1396/12/21

چین رصدخانه پرتو ایکس می‌سازد

چین در پی ساخت رصدخانه فضایی است که هدف آن مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی است. چین می‌خواهد نسل بعدی رصدخانه پرتو ایکس را بسازد که برای مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی مانند سیاه چاله‌ها، ستاره‌های نوترونی و ستاره‌های کوارکی طراحی شده است. براساس نظریات ستاره کوارکی به ستارگانی با...
چین رصدخانه پرتو ایکس می‌سازد

چین در پی ساخت رصدخانه فضایی است که هدف آن مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی است.
چین می‌خواهد نسل بعدی رصدخانه پرتو ایکس را بسازد که برای مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی مانند سیاه چاله‌ها،  ستاره‌های نوترونی و ستاره‌های کوارکی طراحی شده است. براساس نظریات ستاره کوارکی به ستارگانی با جرم‌های بین ستاره نوترونی و سیاهچاله اطلاق می‌شود.
این رصدخانه با عنوان ماموریت "زمان سنج پرتو ایکس و پلاریمتری" (eXTP) نامگذاری شده است و برآورد شده که تقریبا ۴۷۳ میلیون دلار هزینه تولید آن شود. چین امیدوار است تا نمونه اولیه این رصدخانه را تا سال ۲۰۲۲آماده ساخته و تا سال ۲۰۲۵ آن را به فضا پرتاب کند.   
جای تعجب نیست که دستاوردهای فضایی برای چین بسیار حائز اهمیت است. زیرا پیش از سری پرتاب‌های موفقیت آمیز موشک به فضا توسط ایلان ماسک (Elon musk) و اسپیس‌ایکس (Space x)، چین در تلاش بوده است تا دستاوردهای فضایی خود را تقویت کرده و چهره کشور را به عنوان یک نوآور در زمینه فضا، توسعه بخشد.
بنا براعلام آکادمی علوم  چین،  این تلسکوپ به عنوان جانشی رصدخانه تلفیقی پرتوهای ایکس پرانرژی (HXMT) محسوب می‌شود که در ماه ژوئن سال گذشته، با هدف رصد سیاه‌چاله‌ها، ستاره‌های نوترونی، هسته کهکشانی فعال و دیگر پدیده‌ها به فضا پرتاب شد.
 ژانگ شوآنگنان(Zhang Chuanengen)، مدیر این ماموریت، اظهار کرد انتظار می‌رود که این رصدخانه، طی سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۵ چین را به عنوان یک کشور برجسته در حوزه نجوم اشعه ایکس در جهان بدل سازد.
وی افزود، از آنجا که ما یک تکنولوژی شگفت انگیز در حوزه نجوم اشعه ایکس ایجاد کرده‌ایم، احتمال زیادی وجود دارد که در آینده بتوانیم مجری اصلی در این زمینه باشیم و ابزارهای پیشرفته‌تری را تولید کنیم.
بر خلاف تلسکوپ هابل (Hubble) و تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope)، این رصدخانه بر گرفتن عکس‌های فضایی متمرکز نیست و مشاهدات منحصر به فرد خود از فضا را از طریق فیلتر­های متناوب در دسترس قرار خواهد داد. 
آندره سانتانگلو (André Santangelo)، هماهنگ کننده بین‌المللی این رصدخانه، گفت:«هدف ما این است که یک ماموریت بسیار بزرگ و جالب برای اخترفیزیک در دهه‌های آینده به پرواز درآوریم.»
وی ادامه داد:« آمادگی فنی این ماموریت بسیار بالاست و من نگران زمان‌بندی‌های این ماموریت نیستم. زیرا چین توانایی خود در حفظ برنامه‌ها و زمان‌بندی دقیق را نشان داده است.»

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب دومین رصدخانه فضایی هند

1396/12/05
به نقل از Times of India، سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) قصد دارد دومین رصدخانه فضایی خود به نام AstroSat را برای مطالعه اجسام آسمانی در فضای دور و نزدیک، به مدار زمین پرتاب کند. این روزنامه...

پربازدیدکننده ترین خبر

قدمی دیگر برای منظومه ماهواره‌ای نظامی آمریکا

ماهواره‌ مخابراتی نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) توسط اتحادیه پرتاب‌ (ULA) به فضا پرتاب شد. این پرتاب روز شنبه ۱۶ مارس ( ۲۵ اسفند) ساعت ۲:۲۶ بامداد به وقت تهران در پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال انجام شد. ماهواره‌بر این پرتاب دلتا-۴ (Delta-IV) بود که متعلق به اتحادیه پرتاب ماهواره‌ای آمریکا است. در سال ۲۰۰۱ مزایده‌ای برای ساخت ماهواره‌های یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی به منظور تامین ارتباطات نیرو‌های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا از جمله پهپاد‌ها در سراسر جهان با شبکه اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا (DISN) برگزار شد که طی آن شرکت بوئینگ برنده شد و قرار شد بوئینگ ۱۰ ماهواره‌ برای این منظومه که ست‌کام (Wideband Global Satcom) نام‌گذاری شده بود بسازد. بودجه ساخت پنج ماهواره اول این منظومه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام شده است. WGS-10 که دهمین ماهواره این منظومه است قرار بود آخرین نمونه باشد اما در سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا بودجه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت و پرتاب شماره‌های ۱۱ و ۱۲ را تصویب کرد. البته هنوز زمان دقیق ساخت و پرتاب این دو ماهواره‌ مشخص نشده است. ماهواره WGS-10 قرار است در مدار ژئو قرار بگیرد و طول عمر آن ۱۴ سال برنامه ریزی شده است. این ماهواره با ۵۹۸۷ کیلوگرم وزن از ۸ ترانسپاندر باند ایکس (X-Band) و ۱۰ ترانسپاندر باند کا (KA-Band) برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند. ​