1396/12/28

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی فروردین

در آستانه سال نو شمسی هستيم و به ‌زودی اول بهار فرا خواهد رسید و خورشید از نقطه «اعتدال بهاری» عبور خواهد کرد.
سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی فروردین

مریم فخیمی: در آستانه سال نو شمسی هستيم و به ‌زودی اول بهار فرا خواهد رسید و خورشید از نقطه «اعتدال بهاری» عبور خواهد کرد. اما اعتدال بهاری چه نقطه‌‌ای است؟ اعتدال بهاری نقطه‌ای است که مسیر حرکت ظاهری خورشید در آسمان (دایرة ‌البروج) با صفحه‌ استوای زمین تلاقی می‌یابد.در اين هنگام مقدار پرتوهای خورشیدی که هر دو بخش از نیم‌ کره‌ شمالی و جنوبی دریافت می‌کنند یکسان و طول شب با طول روز در تمام نقاط زمین برابر خواهد بود.از این لحظه به بعد بمرور زمان طول روز بلند و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.بنابراین نقطه‌ اعتدال بهاری که سرآغاز بهار در نیم‌ کره‌ شمالی است در ساعت 19 و 45 دقیقه و 28 ثانیه سه شنبه 29 اسفند /۲۰ مارس به وقت تهران به وقوع خواهد پیوست و لحظه‌ تحویل سال نو شمسی خواهد بود.

حکایت دب‌اکبر، خرسی بر پهنه آسمان

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی فروردین
دب اکبر مهمترین صورت فلکی آسمان فروردین است.دب اكبر يا خرس بزرگ كه در نيمه شمالي آسمان جاي خوش كرده است ، سومين صورت فلكی بزرگ آسمان شب می‌باشد كه يافتنش در پهنه آسمان بسيار آسان است.اين صورت فلكی به شكل ملاقه و يا يك علامت سوال بزرگ است. برخی تصور می‌کنند که دب‌اکبر از هفت ستاره پرنورتشکیل شده است، در حالی این ستارگن فقط بخشی از دب‌اکبر می‌باشند. این هفت ستاره را بنات‌العرش یا هفت اورنگ می‌نامند. بسياري از منجمان معتقدند دب اكبر اولين صورت فلكی ابداعی بشر است. هفت ستاره اصلی اين صورت فلكی راهنمای خوبی برای يافتن برخی ستاره‌ها و صور فلكی ديگر آسمان بهار است. صورت فلکی دب‌اکبر راهنمای خوبی برای یافتن قبله است.
دب اصغر، ذات الكرسی ،گاوران و اسد از ديگرصور فلكی بارز آسمان بهار است.

رویدادهای رصدی فروردین
2 فروردین: مقارنه بسیار نزدیک سیاره زحل و خوشه باز M22  که با ابزارهای رصدی قابل رویت است. ساعت 4:40 بامداد، جدایی زاویه‌ای 1.6 درجه
4 فروردین: ماه در تربیع اول، ساعت 20:05
11 فروردین: ماه بدر، ساعت 17:07
14 فروردین: مثارنه سیارات مریخ و زحل در سمت...آسمان که بسیار دیدنی خواهد بود و فرصت مناسبی برای عکاسی است.ساعت 2:40 بامداد، جدایی زاویه‌ای 1.3 درجه
15 فروردین: مقارنه ماه و سیاره مشتری را درجنوب آسمان خواهید دید. ساعت 2 بامداد
16 فروردین: ستاره درخشان و سرخ رنگ قلب‌العقرب را پایین‌تر از ماه ببینید. جنوب آسمان، ساعت 2 بامداد
18 و 19 فروردین: اجتماع ماه و سیارات مریخ و زحل را در سمت جنوب‌شرق آسمان خواهید دید. ساعت 2:16 بامداد
26 فروردین: رویت هلال آخر ماه رجب 1439ه.ق با چشم مسلح که فقط در جنوب‌شرقی ایران قابل رویت است. ساعت 5:52

وضعیت سیارات قابل رویت با چشم غیرمسلح
سیاره زهره نگین درخشان آسمان با غروب آفتاب در افق غرب قابل رویت خواهد بود (درخشندگی 3.8-). سیاره مشتری ساعتی قبل از نیمه شب در افق جنوب‌شرق پدیدار گشته تا صبحگاه قابل رویت است (درخشندگی 2.2- ). سیاره سرخ فام مریخ ساعاتی بعد از مشتری از جنوب‌شرق ارتفاع می‌گیرد و تا طلوع آفتاب قابل مشاهده است (درخشندگی 0.4). سیاره زحل اندکی بعد از سیاره مریخ از جنوب‌شرق آسمان طلوع می‌کند (درخشندگی 0.5)

منبع: espash

نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»