1397/01/25

کنفرانس چشم انداز توسعه فضانوردی روسیه در مسکو

روسکاسموس سازمان فضانوردی روسیه به مناسبت ۱۲ آوریل, روز جهانی کیهان نوردی, کنفرانسی علمی کاربردی را با نام "چشم انداز توسعه فضانوردی روسی" در ودنخا - بزرگترین و مدرن ترین موزه و مجموعه آموزشی موضوعی روسیه برگزار کرد. در این کنفرانس، مهندسان و طراحان جوان "روسکاسموس" همچنین نمایندگانی از دانشگاه های...
کنفرانس چشم انداز توسعه فضانوردی روسیه در مسکو

سیروس برزو: روسکاسموس سازمان فضانوردی روسیه به مناسبت ۱۲ آوریل, روز جهانی کیهان نوردی, کنفرانسی علمی کاربردی را با نام "چشم انداز توسعه فضانوردی روسی" در ودنخا ، بزرگترین و مدرن‌ترین موزه و مجموعه آموزشی موضوعی روسیه برگزار کرد.
در این کنفرانس، مهندسان و طراحان جوان "روسکاسموس" همچنین نمایندگانی از دانشگاه های پیشرو و انجمن‌های نوآورانه، طرح‌ها و دستاورد‌های علمی و عملی در جهت توسعه فناوری‌های فضایی و برنامه‌های خود برای طرح‌های آینده فضایی را ارائه دادند. علاوه بر این، برنامه‌ریزی و مکانیسم‌هایی را برای حمایت از پروژه‌های فناوری‌های نوآورانه، در صنعت داخلی و چشم‌انداز برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی در زمینه اکتشافات فضایی مورد بحث قرار گرفت.
دیمیتری مالیشف، دانشجوی علوم صنعتی، درباره طرح ارئه شده خود می‌گوید:«جوامع مختلف جهان به سرعت در حال تحویل وظایف اداره امور به جوانان است این جبری است که با آن نمی‌شود جنگید. سرعت و مسیر حرکت توسعه فناوری در سال‌های اخیر نشان داده که این تفیض مسئولیت از نسل قبل به نسل بعد, سیر صعودی بسیار تندی دارد به همین دلیل, نسل جوان باید با سرعت خود را آماده قرار گرفتن در این مسیر و تحویل مسئولیت کند. اگر در قرن بیستم سن تحویل مسئولیت‌ها ۵۰-۶۰ سال بود اینک این سن به ۳۰-۴۰ سال رسیده است و مسلما طی ۱۰ سال آینده کمتر خواهد شد. به همین دلیل همه باید به فکر به روز شدن باشیم تا عقب نیفتیم.»
الکساندر شرباکف، یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کنفرانس نیز اعتقاد دارد باید در نگاهمان به ابزار های توسعه فناوری فضایی تجدید نظر کنیم. او می‌گوید:«اگر کسی در اوج موفقیت‌های فناوری فضایی قرن بیستم می‌گفت با یک ماهواره ۵۰ کیلوگرمی می‌توان به اندازه یک ماهواره یک تنی اطلاعات جمع‌آوری کرد یا اگر می‌گفت چند دانشجو ماهواره مفیدی را طراحی کرده‌اند به او می‌خندیدند. اما امروز چنین حرف‌هایی عادی است. سرعت پیشرفت فناوری به گونه‌ای است که ما باید خودمان را برای تحولاتی بسیار سریع‌تر آماده کنیم.»
کارشناسان روسکاسموس معتقدند با برگزاری چنین گردهمایی‌های علمی-عملی می‌توانند به شناسایی نیرو‌های جوان مورد نیاز برای توسعه فناوری‌های نوین فضایی دست یابند.

راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

برتری فضایی آمریکا یا ضعف اطلاع‌رسانی روسیه

1396/12/12
آکادمیسین میخائیل ماروف در خصوص نقش روسیه در فضا اظهار نظر کرده و گفته که رشته فضانوردی روسیه با کمبود تبلیغات روبه‌رو است که ایلان ماسک میلیاردر و بنیان گذار شرکت اسپیس ایکس هزینه زیادی...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.