1397/01/22

کشف سیاره فلزی جدید

محققان در فاصله ۳۴۰ سال نوری از زمین یک سیاره فلزی داغ کشف کردند که شباهت زیادی به عطارد دارد. این سیاره جدید که K2-229b نام دارد تنها ۲۰ درصد بزرگتر از زمین است، اما جرم آن به۲.۵ برابر جرم زمین می‌رسد. این سیاره با فاصله ۱۶۱۰۰۰۰ کیلومتر دور یک ستاره کوتوله در صورت فلکی سنبله گردش می‌کند.
کشف سیاره فلزی جدید

محققان در فاصله ۳۴۰ سال نوری از زمین یک سیاره فلزی داغ کشف کردند که شباهت زیادی به عطارد دارد.
این سیاره جدید که K2-229b نام دارد تنها ۲۰ درصد بزرگتر از زمین است، اما جرم آن به ۲.۵ برابر جرم زمین می‌رسد. این سیاره با فاصله ۱۶۱۰۰۰۰ کیلومتر دور یک ستاره کوتوله در صورت فلکی سنبله گردش می‌کند. 
محققان ابتدا از درخشش دوره‌ای این سیاره به وجود آن پی بردند، اما پس از ارزیابی نور چشمک‌زن ستاره کوتوله در اثر نیروی گرانشی K2-229b توانستند ساختار و جرم این سیاره را به درستی محاسبه کنند. 
عطارد به دلیل مقادیر زیاد آهن موجود در آن با سایر سیارات منظومه شمسی تفاوت دارد و این ساختار نشان می‌دهد که نحوه تشکیل آن نیز متفاوت بوده است. اکنون محققان سیاره جدیدی را کشف کرده‌اند که دارای ویژگی های مشابه عطارد است و به این نتیجه رسیدند که بر خلاف تصور قبلی چنین سیاراتی چندان کمیاب نیستند. 
سیاره K2-229b درونی‌ترین سیاره از یک مجموعه سه‌تایی است که مدار تمام آن‌ها نسبت به ستاره کوتوله کوچکتر از مدار عطارد به دور خورشید است. 
سیاره K2-229b فاقد اتمسفر است و دمای سطح در طول روز به ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. به اعتقاد محققان در زمان شکل‌گیری این سیاره شعله‌های خورشیدی ستاره موجب از بین رفتن اتمسفر و لایه خارجی سیاره شده و هسته داغ و چگال آن را برجای گذاشته‌اند. فرضیه دیگر این است که سیاره K2-229b در اثر یک برخورد شدید بین دو جرم کیهانی مشابه آنچه به اعتقاد محققان زمین را شکل داده است، پدید آمده باشد. 
مطالعه ماهیت و ساختار سیارات خارج از منظومه شمسی و نحوه شکل‌گیری آن‌ها می‌تواند سرنخ‌هایی را در رابطه با نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی در اختیار ما قرار دهد.

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف ۹۵ سیاره جدید در خارج از منظومه شمسی

1396/11/28
محققان ۹۵ سیاره جدید در خارج از منظومه شمسی کشف کردند. به نقل از ساینس آلرت، گروهی بین المللی از ستاره شناسان در اطلاعات جدید ماموریت K۲ تلسکوپ کپلر ۹۵ سیاره جدید در خارج از منظومه شمسی...

اخترشناسان «سیاهچاله های فوق کلان جرم» را در اعماق جهان هستی کشف کردند

1396/12/05
سیاه‌چاله‌ها اصولا نامر‌‌ئی هستند و به همین دلیل تخمین زدن بزرگی‌ آنها کار سختی است. جرم آن‌ها می‌تواند از چند برابر تا چند میلیارد برابر جرم خورشید باشد. اخیراً دسته‌ جدیدی از این اجرام...

کشف ۱۵ سیاره خارج از منظومه شمسی

1396/12/27
گروهی از محققان در توکیو ۱۵ سیاره خارج از منظومه شمسی را کشف کرده اند. انستیتوفناوری سازمان علوم زمینی و سیاره‌ای وجود ۱۵ سیاره خارج از منظومه شمسی را تایید کرده‌اند.

هابل دورترین ستاره کشف شده را رویت کرد

1397/01/18
ناسا (NASA) با همکاری با سازمان فضایی اروپا (ESA) توانست دورترین ستاره کشف شده در طول تاریخ نجوم را مشاهده کرده و آن را ایکاروس نام‌گذاری کند.

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی بهمن ۹۷

دومین ماه زمستان ۹۷را با گرفت کامل ماه آغاز می‌کنیم. خسوفی که شمال‌غرب ایران آن ‌هم بصورت جزئی قابل رویت است. صورفلکی زمستانی چون جبار، سگ بزرگ و سگ کوچک بر پهنه آسمان خودنمایی می‌کنند. در این یادداشت نگاهی به صورفلکی زمستانی، پدیده‌های رصدی بهمن و سیارات قابل رویت خواهیم داشت.