1397/01/08

از مهیج‌ترین مسابقه نجومی سال، ماراتن مسیه چه می‌دانید؟

همزمان با آماده شدن برای استقبال از سال نو، دوستداران فضا در این موعد می‌توانند در هیجان انگیز‌ترین مسابقه نجومی سال شرکت کنند. ماراتن مسیه چالشی مهیج برای دوستداران فضا و رصد اجرام سماوی به وسیله منجمان آماتور است. این مسابقه که درکشور‌های مختلف جهان برگزار می‌شود درطول یک شب معمولاً دراواخر ماه مارس...
از مهیج‌ترین مسابقه نجومی سال، ماراتن مسیه چه می‌دانید؟

همزمان با آماده شدن برای استقبال از سال نو، دوستداران فضا در این موعد می‌توانند در هیجان انگیز‌ترین مسابقه نجومی سال شرکت کنند.
ماراتن مسیه چالشی مهیج برای دوستداران فضا و رصد اجرام سماوی به وسیله منجمان آماتور است.
این مسابقه که درکشور‌های مختلف جهان برگزار می‌شود درطول یک شب معمولاً دراواخر ماه مارس (اسفند تا اواسط فروردین هرسال) منجمان آماتور را در گروه‌هایی گرد هم جمع می‌کند و این افراد درمنطقه‌ای که دارای آلودگی هوا نیست و امکان رصد آسمان به بهترین شکل وجود دارد به رصد و پیدا کردن اجرام مسیه می‌پردازند.

از مهیج‌ترین مسابقه نجومی سال، ماراتن مسیه چه می‌دانید؟
این مسابقه برای ساکنان نیمکره شمالی کره زمین برگزار می‌شود و منجمان باید ۱۱۰ شی سماوی که درلیست مسیه وجود دارد زا شناسایی کنند، در پایان این مسابقه نفس‌گیر و پرهیجان، افرادی که بیشترین رصد را داشته باشند برندگان مسابقه خواهند بود.
نام این رقابت از اسم ستاره شناس مشهور فرانسوی، چارلز مسیه (Charles Messier) گرفته شده است که موفق به دسته‌بندی تعداد خاصی از اجرام سماوی و تفکیک کردن آن‌ها از سایراجرام شده است.

از مهیج‌ترین مسابقه نجومی سال، ماراتن مسیه چه می‌دانید؟
این دانشمند در بازه سال‌های (۱۷۱۷-۱۸۱۷) زندگی کرده است و با استفاده از یک تلسکوپ ابتدایی موفق به شناسایی یا حدس وجود این اجرام و سپس لیست کردن آن‌ها شده است.
لیست مسیه شامل ۴۰ کهکشان، ۵۷ خوشه ستاره‌ای، ۹ سحابی، سحابی خرچنگ، مسیر پرستاره راه‌شیری، دو ستاره و گروهی دیگر از ستاره‌هاست.
ایده ماراتن مسیه در سال ۱۹۷۹ به وسیله یک دانشمند مطرح شده است و از آن زمان همه ساله منجمان آماتوردر گروه‌های مختلف نجومی با همراهی پژوهشگران، داوران و محققان برجسته نجومی به رصد اجرام دریک شب می‌پردازند.
برای رصد اجرام مسیه به تلسکوب نیاز است، اما تلسکوپ‌های آماتوری و حتی با قیمت میانه هم می‌توانند مورد استفاده قراربگیرند.
برای به دست آوردن بهترین رصد، نیاز است تا درشب انجام مسابقه ، آسمان شب روشن و بدون ابر یا هوای بارانی باشد و زمان نهایی انجام مسابقه ۲۴ ساعت است.
افراد شرکت کننده باید لباس‌های گرم، مواد غذایی و تجهیزات رصد به همراه داشته باشند، زیرا هوا در اواخر زمستان هنوز سرد است.

از مهیج‌ترین مسابقه نجومی سال، ماراتن مسیه چه می‌دانید؟
این مسابقه تنها شب‌ها انجام می‌شود درنتیجه پس از استقرار تلسکوپ و در بازه زمانی روز فرصت کافی برای خواب وتجدید قوا وجود دارد.
شرکت کنندگان می‌توانند از نرم افزار‌های نجومی، کتاب‌ها یا هم اندیشی با سایر دانشمندان برای تعیین موقعیت دقیق اجرام موجود در لیست مسیه استفاده کنند.

نجوم | رویدادها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.