1396/12/21

کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹»

ستاره کوتوله قهوه ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» (CFBDS 0059) سردترین کوتوله قهوه ای با دمای سطحی ۶۲۵ درجه کلوین یعنی فقط ۳۵۰ درجه سانتی گراد و برابر سطح سیاره عطارد است. این دما در مقایسه با دمای سطحی خورشید که حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است یک مورد نادر به شمار می رود.
کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹»

ستاره کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» (CFBDS 0059) سردترین کوتوله قهوه‌ای با دمای سطحی ۶۲۵ درجه کلوین یعنی فقط ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد و برابر سطح سیاره عطارد است. این دما در مقایسه با دمای سطحی خورشید که حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است یک مورد نادر به شمار می‌رود.
در حالی که دمای سطحی سردترین غول‌های سرخ تا ۲۰۰۰ درجه کلوین می‌رسد. ستاره‌شناسان با استفاده از ابزارهای مشاهده فروسرخ مانند تلسکوپ‌های جمینی شمالی و رصدخانه جنوبی اروپایی در شیلی، چنین کوتوله قهوه‌ای را کشف کردند. این جرم ستاره‌ای بسیار سرد، همسایه آسمانی ما محسوب می‌شود چرا که بیش از ۴۰ سال نوری با ما فاصله ندارد. این ستاره به خاطر دمای پایین نمی‌تواند در نور مرئی تابش کند و فقط در طول موج فروسرخ نزدیک می‌تابد، در نتیجه فقط به وسیله ابزارآلات رصدی مخصوص قابل رؤیت است.
ستاره «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» بسیار کوچک است و فقط ۱۵ تا ۳۰ برابر سیاره مشتری جرم دارد. این که چگونه دانشمندان می‌توانند مطمئن باشند که یک کوتوله قهوه‌ای از این نوع کشف کرده‌اند؛ همه چیز بر‌می‌گردد به دمای سطحی پایین این جرم، دمای این نوع کوتوله قهوه‌ای به قدری کم است که اتمسفر آن می‌تواند بخار آمونیاک تولید کند. در نتیجه با استفاده از طیف نمایی می‌توان نشانه‌های خطوط جذبی آمونیاک را به وجود این مولکول در اتمسفر یک کوتوله قهوه‌ای نسبت داد.

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف یکی از قدیمی ترین ستاره های کهکشان راه شیری

1396/11/19
محققان اسپانیایی یکی از قدیمی ترین ستاره‌های کهکشان راه شیری را کشف کرده اند که ۷۵۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.

ستاره ۲ ام ۱۲۰۷ و سیاره قرمز آن

1396/12/08
ستاره ۲ام ۱۲۰۷ که به‌نام‌های 2M1207A یا 2MASS J12073346-3932539نیز شهرت دارد، یک ستاره کوتوله قهوه‌ای در صورت فلکی قنطورس است. سیاره ۲ام۱۲۰۷بی که در کنار ۲ام۱۲۰۷ دیده می‌شود شاید نخستین...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرانسه سومین ماهواره سیراکیوس ۴ را به ناوگان مخابرات ماهواره‌ای نظامی آینده خود اضافه می‌کند

بر اساس اعلام یک مقام وزارت دفاع فرانسه در ۱۶ آبان ۹۷، این کشور ماهواره جدیدی را به نسل نوین منظومه ماهواره‌ای زمین ثابت خود که در آینده به مدار زمین می‌رود اضافه می‌کند. مسئول برنامه ارتباط‌های ماهواره‌ای در اداره کل ارتش فرانسه، که پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور را برعهده دارد، اعلام کرد که لزوم ارتباط ماهواره‌ای پهبادها و هواپیماهای نظامی نیاز به ماهواره سیراکیوس۴ (Syracuse 4) متفاوتی را ایجاد کرده است که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ به فضا فرستاده خواهد شد. در ناوگان نوین مخابرات ماهواره‌ای نظامی فرانسه ابتدا دو ماهواره پیش‌بینی شده بود. ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی برای حمل بارهای مفیدی که در باند X و کا-بند (Ka-band) کار می‌کنند طراحی‌شده‌اند و قابلیت مقاومت در برابر تهدیدهای گوناگون را ازجمله حمله‌های سایبری، پارازیت و حملات هسته‌ای در ارتفاع‌های بالا دارد. موضوعی که باعث شده است فرانسه در اندیشه اضافه کردن ماهواره دیگری بیفتد این است که ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی دارای پرتوهای نقطه‌ای هستند که سیگنال‌های ماهواره را روی یک منطقه جغرافیایی محدود متمرکز می‌کند. این نوع پرتوهای متمرکز معمولا برای نیروهای زمینی که نسبتا آرام حرکت می‌کنند و تا هنگام رسیدن به محدوده درگیری نیاز به ارتباط ماهواره‌ای ندارند مناسب است، اما برای هواپیماهای نظامی که ممکن است صدها یا حتی هزاران کیلومتر را حین عملیات طی کنند مناسب نیست.