1397/01/21

افزایش پنجاه درصدی در ظرفیت حمل ماهواره‌بر هندی با کمک موتورهای بومی

سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو، ISRO) روز ۱۰ فروردین با موفقیت یک ماهواره قوی ارتباطی به نام «GSAT-6A» را با استفاده از موتور تقویت شده از نوع ماهواره‌بر جی اس ال وی به فضا پرتاب کرد. این ماهواره در مرکز ساتیش داوان در جزیره سریهاریکوتا به فضا پرتاب شد. ماهواره مورد نظر پس از ۱۷دقیقه از زمان پرتاب...
افزایش پنجاه درصدی در ظرفیت حمل ماهواره‌بر هندی با کمک موتورهای بومی

سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو، ISRO) روز ۱۰ فروردین با موفقیت یک ماهواره  مخابراتی به نام جی‌ست-6آ «GSAT-6A» را با استفاده از موتور تقویت شده از نوع ماهواره‌بر جی اس ال وی به فضا پرتاب کرد.

ماهواره جی‌ست-6آ که ساخت خود ایسرو می‌باشد، بیش از دو تن وزن داشته و مدت ۹ سال در مدار GEO فعالیت خواهد کرد. این ماهواره به ۱۰ ترانسپاندر مجهز بوده و ساخت آن برای ایسرو حدودا ۴۱ میلیون دلار هزینه داشته است.
این ماهواره در مرکز ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Centre) در جزیره سریهاریکوتا به فضا پرتاب شد. ماهواره مورد نظر پس از ۱۷دقیقه از زمان پرتاب با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

این دوازدهمین پرواز ماهواره‌بر جی‌اس‌ال‌وی (GSLV) و ششمین پرواز آن با استفاده از موتورهای برودتی بومی این کشور است.
ماهواره‌بر جی‌اس‌ای‌وی- اف ۰۸ (GSLV-F08) که دارای ۴۱۵ تن وزن و ارتفاع ۴۹.۱ متر است از موتور های جدید و قوی ساخت هند به نام ویکاس (Vikas) و سیستم عمل الکترومکانیکی به جای سیستم الکتریکی هیدرولیک استفاده می‌کند.
کی سیوان، رئیس سازمان ایسرو، گفت:«اهمیت این ماموریت در این است که توانسته‌ایم عملکرد و قدرت ماهواره‌بر جی اس ال وی را با استفاده از موتور های ویکاس، 6 درصد افزایش داده و در نتیجه ظرفیت حمل بار این ماهواره‌بر را ۵۰ درصد افزایش دهیم».
سازمان ایسرو در ماهواره‌بر جی‌اس‌ال‌وی خود از پنج موتور ویکاس با سوخت مایع استفاده کرد. این موتور در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط ایسرو بر اساس موتور فرانسوی وایکینگ (Viking) طراحی شد و در سال‌های نخست از قطعات فرانسوی در آن استفاده می‌شد، اما به مرور این قطعات با قطعات بومی جایگزین شدند. ویکاس امروزه در مرحله دوم ماهواره‌برهای پی‌اس‌ال‌وی و جی‌اس‌ال‌وی استفاده می‌گردد. این موتور سوخت مایع که ۳.۷ متر طول دارد، ۸۰۰ کیلونیوتن نیروی پیشران تولید می‌کند.

ارتش هند کاربر اصلی ماهواره پرتاب شده به فضا خواهد بود و با استفاده از آن ارتباطات خود را با کشتی‌ها و سایر تجهیزات نظامی حفظ خواهد کرد.
رئیس سازمان ایسرو افزود:«در ۹ماه آینده، ایسرو ۱۰ مأموریت در بخش‌های مختلف مانند اکتشافات فضایی، مشاهدات زمین، ارتباطات و ناوبری خواهد داشت».
ماموریت بعدی فضایی هند در ماه آوریل انجام خواهد شد. هند قصد دارد در این ماموریت نهمین ماهواره ارتباطی خود را در مدار زمین قرار دهد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در ماه ژانویه صدمین ماهواره خود را از مرکز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریکوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب کرد.
این اولین پرتاب ماهواره سازمان ایسرو در سال ۲۰۱۸ و همچنین اولین عملیات موفقیت آمیز این سازمان پس از شکست ماموریت قرار دادن ماهواره نظارت بر زمین (IRNSS-1H) در فضا در ماه آگوست سال گذشته استماموریت پیشین سازمان ایسرو به دلیل باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسکت روبرو شد.
 این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته ۳۱ ماهواره کوچک را در یک ماهواره‌بر به فضا پرتاب کرد.
سازمان ایسرو همچنین توانست سنگین‌ترین ماهواره( جی اس ال وی نسل ۳) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره‌های خود با وزن بیش از ۲ تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب ۱۰۴ ماهواره با یک ماهواره به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سر گذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.
جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون ماهواره‌های فضایی و ماهواره‌های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سکوی پرتاب ماهواره جزیره 'سریهاریکوتا' تاکنون با پرتاب بیش از ۲۰۰ ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه‌های جاه طلبانه فضایی هند است.
هزینه‌های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی ابرقدرت‌های فضایی جهان نیز قادر به رقابت با این هزینه‌ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه‌ای به مراتب پایین تر از بودجه‌ای که هالیوود به ساخت فیلم‌های فضایی تخصیص می‌دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از ماهواره‌بر خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می‌شود.
یکی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال ۲۰۱۳ میلادی پرتاب کاوشگر مدارگرد به مریخ با ماهواره‌بر 'پی اس.ال.وی' ازسکوی پرتاب 'سریهاریکوتا' با نام 'مانگالیان'که به زبان سانسکریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود . به این ترتیب این کشور در ردیف چهارمین کشوری که توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.

 

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

آمادگی هند برای اجرای دومين ماموريت فضايی

1396/11/19
سازمان تحقیقات فضایی هند از آمادگی این کشور برای اجرای دومین مأموریت فضایی به ماه خبر داد که قرار است در ماه آوریل ۲۰۱۸ انجام شود. به گفته سازمان فضایی هند هدف از این سفر اکتشاف قطب جنوب...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی بهمن ۹۷

دومین ماه زمستان ۹۷را با گرفت کامل ماه آغاز می‌کنیم. خسوفی که شمال‌غرب ایران آن ‌هم بصورت جزئی قابل رویت است. صورفلکی زمستانی چون جبار، سگ بزرگ و سگ کوچک بر پهنه آسمان خودنمایی می‌کنند. در این یادداشت نگاهی به صورفلکی زمستانی، پدیده‌های رصدی بهمن و سیارات قابل رویت خواهیم داشت.