1397/01/19

دشواری‌های حقوقی پیدا کردن مقصر در شکست‌های فضایی

روزنامه روسی کامرسانت در گزارشی اعلام کرد که تعارض بین شرکت هوافضایی دوریا (Dauria Aerospace) و روسکاسموس در مورد از دست دادن ماهواره های "ام.کا.ای-ان" (MCA-N) ساخته این شرکت که در ۲۰۱۷ توسط روسکاسموس به فضا پرتاب شد اما از دست رفت، ممکن است به یک جنجال تبدیل شود.
دشواری‌های حقوقی  پیدا کردن مقصر در شکست‌های فضایی

سیروس بزرو: روزنامه روسی  کامرسانت در گزارشی اعلام کرد که تعارض بین شرکت هوافضایی دوریا (Dauria Aerospace) و روسکاسموس در مورد از دست دادن ماهواره های "ام.کا.ای-ان" (MCA-N) ساخته این شرکت که در ۲۰۱۷ توسط روسکاسموس به فضا پرتاب  شد اما از دست رفت، ممکن است به یک جنجال تبدیل شود.
تماس با این دو ماهواره  پس از پرتاب یک موشک از نوع  "سایوز ۲.۱آ"  در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۷ برقرار نشد و آن‌ها به سرنوشت ۷ تا ۱۲ ماهواره‌های کوچک دیگری مبتلا شدند که به همراه حدود ۷۰ ریزماهواره مشابه، همزمان با ماهواره زمین‌شناسی"کانپوس-۵ ای.سی" (Canopus-V-IC) راهی مدار زمین شدند. دوریا  سفارش دو ماهواره کوچک را در سال ۲۰۱۲ با قیمت ارزش ۲۹۰ میلیون روبل گرفت.
روسکاسموس که کارهای هماهنگی پرتاب‌های فضایی را انجام می‌دهد، وجود مشکلات در پرتاب "سایوز" در ماه ژوئیه سال گذشته را انکار می‌کند. در همین حال، شرکت آمریکایی آسترودیجیتال (AstroDigital)، که ماهواره‌های خود را از دست داده اطلاعاتی از روسکاسموس گرفت که نشان می‌دهد موشک تقویتی فریگات مشکل داشته و در عدم موفقیت کار این ماهواره‌ها مقصر بوده است به این ترتیب به‌خاطر این اطلاعات توانسته بیمه خود برای این ماهواره‌ها را بگیرد.
روسکاسموس در جهت کسب درآمد بیشتر تصمیم گرفته بود همزمان با ماهواره‌های اصلی،  ماهواره‌های کوچک به عنوان یک محموله دوم، به فضا پرتاب کند و ظاهرا این نوع محموله‌های کوچک نمی‌توانستند به مقصد برسند و در مواردی دچار مشکل شده‌اند. ناهنجاری در موتورهای کوچک "فرگات" در گذشته هم رخ داده، اما نادیده گرفته شده‌اند. چرا که آن‌ها تهدیدی برای محموله اصلی به‌شمار نمی‌رود.
شرکت هوافضایی دوریا در سال ۲۰۱۱ برای ساخت وسایل نقلیه کوچک فضایی و فروش قطعات مربوطه مجوز روسکاسموس تاسیس گرفت. رئیس قبلی روسکاسموس ولادیمیر پاپوکین  می‌خواست با دادن این مجوز، از فضانوردی خصوصی در حال ظهور در روسیه حمایت کند.
این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۵ با فروش دو محصول خود به شرکت آمریکایی آکوالا اسپیس (Aquila Space) درآمد اولیه خود را به دست آورد. این شرکت  در سال ۲۰۱۳ توانست سرمایه‌ای ۲۰ میلیون دلار از صندوق سرمایه‌گذاری را جذب کند همچنین در سال ۲۰۱۴، این شرکت از کمک مالی بنیاد اسکالکووو روسیه ، مبلغ ۱۵۰ میلیون روبل برای توسعه ماهواره اورسیا دریافت کند.
مسلما شکست در راه‌اندازی دو ماهواره می‌تواند به اعتبار دوریا صدمه وارد کند به همین دلیل قبول خطا از سوی آن بهای سنگینی خواهد داشت.
جالب آن که مجله آمریکایی اسپیس نیوز (SpaceNews) مدعی شده است که از سال گذشته روسکاسموس تصمیم گرفته است تا آنجا که ممکن است شکست‌های خود را پنهان کند. این مجله هشدار می‌دهد در آینده، کارشناسان باید این را در نظر داشته باشند، به خصوص زمانی که موضوع نه در مورد پرتاب بلکه در مورد عملکرد ماهواره‌ها در مدارباشد. ثابت کردن این که ماهواره‌ای پس از پرتاب به مدار کار می‌کند یا خیر دشوار است چون هر شکست سامانه فضایی را  روسکاسموس می‌تواند پنهان کند. این مجله همچنین ادعا کرده است بخش حقوقی روسکاسموس برای مخفی کردن شکست این شرکت در عملیات مربوط به این ماهواره‌ها، از دوریا ادعای خسارت کرده است.

ماهواره‌بر و پرتاب | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هیچ نشانی از فعالیت آنگوست ساخته شده در روسیه وجود ندارد

1396/10/27
هیچ نشانی از فعالیت ماهواره مخابراتی آنگوست -1 ساخته شده در روسیه که 26 دسامبر به مدار پرتاب شد وجود ندارد و طیف وسیعی از ایستگاه های کنترل زمین علایمی از فعالیت آن دریافت نکرده اند. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.