1396/12/23

برنامه چین برای ساخت یک فضاپیما خاص و بدون سرنشین

چین اعلام کرد در حال تحقیق و بررسی ساخت یک فضاپیما با قابلیت استفاده مجدد، به منظور حمل محموله به مدار پایینی زمین است. این فضاپیمای بدون اسم، ظاهرا شبیه هواپیمای فضایی X-37B نیروی هوایی ایالات متحده بوده و ماموریت‌های مشابهی نیز برای آن تعریف شده است. با این حال، حداقل تا امروز، در برخی از ویژگی‌های...
برنامه چین برای ساخت یک فضاپیما خاص و بدون سرنشین

چین اعلام کرد در حال تحقیق و بررسی ساخت یک فضاپیما با توانایی استفاده مجدد، به منظور حمل محموله به مدار پایینی زمین است. این فضاپیمای بدون اسم، ظاهرا شبیه هواپیمای فضایی X-37B نیروی هوایی ایالات متحده بوده و ماموریت‌های مشابهی نیز برای آن تعریف شده است. با این حال، حداقل تا امروز، در برخی از ویژگی‌های مهم و کلیدی دارای تفاوت‌هایی با پسرعموی آمریکایی خود است.
تلویزیون دولتی چین اخیرا اقدام به پخش یک قطعه کلیپ به همراه توضیحات نموده است و به توصیف یک فضاپیمای جدید در حال توسعه می‌پردازد و آن را با هواپیمای فضایی X-37B آمریکا مقایسه می‌نماید. فضاپیمای X-37B نیروی هوایی ایالات متحده، نوعی هواپیمای باری بدون‌سرنشین است که به عنوان کامیون فضایی نیز مشهور شده و ماموریت آن، حمل محموله‌های طبقه‌بندی شده به مدار‌ پایینی زمین بوده و هر بار به مدت بیش از ۷۰۰ روز در آنجا باقی می‌ماند.
فضاپیمای X-37B، با استفاده از موشک اتلس ۵ یونایتد لانچ آلینس (United Launch Alliance Atlas V) و به کمک موتور تقویت کننده سوخت مایع RD-180 ساخت روسیه، به مدار پرتاب می‌شود. اما فضاپیمای چینی در مقایسه با آن، به نظر کمی متفاوت می‌رسد. از لحاظ ظاهر کلی، هر دو، بدون سرنشین و دارای بدنه‌ای با اندازه و شکل کلی تقریبا مشابهی هستند ولی برخلاف X-37B، فضاپیمای چینی خود در پشت چیزی حمل می‌شود که به نظر می‌رسد نوعی خاصی از مادرشیپ (Mothership) مافوق صوت بدون سرنشین باشد.

برنامه چین برای ساخت یک فضاپیما خاص و بدون سرنشین
مادرشیپ و فضاپیما با یکدیگر می‌توانند تا حاشیه فضا (یا همان خط کارمن که تا ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری بالای زمین اطلاق می‌شود) پرواز کنند و در این منطقه، فضاپیما جدا شده و با استفاده از موشک‌هایی که بر روی آن نصب شده‌اند، خود را به مدار‌ پایینی زمین می‌رساند. مادرشیپ نیز بعد از رهاسازی محموله خود (فضاپیما) دوباره به پایگاه فضایی در زمین باز‌می‌گردد و برای انجام ماموریت‌های بعدی آماده می‌شود.
تفاوت دیگر که احتمالا وجود دارد، این است که به نظر می‌رسد فضاپیمای چینی، محموله‌های کوچکتری را با خود می‌تواند حمل کند. دلیل آن نیز ممکن است به خاطر اتکای فضاپیما به موشک‌های خود برای ادامه مسیر در فضا بوده که سبب کاهش توانایی حمل بار بیشتر شده است. از طرف دیگر فضاپیمای X-37B، دارای یک موتور کوچک است که تنها برای انجام مانور‌های سبک در فضا و حرکات کوتاه برد به منظور تغییر مدار‌، طراحی شده است.
با این حال دیدن ویدیوی CGI مفهومی، سوالات جالبی را ایجاد می‌کند. برای مثال، چرا این مادرشیپ، به نظر می‌رسد که بیشتر شبیه یک فضاپیمای صیقلی مافوق صوت (Supersonic) یا ماورای صوت (Hypersonic) دارای موتور‌های رم‌جت است؟
برای درک این نکته بهتر است آن را با هواپیمای استراتولانچ غول‌پیکر و بسیار بد‌ترکیب پل آلن مقایسه کنید که برای حمل چند راکت کوچک به حاشیه فضا، نیازمند شش موتور قدرتمند مدل ۴۰۵۶ شرکت پرت و ویتنی است تا بتواند نیروی پرتاب ۳۴۰ هزار پوند (حدود ۱۵۵ هزار کیلوگرمی) مورد نیاز برای طی کردن مسیر را تولید نمایند.

برنامه چین برای ساخت یک فضاپیما خاص و بدون سرنشین
به عبارت دیگر، سرعت مادرشیپ مهم نیست بلکه توانایی و ظرفیت بلند کردن محموله و حمل بار آن، حساب است. پس احتمالا، باید این ویدیو را تنها یک انیمیشن علمی هنری از یک انیماتور خوب و خلاق بدانیم که علاقه خاصی نیز به فضا دارد!

برنامه چین برای ساخت یک فضاپیما خاص و بدون سرنشین

برنامه چین برای ساخت یک فضاپیما خاص و بدون سرنشین

منبع: آی تی رسان

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین ماهواره هواشناسی پرتاب کرد

1395/08/28
‌چین در راستای توسعه برنامه های فضایی خود، یک ماهواره هواشناسی و ثبت تحولات آب و هوایی را از شمال غرب این کشور به فضا پرتاب کرد.این ماهواره«یونها ـ۱» نام دارد.چین برای پرتاب این ماهواره...

ماهواره جدید سنجشی چین پرتاب شد

1396/11/01
چین روز سه‌شنبه، ۱۹ دی‌ماه یک ماهواره سنجش از دور را از مرکز فضایی 'تای یوان' در استان شانسی از استان‌های شمالی چیناین کشور با قدرت تفکیک ۰.۵ متر پرتاب کرد.

چین رصدخانه پرتو ایکس می‌سازد

1396/12/21
چین در پی ساخت رصدخانه فضایی است که هدف آن مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی است. چین می‌خواهد نسل بعدی رصدخانه پرتو ایکس را بسازد که برای مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرانسه سومین ماهواره سیراکیوس ۴ را به ناوگان مخابرات ماهواره‌ای نظامی آینده خود اضافه می‌کند

بر اساس اعلام یک مقام وزارت دفاع فرانسه در ۱۶ آبان ۹۷، این کشور ماهواره جدیدی را به نسل نوین منظومه ماهواره‌ای زمین ثابت خود که در آینده به مدار زمین می‌رود اضافه می‌کند. مسئول برنامه ارتباط‌های ماهواره‌ای در اداره کل ارتش فرانسه، که پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور را برعهده دارد، اعلام کرد که لزوم ارتباط ماهواره‌ای پهبادها و هواپیماهای نظامی نیاز به ماهواره سیراکیوس۴ (Syracuse 4) متفاوتی را ایجاد کرده است که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ به فضا فرستاده خواهد شد. در ناوگان نوین مخابرات ماهواره‌ای نظامی فرانسه ابتدا دو ماهواره پیش‌بینی شده بود. ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی برای حمل بارهای مفیدی که در باند X و کا-بند (Ka-band) کار می‌کنند طراحی‌شده‌اند و قابلیت مقاومت در برابر تهدیدهای گوناگون را ازجمله حمله‌های سایبری، پارازیت و حملات هسته‌ای در ارتفاع‌های بالا دارد. موضوعی که باعث شده است فرانسه در اندیشه اضافه کردن ماهواره دیگری بیفتد این است که ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی دارای پرتوهای نقطه‌ای هستند که سیگنال‌های ماهواره را روی یک منطقه جغرافیایی محدود متمرکز می‌کند. این نوع پرتوهای متمرکز معمولا برای نیروهای زمینی که نسبتا آرام حرکت می‌کنند و تا هنگام رسیدن به محدوده درگیری نیاز به ارتباط ماهواره‌ای ندارند مناسب است، اما برای هواپیماهای نظامی که ممکن است صدها یا حتی هزاران کیلومتر را حین عملیات طی کنند مناسب نیست.