1397/01/28

پرتاب ماهواره چینی به فضا با ماموریتی مبهم

چين گروهي از ماهواره‌ها را به فضا پرتاب کرد.اين ماهواره‌ها از مرکز پرتاب ماهواره‌های چين در شمال غرب اين کشور به فضا پرتاب شد. يکي از اين ماهواره‌ها نخستين گروه از ماهواره‌هاي يائوگان-۳۱(Yaogan-31) است که مجهز به حسگرهای از راه دور است. اين ماهواره به وسيله موشک لانگ مارچ - فور سي (Long March 4C) به...
پرتاب ماهواره چینی به فضا با ماموریتی مبهم

چين گروهي از ماهواره‌ها را به فضا پرتاب کرد.اين ماهواره‌ها از مرکز پرتاب ماهواره‌های چين در شمال غرب اين کشور به فضا پرتاب شد.
يکي از اين ماهواره‌ها نخستين گروه از ماهواره‌هاي يائوگان-۳۱(Yaogan-31) است که مجهز به حسگرهای از راه دور است. ماهواره‌های سری یائوگان احتمالا کاربرد نظامی دارند و به همین دلیل اطلاعات کاملی از آن‌ها در دسترس نیست. طبق اطلاعات موجود، این ماهواره‌ها توسط آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) ساخته شده و در ارتفاع حدودا 1000 کیلومتری در مدار LEO فعالیت می‌کنند. به صورت رسمی، ماموریت سه ماهواره یائوگان-31 "بررسی الکترومغناطیسی محیط و آزمایش فناوری‌های مربوطه" اعلام شده اما با توجه به موقعیت آن‌ها و ماموریت‌های سری‌های قبلی این ماهواره‌ها گمان می‌رود ماموریت این سه ماهواره مشخص کردن موقعیت کشتی‌های خارجی در آب‌های اطراف چین باشد.
اين ماهواره‌ها به وسيله موشک لانگ مارچ - فور سي (Long March 4C) به فضا پرتاب شد. تاکنون دویست و هفتاد و يک ماهواره با اين نوع موشک به فضا پرتاب شده‌اند. در اين پرتاب همچنين يک ماهواره آزمايشي مجهز به فناوري ميکرو نانو به مدار پرتاب شد. از اين ماهواره‌ها براي تحقيقات درباره محيط‌های الکترومغناطيسی و ديگر فناوری‌های مرتبط استفاده خواهد شد. چين نخستين گروه از ماهواره‌های يائوگان را در سال ۲۰۰۶به فضا پرتاب کرده بود.

سنجش از دور | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین به دنبال حضور در بازار منظومه‌های ماهواره‌ای اینترنتی

1396/12/27
شرکت علوم و صنایع هوافضای چین (CASIC) که بزرگترین سازنده موشک و ماهواره‌بر در این کشور محسوب می‌شود، قصد دارد با پرتاب ماهواره‌ای در سال 2018، فناوریهای یک شبکه ارتباطی فضاپایه گسترده را...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.