1396/12/26

استارت‌آپ آمریکایی به خاطر پرتاب بی‌اجازه ماهواره جریمه شد

کمیسیون مخابراتی فدرال آمریکا (FCC) پس از فهمیدن آنکه یک استارت‌آپ فضایی چند ماهواره مخابراتی را بدون اجازه به فضا پرتاب کرده، این استارت‌آپ را از پرتاب ماهواره‌های دیگر منع کرد. استارت‌آپ سوارم تکنولوجیز (Swarm Technologies) که همچنان علاقه‌ای به رسانه‌ای کردن فعالیت‌های خود ندارد، 4 ماهواره به فضا...
استارت‌آپ آمریکایی به خاطر  پرتاب بی‌اجازه ماهواره جریمه شد

کمیسیون مخابراتی فدرال آمریکا (FCC) پس از فهمیدن آنکه یک استارت‌آپ فضایی چند ماهواره مخابراتی را بدون اجازه به فضا پرتاب کرده، این استارت‌آپ را از پرتاب ماهواره‌های دیگر منع کرد. استارت‌آپ سوارم تکنولوجیز (Swarm Technologies) که همچنان علاقه‌ای به رسانه‌ای کردن فعالیت‌های خود ندارد، ۴ ماهواره به فضا فرستاده است که به دلیل کوچک بودن بیش از حد، امکان ردیابی آن‌ها وجود ندارد و از این رو FCC اجازه پرتاب آن‌ها را به این استارت‌آپ نداده بود. مساله نگران کننده این است که این ماهواره‌های به سختی قابل شناسایی و ردگیری بوده و عدم ردگیری این ماهواره‌ها ممکن است هزاران ماهواره دیگر را که در مدار فضا در حال گردش هستند به خطر انداخته و با آن‌ها برخورد کنند.

ماهواره‌های سوارم که از ماهواره‌های مکعبی یک واحدی هم کوچکتر هستند، برای آزمایش سامانه مخابراتی تجربی این شرکت طراحی شده‌اند و FCC صدور اجازه پرتاب را منوط به افزایش ابعاد این ماهواره‌ها دانسته بود. این سازمان پس از بررسی اسناد مرتبط به پرتاب ماهواره‌بر PSLV متعلق به هند، متوجه وجود نام ۴ ماهواره Space BEE شرکت سوارم شد. البته این امکان نیز وجود دارد که قرار گرفتن این ماهواره‌ها به عنوان محموله در PSLV قبل از صدور تصمیم FCC بوده باشد. ماهواره‌بر هندی پی اس ال وی سی ۴۰ (P.S.L.V.C-40) در ژانویه گذشته به فضا پرتاب شد و علاوه بر ۴ ماهواره مذکور ۲۷ ماهواره دیگر را نیز در مدارهای مختلف قرار داد. 

استارت‌آپ سوارم تکنولوجیز در سال ۲۰۱۶ توسط سارا اسپانگلو و بنجامین لانگمیر، مهندسان سابق گوگل و اپل، تاسیس شده است. چهار ماهواره این شرکت از نظر ابعاد بسیار کوچک بوده و به اندازه یک کتاب کاغذی ساده هستند.
شبکه ارتباطی این ماهواره‌ها مبتنی بر اینترنت اشیا است و به نظر می‌رسد پرتاب آن‌ها به فضا برای امکان سنجی ارائه خدمات اینترنت اشیا در فضای خارج از کره زمین صورت گرفته است.
شرکت سازنده می‌گوید می‌توان از این ماهواره‌ها برای تقویت شبکه‌های ارتباطی در حوزه‌هایی همچون حمل و نقل و کشاورزی استفاده کرد. 

منبع: Techcrunch

مخابرات ماهواره‌ای | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

حقایق، تاریخچه و چگونگی ردیابی ایستگاه فضایی بین‌المللی

1396/11/25
ایستگاه فضایی بین‌المللی Internatioanl Space Station یک ساختار فضایی سرنشین‌دار در مدار نزدیک زمین (LEO) است. فرآیند تکمیل این ایستگاه که در ساخت آن بیش از پانزده کشور همکاری داشته‌اند،...

ساخت منظومه ماهواره مکعبی برای سنجش بی‌وقفه

1396/12/14
شرکت آمریکایی اسپایر گلوبال (Spire Global)، که اپراتوری ۴۸ ماهواره مکعبی را در اختیار دارد، بنا به گفته یکی از مقامات این شرکت به نام الکساندر مکدونالد (Alexander MacDonald) می‌تواند با...

پربازدیدکننده ترین خبر

رونمایی از فضاپیمایی با پیشرانش نامحدود

شرکت امریکایی هانی‌بی رباتیکز (Honeybee Robotics) نمونه اولیه فضاپیمایی را ساخته است که با استفاده از پیشرانش بخاری به‌طور نامحدود از سیارکی به سیارک دیگر سفر می‌کند. این فضاپیما به واین (WINE سرواژه World Is Not Enough به معنی جهان کافی نیست) موسوم شده است. واین برای تأمین سوخت موردنیاز خود از آب موجود در سنگ‌های سیارک‌ها استفاده می‌کند. ساخت این فضاپیما بر اساس سامانه پیشرانش بخاری که پژوهشگران در دانشگاه هوافضای امبری-ریدل (Embry-Riddle Aeronautical University) ارائه کرده‌اند انجام شده است. این طرح با حمایت سازمان ناسا (NASA) و با مشارکت شرکت تجهیزات بخاری لوئیزیانا (Louisiana Steam Equipment Company) انجام شده است. استفاده از منابع سوخت تجدیدپذیر برای کاوش‌های فضایی توجه بسیاری به خود جلب کرده است. با تأمین پیشرانش با بخار آبی که از سنگ‌های سیارک‌ها به دست آمده است، واین می‌تواند به صورت نظری تا زمان نامحدودی به حرکت ادامه دهد. این فضاپیما می‌تواند برای معدن کاوی سیارک‌ها استفاده شود.