1396/12/22

ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

ایلان ماسک (Elon musk) در ماه‌های گذشته از تلاش برای توسعه فضاپیمایی به نام BFR یا فضاپیمای فالکون بزرگ خبر داده بود که می‌تواند مسافران را با سرعتی سرسام‌آور از نقطه‌ای به نقطه دیگر روی کره زمین جابه‌جا کند، برای مثال به لطف این فضاپیما سفر از شانگهای به نیویورک تنها ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. BFR ترکیبی...
ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

ایلان ماسک (Elon musk) در ماه‌های گذشته از تلاش برای توسعه فضاپیمایی به نام BFR یا فضاپیمای فالکون بزرگ خبر داده بود که می‌تواند مسافران را با سرعتی سرسام‌آور از نقطه‌ای به نقطه دیگر روی کره زمین جابه‌جا کند، برای مثال به لطف این فضاپیما سفر از شانگهای به نیویورک تنها ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید.
BFR ترکیبی از یک فضاپیما چند بار مصرف و سفینه فضایی است که مثل فالکون ۹ (Falcon 9) قابلیت استفاده مجدد دارد و علاوه بر حمل و نقل مسافر در زمین، امکان اجرای ماموریت‌های بین سیاره‌ای را نیز خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت آمریکایی اسپس اکس روز گذشته و طی فستیوال SXSW تاکید کرد که این فضاپیما از سال آتی میلادی آمادگی اجرای پروازهای کوتاه مدت آزمایشی را خواهد داشت:«ما در حال توسعه نخستین فضاپیمای بین سیاره‌ای هستیم و احتمالا در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ پروازهای کوتاه مدت آزمایشی را شروع خواهیم کرد.»
البته وی برای افزایش هیجان ماجرا تلاش کرد هدف خود از توسعه این فضاپیما را به نحوی نجات بشریت نشان دهد:« در صورت وقوع یک جنگ جهانی یا فاجعه‌ای دیگر باید مطمئن شویم که افرادی برای حفظ نژاد انسان به ماه یا مریخ کوچ کنند. در چنین شرایطی در مریخ به اقلام مختلف از آهن گرفته تا پیتزا نیاز خواهیم داشت.»
به گفته ماسک، بوستر این سیستم ترکیبی از ۳۷ موتور است که ۳۱ دستگاه از آن روی ماهواره‌بر و شش دستگاه نیز روی فضاپیما قرار داشته و قدرتی دو برابر ماهواره‌بر ساترن ۵ (Saturn V) را تولید خواهند کرد.
این فضاپیما به لطف پیشرانه بسیار قدرتمند توانایی حمل ۱۵۰ تن بار را دارد که ۵ برابر ظرفیت فالکون هوی است. اگرچه هدف نهایی اسپیس ایکس (Space x) سفر به مریخ است اما BFR امکان تامین اقلام مورد نیاز ایستگاه فضایی و انتقال فضانوردان به کره ماه را نیز خواهد داشت.
سفرهای بین سیاره‌ای حتی برای ناسا هم بلندپروازانه است و ارتفاع ۱۰۶ متری BFR که تقریبا دو برابر فالکون هوی است فرایند توسعه و آزمایش آن را دشواتر می‌سازد. علاوه بر این با توجه به سابقه نه چندان درخشان ماسک در برآورد خوش‌بینانه جدول زمانی پرتاب فالکون هوی و تاخیرهای مکرر در آن ممکن است پرتاب‌های آزمایشی BFR به تاریخ دیگری موکول شوند.

 

ایلان ماسک از آزمایش فالکون بزرگ در سال آتی خبر می دهد

منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

اثر سفر فضایی بر روی فضانوردان+داده نما

1396/11/22
تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن‌تان به شکل فعلی خواهد بود. شرایط فعلی بدن ما به دلیل ترکیبی از شرایط فیزیولوژیک و ویژگی‌های طبیعی کره‌ی زمین است که گرانش مهم‌ترین آنهاست.برخلاف...

انسان‌های تغییر ژن‌یافته برای استعمار مریخ

1396/11/23
محققان معتقدند چنانچه ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس، بخواهد مریخ را تحت استعمار خود درآورد، باید گروهی از انسان‌های تغییر ژن‌یافته را استخدام کند.

شبیه سازی زندگی مریخی در کویرهای عمان / فیلم

1396/11/23
شش فضانورد در تلاش برای شبیه‌سازی محیطی مانند سیاره مریخ، در کویر ظفار عمان در شرایط ایزوله قرار گرفتند.

پربازدیدکننده ترین خبر

فرانسه سومین ماهواره سیراکیوس ۴ را به ناوگان مخابرات ماهواره‌ای نظامی آینده خود اضافه می‌کند

بر اساس اعلام یک مقام وزارت دفاع فرانسه در ۱۶ آبان ۹۷، این کشور ماهواره جدیدی را به نسل نوین منظومه ماهواره‌ای زمین ثابت خود که در آینده به مدار زمین می‌رود اضافه می‌کند. مسئول برنامه ارتباط‌های ماهواره‌ای در اداره کل ارتش فرانسه، که پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور را برعهده دارد، اعلام کرد که لزوم ارتباط ماهواره‌ای پهبادها و هواپیماهای نظامی نیاز به ماهواره سیراکیوس۴ (Syracuse 4) متفاوتی را ایجاد کرده است که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ به فضا فرستاده خواهد شد. در ناوگان نوین مخابرات ماهواره‌ای نظامی فرانسه ابتدا دو ماهواره پیش‌بینی شده بود. ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی برای حمل بارهای مفیدی که در باند X و کا-بند (Ka-band) کار می‌کنند طراحی‌شده‌اند و قابلیت مقاومت در برابر تهدیدهای گوناگون را ازجمله حمله‌های سایبری، پارازیت و حملات هسته‌ای در ارتفاع‌های بالا دارد. موضوعی که باعث شده است فرانسه در اندیشه اضافه کردن ماهواره دیگری بیفتد این است که ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی دارای پرتوهای نقطه‌ای هستند که سیگنال‌های ماهواره را روی یک منطقه جغرافیایی محدود متمرکز می‌کند. این نوع پرتوهای متمرکز معمولا برای نیروهای زمینی که نسبتا آرام حرکت می‌کنند و تا هنگام رسیدن به محدوده درگیری نیاز به ارتباط ماهواره‌ای ندارند مناسب است، اما برای هواپیماهای نظامی که ممکن است صدها یا حتی هزاران کیلومتر را حین عملیات طی کنند مناسب نیست.