شکل فعلی خواهد بود. شرایط فعلی بدن ما به دلیل ترکیبی از شرایط فیزیولوژیک و ویژگی‌های طبیعی کره‌ی زمین است که گرانش مهم‌ترین آنهاست.برخلاف...

تلاش ناسا برای یافتن داروی مقابله با کاهش قدرت عضلات فضانوردان

1396/11/21
اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا (ناسا) در حال آزمایش دارویی برای کاهش قدرت عضلات فضانوردان است که در مرحله آزمایش روی نمونه حیوانی(موش) قرار دارد.

داروی حفاظت از فضانوردان در برابر اشعه‌های فضایی

1397/01/21
محققان سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی دارویی برای فضانوردان تهیه کنند تا از آنان در برابر اشعه های فضایی محافظت کند. دانشمندان تخمین می‌زنند سفر رفت و برگشت به مریخ فضانوردان را در...

پربازدیدکننده ترین خبر

نخستین بندر فضایی انگلیس در اسکاتلند ساخته می شود

دولت انگلیس تصمیم دارد در یک جزیره خالی از سکنه در اسکاتلند نخستین بندر فضایی خود را احداث کند. درهمین راستا قرار است پدهای ارسال عمودی ماهواره‌بر به مدار زمین در جزیره ساخته شود. دولت انگلیس تصمیم دارد نخستین بندرفضایی اروپا را در جزیره Mhoeinr در ساترلند واقع در اسکاتلند بسازد. این منطقه خالی از سکنه، دورافتاده و نزدیک دریای شمال است. همچنین این منطقه بهترین مکان برای ارسال ماهواره‌های انگلیسی به مدار زمین به حساب می‌آید. سازمان فضایی انگلیس قراردادی ۲.۵ میلیون پوندی با شرکت Highlands and Islands امضا کرده تا یک پد ارسال عمودی ماهواره‌بر بسازد که مجهز به ترکیبی از فناوری‌های نوین و تایید شده موشکی است. این شرکت با سازمان‌های فناوری فضایی از جمله لاکهید مارتین (Lockheed Martin) همکاری نزدیکی انجام می دهد. لاکهید مارتین تصمیم دارد شرکت راکت لب (Rocket Lab Electron rocket) را به اسکاتلند منتقل کند.این شرکت برای نخستین بار اوایل سال جاری ماهواره‌بری به مدار زمین پرتاب کرد. همچنین راکت لب که با سرمایه گذاری لاکهید مارتین تاسیس شده یک پد ارسال ماهواره‌ با سیستم‌های بالای موشک و ارسال ماهواره در چند شهر انگلیس خواهد ساخت. دولت انگلیس تصمیم دارد علاوه بر اسکاتلند در نقاطی دیگر از جمله کورنوال، آرجیل و ولز نیز بنادر فضایی تاسیس کند. سازمان فضایی انگلیس تخمین می زند در ۱۰ سال آتی بازار ارسال ماهواره به فضا ۳.۸ میلیارد پوند به ارزش اقتصاد این کشور اضافه می کند. در همین راستا تصمیم دارد تا اوایل ۲۰۲۰ میلادی نخستین بندر فضایی را راه اندازی کند.