1396/12/21

کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹»

ستاره کوتوله قهوه ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» (CFBDS 0059) سردترین کوتوله قهوه ای با دمای سطحی ۶۲۵ درجه کلوین یعنی فقط ۳۵۰ درجه سانتی گراد و برابر سطح سیاره عطارد است. این دما در مقایسه با دمای سطحی خورشید که حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است یک مورد نادر به شمار می رود.
کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹»

ستاره کوتوله قهوه‌ای «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» (CFBDS 0059) سردترین کوتوله قهوه‌ای با دمای سطحی ۶۲۵ درجه کلوین یعنی فقط ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد و برابر سطح سیاره عطارد است. این دما در مقایسه با دمای سطحی خورشید که حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین است یک مورد نادر به شمار می‌رود.
در حالی که دمای سطحی سردترین غول‌های سرخ تا ۲۰۰۰ درجه کلوین می‌رسد. ستاره‌شناسان با استفاده از ابزارهای مشاهده فروسرخ مانند تلسکوپ‌های جمینی شمالی و رصدخانه جنوبی اروپایی در شیلی، چنین کوتوله قهوه‌ای را کشف کردند. این جرم ستاره‌ای بسیار سرد، همسایه آسمانی ما محسوب می‌شود چرا که بیش از ۴۰ سال نوری با ما فاصله ندارد. این ستاره به خاطر دمای پایین نمی‌تواند در نور مرئی تابش کند و فقط در طول موج فروسرخ نزدیک می‌تابد، در نتیجه فقط به وسیله ابزارآلات رصدی مخصوص قابل رؤیت است.
ستاره «سی اف بی دی اس ـ ۰۰۵۹» بسیار کوچک است و فقط ۱۵ تا ۳۰ برابر سیاره مشتری جرم دارد. این که چگونه دانشمندان می‌توانند مطمئن باشند که یک کوتوله قهوه‌ای از این نوع کشف کرده‌اند؛ همه چیز بر‌می‌گردد به دمای سطحی پایین این جرم، دمای این نوع کوتوله قهوه‌ای به قدری کم است که اتمسفر آن می‌تواند بخار آمونیاک تولید کند. در نتیجه با استفاده از طیف نمایی می‌توان نشانه‌های خطوط جذبی آمونیاک را به وجود این مولکول در اتمسفر یک کوتوله قهوه‌ای نسبت داد.

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف یکی از قدیمی ترین ستاره های کهکشان راه شیری

1396/11/19
محققان اسپانیایی یکی از قدیمی ترین ستاره‌های کهکشان راه شیری را کشف کرده اند که ۷۵۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.

ستاره ۲ ام ۱۲۰۷ و سیاره قرمز آن

1396/12/08
ستاره ۲ام ۱۲۰۷ که به‌نام‌های 2M1207A یا 2MASS J12073346-3932539نیز شهرت دارد، یک ستاره کوتوله قهوه‌ای در صورت فلکی قنطورس است. سیاره ۲ام۱۲۰۷بی که در کنار ۲ام۱۲۰۷ دیده می‌شود شاید نخستین...

پربازدیدکننده ترین خبر

قدمی دیگر برای منظومه ماهواره‌ای نظامی آمریکا

ماهواره‌ مخابراتی نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) توسط اتحادیه پرتاب‌ (ULA) به فضا پرتاب شد. این پرتاب روز شنبه ۱۶ مارس ( ۲۵ اسفند) ساعت ۲:۲۶ بامداد به وقت تهران در پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال انجام شد. ماهواره‌بر این پرتاب دلتا-۴ (Delta-IV) بود که متعلق به اتحادیه پرتاب ماهواره‌ای آمریکا است. در سال ۲۰۰۱ مزایده‌ای برای ساخت ماهواره‌های یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی به منظور تامین ارتباطات نیرو‌های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا از جمله پهپاد‌ها در سراسر جهان با شبکه اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا (DISN) برگزار شد که طی آن شرکت بوئینگ برنده شد و قرار شد بوئینگ ۱۰ ماهواره‌ برای این منظومه که ست‌کام (Wideband Global Satcom) نام‌گذاری شده بود بسازد. بودجه ساخت پنج ماهواره اول این منظومه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام شده است. WGS-10 که دهمین ماهواره این منظومه است قرار بود آخرین نمونه باشد اما در سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا بودجه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت و پرتاب شماره‌های ۱۱ و ۱۲ را تصویب کرد. البته هنوز زمان دقیق ساخت و پرتاب این دو ماهواره‌ مشخص نشده است. ماهواره WGS-10 قرار است در مدار ژئو قرار بگیرد و طول عمر آن ۱۴ سال برنامه ریزی شده است. این ماهواره با ۵۹۸۷ کیلوگرم وزن از ۸ ترانسپاندر باند ایکس (X-Band) و ۱۰ ترانسپاندر باند کا (KA-Band) برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند. ​