1396/12/21

حضور لائوس و نپال در برنامه ریز ماهواره های ژاپن

یک گروه از دانشجویان دانشگاه توکیو طی سه سال آینده با همکاری بیش از ۲۰ کشور از جمله لائوس و نپال برای تأمین زیرساخت‌های ارتباطات راه دور، حدود ۲۰ماهواره را به فضا پرتاب خواهند کرد. علاوه بر بهبود ارتباطات تلفن همراه در کشورهای در حال توسعه، این پروژه همچنین به آن‌ها در حضور بازار فضایی کمک خواهد کرد...
حضور لائوس و نپال در برنامه ریز ماهواره های ژاپن

سیروس برزو: یک گروه از دانشجویان دانشگاه توکیو طی سه سال آینده با همکاری بیش از ۲۰ کشور از جمله لائوس و نپال برای تأمین زیرساخت‌های ارتباطات راه دور، حدود ۲۰ماهواره را به فضا پرتاب خواهند کرد.
علاوه بر بهبود ارتباطات تلفن همراه در کشورهای در حال توسعه، این پروژه همچنین به آن‌ها در حضور بازار فضایی کمک خواهد کرد و شاید تقاضای آینده برای ماهواره‌ها و خدمات مربوطه را نیز افزایش دهد.
گروهی به سرپرستی شینیچی ناکازوکا (Shinichi Nakasuka)، استاد دانشگاه توکیو، ماهواره‌هایی به وزن ۳ کیلوگرم (کمتر از تقریبا یک هزارم وزن یک ماهواره معمولی) طراحی کرده‌اند و تصمیم جدی دارند که آن‌ها را به فضا بفرستند. مشکل ریز ماهواره‌ها این است که محدودیت مکانی دارند و در طول زمان یک دور گردش در مدار، تنها می‌تواند با یک ایستگاه زمینی در ارتباط باشند. تیم ناکازوکا می‌خواهد یک شبکه از حدود ۲۰ ماهواره را در مدار زمین ایجاد کند تا ارتباطات بدون وقفه برقرار شود.
در آزمایش اوایل فوریه، گروه او از موشک اس اس-۵۲۰ آژانس اکتشاف هوافضایی ژاپن برای پرتاب یک ریز ماهواره به نام  تریکام-۱ آر (که به اسم تاسوکی Tasuki هم شناخته می شود) به مدار استفاده کردند. یک حسگر زمینی ضمن عبور این ماهواره از روی ژاپن، سیگنال‌های ضعیفی که نشانگر دما و داده‌های نوشتاری از سوی آن بود را دریافت کرد. در گذر بعدی، تاسوکی توانایی‌های ارتباطی خود را دوباره با انتقال داده‌های جمع آوری شده در مدار خود نشان داد. دوربین‌های آن نیز تصاویری از زمین گرفته بود.
هزینه‌های نسبتا پایین ریز ماهواره‌ها، شرکت‌های کوچک را به کسب و کار فضایی تبدیل می‌کنند که در گذشته تنها تحت سلطه دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ بودند.
در لائوس، پوشش‌های ارتباطات سیار برای نظارت بر محیط زیست مشکل دارد و کامل نیست. شبکه ماهواره‌ای ناکازوکا به زیرساخت‌های مخابراتی موجود افزوده خواهد شد و با استفاده از حسگر های نصب شده در رودخانه‌ها، زمین‌های کشاورزی و سایر نقاط در اندازه گیری سطوح و درجه حرارت آب، توانایی کنترل وضعیت را به سازمان و ارگان‌های مربوطه می‌دهد. اطلاعات ارسالی همچنین می‌تواند برای نظارت بر سیل و سایر تغییرات در محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد که معمولا بروز آن‌ها پیامدهای خطرناکی مانند گسترش بیماری‌های عفونی دارند.
ماهواره‌های ارزان قیمت می‌توانند کشور های در حال توسعه و کوچک را به خرید ماهواره خود و ایجاد انگیزه برای شروع تلاش‌های فضایی تبدیل کنند. ساخت این ماهواره‌ها یک یا دو سال طول می‌کشد که زمان نسبتا کوتاهی در حدود نصف زمان مورد نیاز برای ماهواره‌های بزرگتر به‌شمار می‌روند. این ماهواره‌ها مشاغل، دانشکده‌ها و آزمایشگاه‌ها را تشویق می‌کند تا توانایی خود را عملیاتی کنند. کارشناسان معتقدند سهولت طراحی و ساخت و حتی پرتاب این نوع ماهواره ممکن است در آینده نزدیک، راه ورود افراد را هم به کسب و کار ماهواره‌ای باز کند.

خدمات و کاربردها | مخابرات ماهواره‌ای | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نپال مشتری جدید ماهواره رژیم صهیونیستی

1396/10/23
شرکت اسپیس کام مدیریت ناوگان ماهواره‌ای آموس اعلام کرد با شرکت شبکه رسانه دیش نپال، قراردادی بلندمدت به امضا رسانده تا این کشور بتواند از امکانات ماهواره آموس-۴ (Amos-4) برای به دست آوردن...

آمریکا و ژاپن درصدد افزایش همکاری‌های فضایی

1396/10/24
معاون وزیر دفاع آمریکا و وزیر سیاست‌گذاری فضایی ژاپن درباره چگونگی توسعه همکاری دوجانبه در فضا در بحبوحه تنش‌ها در منطقه آسیا-اقیانوسیه به گفت‌وگو پرداختند.

ژاپن با کوچکترین ماهواره‌بر دنیا ماهواره به فضا برد

1396/11/17
روز گذشته آژانس اکتشافات فضایی ژاپن، JAXA، ماهواره‌ای را با کمک ماهواره‌بر مینیاتوری SS-520 به مدار زمین پرتاب کرد. این حامل فضایی به کوچک‌ترین ماهواره‌بر فضایی جهان مشهور است.

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.