1396/12/22

ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

ایلان ماسک (Elon musk) در ماه‌های گذشته از تلاش برای توسعه فضاپیمایی به نام BFR یا فضاپیمای فالکون بزرگ خبر داده بود که می‌تواند مسافران را با سرعتی سرسام‌آور از نقطه‌ای به نقطه دیگر روی کره زمین جابه‌جا کند، برای مثال به لطف این فضاپیما سفر از شانگهای به نیویورک تنها ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. BFR ترکیبی...
ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

ایلان ماسک (Elon musk) در ماه‌های گذشته از تلاش برای توسعه فضاپیمایی به نام BFR یا فضاپیمای فالکون بزرگ خبر داده بود که می‌تواند مسافران را با سرعتی سرسام‌آور از نقطه‌ای به نقطه دیگر روی کره زمین جابه‌جا کند، برای مثال به لطف این فضاپیما سفر از شانگهای به نیویورک تنها ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید.
BFR ترکیبی از یک فضاپیما چند بار مصرف و سفینه فضایی است که مثل فالکون ۹ (Falcon 9) قابلیت استفاده مجدد دارد و علاوه بر حمل و نقل مسافر در زمین، امکان اجرای ماموریت‌های بین سیاره‌ای را نیز خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت آمریکایی اسپس اکس روز گذشته و طی فستیوال SXSW تاکید کرد که این فضاپیما از سال آتی میلادی آمادگی اجرای پروازهای کوتاه مدت آزمایشی را خواهد داشت:«ما در حال توسعه نخستین فضاپیمای بین سیاره‌ای هستیم و احتمالا در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ پروازهای کوتاه مدت آزمایشی را شروع خواهیم کرد.»
البته وی برای افزایش هیجان ماجرا تلاش کرد هدف خود از توسعه این فضاپیما را به نحوی نجات بشریت نشان دهد:« در صورت وقوع یک جنگ جهانی یا فاجعه‌ای دیگر باید مطمئن شویم که افرادی برای حفظ نژاد انسان به ماه یا مریخ کوچ کنند. در چنین شرایطی در مریخ به اقلام مختلف از آهن گرفته تا پیتزا نیاز خواهیم داشت.»
به گفته ماسک، بوستر این سیستم ترکیبی از ۳۷ موتور است که ۳۱ دستگاه از آن روی ماهواره‌بر و شش دستگاه نیز روی فضاپیما قرار داشته و قدرتی دو برابر ماهواره‌بر ساترن ۵ (Saturn V) را تولید خواهند کرد.
این فضاپیما به لطف پیشرانه بسیار قدرتمند توانایی حمل ۱۵۰ تن بار را دارد که ۵ برابر ظرفیت فالکون هوی است. اگرچه هدف نهایی اسپیس ایکس (Space x) سفر به مریخ است اما BFR امکان تامین اقلام مورد نیاز ایستگاه فضایی و انتقال فضانوردان به کره ماه را نیز خواهد داشت.
سفرهای بین سیاره‌ای حتی برای ناسا هم بلندپروازانه است و ارتفاع ۱۰۶ متری BFR که تقریبا دو برابر فالکون هوی است فرایند توسعه و آزمایش آن را دشواتر می‌سازد. علاوه بر این با توجه به سابقه نه چندان درخشان ماسک در برآورد خوش‌بینانه جدول زمانی پرتاب فالکون هوی و تاخیرهای مکرر در آن ممکن است پرتاب‌های آزمایشی BFR به تاریخ دیگری موکول شوند.

 

ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

اثر سفر فضایی بر روی فضانوردان+داده نما

1396/11/22
تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن‌تان به شکل فعلی خواهد بود. شرایط فعلی بدن ما به دلیل ترکیبی از شرایط فیزیولوژیک و ویژگی‌های طبیعی کره‌ی زمین است که گرانش مهم‌ترین آنهاست.برخلاف...

انسان‌های تغییر ژن‌یافته برای استعمار مریخ

1396/11/23
محققان معتقدند چنانچه ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس، بخواهد مریخ را تحت استعمار خود درآورد، باید گروهی از انسان‌های تغییر ژن‌یافته را استخدام کند.

شبیه سازی زندگی مریخی در کویرهای عمان / فیلم

1396/11/23
شش فضانورد در تلاش برای شبیه‌سازی محیطی مانند سیاره مریخ، در کویر ظفار عمان در شرایط ایزوله قرار گرفتند.

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.