1396/12/22

تشنگی، موضوع همکاری فضایی هند و فرانسه

پس از سفر رییس‌جمهور فرانسه به هند و دیدارش با نخست‌وزیر هند، دو کشور از افزایش همکاری‌های خود در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه فضایی خبر دادند. همکاری فضایی هند و فرانسه سابقه‌ای پنجاه ساله دارد و اکنون سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) و ​سازمان فضایی فرانسه (CNES) قراردادی را برای افزایش این همکاری امضا...
تشنگی، موضوع همکاری فضایی هند و فرانسه

پس از سفر رییس‌جمهور فرانسه به هند و دیدارش با نخست‌وزیر هند، دو کشور از افزایش همکاری‌های خود در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه فضایی خبر دادند. همکاری فضایی هند و فرانسه سابقه‌ای پنجاه ساله دارد و اکنون سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) و  سازمان فضایی فرانسه (CNES) قراردادی را برای افزایش این همکاری امضا کرده‌اند. در این قرارد همکاری مواردی همچون برنامه ارسال فضانورد، ماموریتهای اکتشافی در ماه و مریخ و همچنین ارسال کاوشگر به سیاره زهره در نظر گرفته شده است. دو موضوع بسیار مهم در قرارداد همکاری هند و فرانسه عبارت است از توسعه کاوشگرهای بین سیاره‌ای و سنجش از دور زمین. به همین منظور دو کشور علاوه بر موارد ذکرشده در مورد ماه، زهره و مریخ، قصد دارند یک منظومه ماهواره‌ای مشترک و یک ماهواره سنجش منابع آبی با نام Trishna یا thirst  به معنی "تشنگی" را توسعه دهند. شایان ذکر است که ارسال انسان به فضا و ساخت یک منطومه ماهواره‌ای مشترک با کشوری دیگر، بندهایی از این قرارداد هستند که نخستین بار است که در برنامه فضایی هند گنجانده می‌شوند.

منبع: ndtv

خدمات و کاربردها | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین و فرانسه همکاری‌های فضایی خود را افزایش می‌دهند

1396/10/30
در دیدار اخیر مقامات چین و فرانسه در پکن، دو طرف بر سر ماهواره مشترک اقیانوس‌شناسی خود و همچنین ایجاد بستر همکاری دو اپراتور ماهواره‌ای خود بحث کردند. در این دیدار دو جانبه، دو طرف بر به...

علاقه ناسا به پیشرفت های هند در حوزه فناوری تولید فضاپیما

1396/11/14
دانشمندان سازمان ناسا در آمریکا به اختراع جدیدی در خصوص فناوری پوشش حرارتی برای موتور توربو گازی که در فضاپیما به کار می‌رود ابراز علاقه مندی کرده‌اند.

هند و امارات به دنبال همکاری مشترک در عرصه فضا

1396/11/23
رئیس سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در شهر بنگلور اعلام کرد، هند و امارات به دنبال گسترش روابط خود در زمینه هوایی و اکتشاف مشترک فضا هستند.

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی؛نخستین پرواز همزمان دو سفینه سرنشین دار چه وقت انجام شد؟

نخستین پرواز همزمان دو سفینه سرنشین‌دار در مدار زمین توسط فضانوردان وستک – ۳ و ۴ (vostak-3,4) انجام شد. سفینه فضایی وستک۳ در اوت ۱۹۶۲ به فضا پرتاب شد. یک روز بعد وستک۴ با یک فضانورد راهی مدار زمین گردید. سرنشینان این دو سفینه توانستند ناوهای خود را تا چند کیلومتری به یکدیگر نزدیک کنند. در جریان این ماموریت نخستین تصاویر زنده تلویزیونی از فضا به زمین مخابره شد.