1396/12/21

کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹»

ستاره کوتوله قهوه ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» (CFBDS 0059) سردترین کوتوله قهوه ای با دمای سطحی ۶۲۵ درجه کلوین یعنی فقط ۳۵۰ درجه سانتی گراد و برابر سطح سیاره عطارد است. این دما در مقایسه با دمای سطحی خورشید که حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است یک مورد نادر به شمار می رود.
کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹»

ستاره کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» (CFBDS 0059) سردترین کوتوله قهوه‌ای با دمای سطحی ۶۲۵ درجه کلوین یعنی فقط ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد و برابر سطح سیاره عطارد است. این دما در مقایسه با دمای سطحی خورشید که حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است یک مورد نادر به شمار می‌رود.
در حالی که دمای سطحی سردترین غول‌های سرخ تا ۲۰۰۰ درجه کلوین می‌رسد. ستاره‌شناسان با استفاده از ابزارهای مشاهده فروسرخ مانند تلسکوپ‌های جمینی شمالی و رصدخانه جنوبی اروپایی در شیلی، چنین کوتوله قهوه‌ای را کشف کردند. این جرم ستاره‌ای بسیار سرد، همسایه آسمانی ما محسوب می‌شود چرا که بیش از ۴۰ سال نوری با ما فاصله ندارد. این ستاره به خاطر دمای پایین نمی‌تواند در نور مرئی تابش کند و فقط در طول موج فروسرخ نزدیک می‌تابد، در نتیجه فقط به وسیله ابزارآلات رصدی مخصوص قابل رؤیت است.
ستاره «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» بسیار کوچک است و فقط ۱۵ تا ۳۰ برابر سیاره مشتری جرم دارد. این که چگونه دانشمندان می‌توانند مطمئن باشند که یک کوتوله قهوه‌ای از این نوع کشف کرده‌اند؛ همه چیز بر‌می‌گردد به دمای سطحی پایین این جرم، دمای این نوع کوتوله قهوه‌ای به قدری کم است که اتمسفر آن می‌تواند بخار آمونیاک تولید کند. در نتیجه با استفاده از طیف نمایی می‌توان نشانه‌های خطوط جذبی آمونیاک را به وجود این مولکول در اتمسفر یک کوتوله قهوه‌ای نسبت داد.

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف یکی از قدیمی ترین ستاره های کهکشان راه شیری

1396/11/19
محققان اسپانیایی یکی از قدیمی ترین ستاره‌های کهکشان راه شیری را کشف کرده اند که ۷۵۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.

ستاره ۲ ام ۱۲۰۷ و سیاره قرمز آن

1396/12/08
ستاره ۲ام ۱۲۰۷ که به‌نام‌های 2M1207A یا 2MASS J12073346-3932539نیز شهرت دارد، یک ستاره کوتوله قهوه‌ای در صورت فلکی قنطورس است. سیاره ۲ام۱۲۰۷بی که در کنار ۲ام۱۲۰۷ دیده می‌شود شاید نخستین...

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.