1397/01/25

ایلان ماسک بخشی از فضاپیمای فوق سنگین خود را رونمایی کرد

ایلان ماسک (Elon Musk) بنیان‌گذار سپیس‌اکس(SpaceX) و مدیرعامل شرکت تسلا، به طرفداران خود تصاویری از قطعاتی که برای ساختن فضاپیمای عظیم بی.اف. آر(BFR) استفاده کرده است، نشان داد. این فضاپیما روزی می‌تواند انسان‌ها را به ماه و مریخ بفرستد. ایلان ماسک عکسی در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت که تصویر ابزار...
 ایلان ماسک بخشی از فضاپیمای فوق سنگین خود را  رونمایی کرد

ایلان ماسک (Elon Musk) بنیان‌گذار اسپیس‌ایکس(SpaceX) و مدیرعامل شرکت تسلا، به طرفداران خود تصاویری از قطعاتی که برای ساختن فضاپیمای عظیم بی.اف. آر(BFR) استفاده کرده است، نشان داد. این فضاپیما روزی می‌تواند انسان‌ها را به ماه و مریخ بفرستد.
ایلان ماسک عکسی در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت که تصویر ابزار اصلی تشکل دهنده بدنه فضاپیما "بی.اف.آر" (BFR) شرکت اسپیس اکس را نشان می‌دهد. این دستگاه عظیم برای ساخت بدنه و قسمت‌های بالایی فضاپیما مورد استفاده قرار گرفته است.
دستگاه اساسا یک ماندرل چرخشی است که در آن فیبرکربن فوق سبک نوری استفاده شده است تا قسمت اصلی فضاپیما بی.اف.آر  را تشکیل دهد.
در این عکس ماسک "تسلا مدل 3" را در کنار ابزار اصلی بدنه فضاپیما قرار داده تا اندازه عظیم این فضاپیما را به نمایش بگذارد. ایلان ماسک، تصاویر بیشتری از سخت افزار استفاده شده در فضاپیما بی.اف.آر به اشتراک نگذاشت.

ایلان ماسک بخشی از فضاپیمای فوق سنگین خود را  رونمایی کرد
ماسک در سال ۲۰۱۶، مخزن سوخت فضاپیمای بی.اف.آر را که می‌تواند تا ۱۲۰۰تن اکسیژن مایع خیره کند، به نمایش گذاشت. فضاپیما بی.اف.آر نزدیک به ۳۴۸ فوت(۱۰۶ متر) ارتفاع دارد و یک سفینه فضایی واقعا غول‌پیکر است. این فضاپیما به عنوان جانشین ماهواره بر "فالکون هوی"(Falcon Heavy)محسوب می‌شود و در طراحی فعلی آن مجموعا از­ ۳۷ موتور استفاده شده که از این تعداد، ۳۱ موتور در بخش تقویت کننده موشک و شش موتور در فضاپیما وجود دارد که مجموعا می توانند نیروی جلوبرنده ای معادل 52.7 میلیون نیوتن تولید کنند. فضاپیمای بی.اف.آر قادر خواهد بود 150 تن محموله را به مریخ برساند. پیش بینی شده برای ساخت کامل این فضاپیما 335 میلیون دلار هزینه شود.  
پرتاب و فرود این فضاپیما  به صورت عمودی انجام می‌شود. همانطور که انتظار می‌رود، ماسک یک جدول زمانی برای زمان پرتاب بی.اف.آر تنظیم کرده است.
ایلان ماسک در "جشنواره فناوری و فرهنگ جنوب و جنوب غربی" (South by Southwest technology and culture festival) در شهر آستین ایالت تگزاس گفت:«ما در حال ساخت نخستین فضاپیمای بین سیاره‌ای هستیم و فکر می‌کنم که اولین پرواز این فضاپیما به مریخ در نیمه نخست سال ۲۰۱۹محقق شود. البته جدول زمانی من همیشه دقیق نیست.»
البته این هدف خیلی بلندپروازنه به نظر نمی‌رسد چرا که جین شاتول (Gwynne Shotwell)، رییس شرکت اسپیس ایکس، گفته بود که پرواز آزمایشی این فضاپیما در سال ۲۰۱۹ انجام می‌شود.
آزمایش‌های مداری این فضاپیما در سال ۲۰۲۰ انجام می‌شود تا در سال ۲۰۲۲ شرکت اسپیس ایکس بتواند توسط این فضاپیما اولین پرواز به مریخ را داشته باشد.
این فضاپیما ماهواره‌ها را به مدار و خدمه و محموله‌ها را به ایستگاه بین‌المللی فضایی خواهد برد و حتی ماموریت‌های سفر انسان به ماه و مریخ را انجام خواهد داد.
به منظور فرود بر روی مریخ، این فضاپیما دارای یک روش فرود همانند آنچه که توسط فالون هوی انجام شد، است.
قسمت بالای این فضاپیما دارای ۴۰ کابین است که می‌تواند مکان ۵ یا ۶ نفر باشد. این باعث ایجاد یک پایگاه قمری خواهد شد.
ماسک گفت:«پرتاب موشک فالکون هوی انگیزه بسیار و اعتماد به نفس کافی برای طراحی فضاپیما بی.اف.آر را به من داد و من مطمئنم همه چیز به سرعت و با دقت زیاد پیش خواهد رفت.»

ایلان ماسک بخشی از فضاپیمای فوق سنگین خود را  رونمایی کرد

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

ابرحامل فضایی جدید اسپیس ایکس قدرتمندتر از فالکون هوی

1396/11/22
در حالی که حامل فضایی فالکون هوی (Falcon heavy) مانور نهایی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت، مدیرعامل اسپیس‌ایکس (SpaceX) از تمایل این شرکت برای استفاده از ابرحامل فضایی خود موسوم به (Big...

ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

1396/12/22
ایلان ماسک (Elon musk) در ماه‌های گذشته از تلاش برای توسعه فضاپیمایی به نام BFR یا فضاپیمای فالکون بزرگ خبر داده بود که می‌تواند مسافران را با سرعتی سرسام‌آور از نقطه‌ای به نقطه دیگر روی...

ماهواره‌بر بازیافتی اسپیس ایکس به مدار زمین رفت

1397/01/19
اسپیس ایکس (SpaceX) یک ماهواره‌بر بازیافتی فالکون ۹ (Falcon9) را همراه کپسول فضایی دراگون حاوی ۵۸۰۰ پوند ذخایر به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد.

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.