1397/01/25

پرتاب اولین بخش ایستگاه فضایی بزرگ چین تا سال ۲۰۲۰به تأخیر افتاده است

بنا به گفته ژو جیانگینگ، سرمهندس طراح برنامه فضایی سرنشین‌دار چین, پرتاب اولین بخش ایستگاه فضایی این کشور تا سال ۲۰۲۰ به تاخیر افتاد. طبق اطلاعات منتشر شده از منابع مختلف چینی, تیانه بخش هسته‌ای ایستگاه فضایی سه قسمتی است که بعدا توسط دو بخش دیگر به نام‌های ونتیان (Wentian)و منگتیان (Mengtian) تا حدود...
پرتاب اولین بخش ایستگاه فضایی بزرگ چین تا سال ۲۰۲۰به تأخیر افتاده است

سیروس برزو: بنا به گفته ژو جیانگینگ، سرمهندس طراح برنامه فضایی سرنشین‌دار چین, پرتاب اولین بخش ایستگاه فضایی این کشور تا سال ۲۰۲۰ به تاخیر افتاد.
ژو جیانگینگ، سرمهندس طراح برنامه فضایی سرنشین‌دار چین و عضو شورای مشورتی سیاسی ملی، این مطلب را در جلسه سالانه پارلمانی کشور اعلام کرد. وی به خبرگزاری چین گفت که بخش اصلی تیانه (Tianhe) نسل دوم ایستگاه های مداری چین حدود ۲۰۲۰ راهی مدار زمین خواهد شد.
طبق اطلاعات منتشر شده از منابع مختلف چینی, تیانه بخش هسته‌ای ایستگاه فضایی سه قسمتی است که بعدا توسط دو بخش دیگر به نام‌های ونتیان (Wentian)و منگتیان (Mengtian) تا حدود سال ۲۰۲۲ تکمیل خواهد شد.
چین پس از تکمیل این مجتمع مداری که به تقلید از مجتمع فضایی "میر" ساخته شده، قصد دارد آن را به طور دائم با گروه‌های سه نفره فضانورد فعال نگهدارد. این گروه‌ها قرار است حداقل به مدت ۳ تا ۶ ماه در آنجا اقامت کنند و آزمایش‌های علمی مختلفی را به انجام رسانند. سازمان فضایی چین امیدوار است از این آزمایشگاه حداقل یک دهه, هم برای انجام پژوهش‌های ملی و هم از طریق توافقنامه فرا ملی  با شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی بهره برداری کند.
پرتاب تیانه قبلا برای سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده بود، اما ناکامی در پرتاب ماه ژوئیه سال گذشته ماهواره‌بر لانگ مارچ ۵ (Long March5)، وسیله نقلیه سنگین که نیازمندی چین در پرتاب بخش‌های ۲۰ تنی ایستگاه فضایی را به مدار زمین را بر عهده دارد به معنی تاخیر برنامه‌های چین به‌شمار می رود.
در پرتاب بعدی, قرار بود این ماهواره‌بر در ۵ مارس, یک ماهواره مخابراتی بزرگ را به یک مدار بالا انتقال دهد که به نیمه دوم سال ۲۰۱۸ موکول شد. اگر این پرتاب موفقیت‌آمیز باشد، راه را برای آزمایش ماهواره‌بر به رساندن محموله مدار پایین زمین در حدود ژوئن ۲۰۱۹، هموار خواهد کرد.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آیا ایستگاه فضایی تیانگونگ-۱ چین به‌صورت کنترل‌شده روی زمین سقوط می‌‌کند؟

1396/11/14
اخیرا خروج ایستگاه فضایی تیانگونگ-۱ از مسیر مداری خود، تیتر بسیاری از خبرگزاری‌های جهان بوده است. مأموریت نخستین ایستگاه فضایی چین، تیانگونگ-۱ (Tiangong-1) در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید؛ ولی...

اولین ایستگاه فضایی چین در ماه آوریل وارد اتمسفر می‌شود

1396/12/08
قرار است ایستگاه فضایی چین پس از شش سال و نیم گردش در مدار زمین، در ابتدای ماه آوریل وارد اتمسفر شود. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این ایستگاه فضایی بدون سرنشین که Tiangong-1 نام دارد،...

ایستگاه فضایی از دست رفته چین چه زمانی با زمین برخورد می‌کند؟

1396/12/19
احتمال می‌رود ایستگاه فضایی چین که کنترل خود را سال گذشته از دست داده است در همین ماه با زمین برخورد کند. در ماه ژانویه ۲۰۱۸، چین اعتراف کرد که کنترل ایستگاه فضایی تیانگونگ-۱ (Tiangong-1)...

لحظه متلاشی شدن ایستگاه فضایی چین

1397/01/16
لحظه متلاشی شدن ایستگاه فضایی چین

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.