1396/12/21

چین رصدخانه پرتو ایکس می‌سازد

چین در پی ساخت رصدخانه فضایی است که هدف آن مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی است. چین می‌خواهد نسل بعدی رصدخانه پرتو ایکس را بسازد که برای مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی مانند سیاه چاله‌ها، ستاره‌های نوترونی و ستاره‌های کوارکی طراحی شده است. براساس نظریات ستاره کوارکی به ستارگانی با...
چین رصدخانه پرتو ایکس می‌سازد

چین در پی ساخت رصدخانه فضایی است که هدف آن مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی است.
چین می‌خواهد نسل بعدی رصدخانه پرتو ایکس را بسازد که برای مشاهده برخی از پدیده‌های ناپایدار آسمانی مانند سیاه چاله‌ها،  ستاره‌های نوترونی و ستاره‌های کوارکی طراحی شده است. براساس نظریات ستاره کوارکی به ستارگانی با جرم‌های بین ستاره نوترونی و سیاهچاله اطلاق می‌شود.
این رصدخانه با عنوان ماموریت "زمان سنج پرتو ایکس و پلاریمتری" (eXTP) نامگذاری شده است و برآورد شده که تقریبا ۴۷۳ میلیون دلار هزینه تولید آن شود. چین امیدوار است تا نمونه اولیه این رصدخانه را تا سال ۲۰۲۲آماده ساخته و تا سال ۲۰۲۵ آن را به فضا پرتاب کند.   
جای تعجب نیست که دستاوردهای فضایی برای چین بسیار حائز اهمیت است. زیرا پیش از سری پرتاب‌های موفقیت آمیز موشک به فضا توسط ایلان ماسک (Elon musk) و اسپیس‌ایکس (Space x)، چین در تلاش بوده است تا دستاوردهای فضایی خود را تقویت کرده و چهره کشور را به عنوان یک نوآور در زمینه فضا، توسعه بخشد.
بنا براعلام آکادمی علوم  چین،  این تلسکوپ به عنوان جانشی رصدخانه تلفیقی پرتوهای ایکس پرانرژی (HXMT) محسوب می‌شود که در ماه ژوئن سال گذشته، با هدف رصد سیاه‌چاله‌ها، ستاره‌های نوترونی، هسته کهکشانی فعال و دیگر پدیده‌ها به فضا پرتاب شد.
 ژانگ شوآنگنان(Zhang Chuanengen)، مدیر این ماموریت، اظهار کرد انتظار می‌رود که این رصدخانه، طی سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۵ چین را به عنوان یک کشور برجسته در حوزه نجوم اشعه ایکس در جهان بدل سازد.
وی افزود، از آنجا که ما یک تکنولوژی شگفت انگیز در حوزه نجوم اشعه ایکس ایجاد کرده‌ایم، احتمال زیادی وجود دارد که در آینده بتوانیم مجری اصلی در این زمینه باشیم و ابزارهای پیشرفته‌تری را تولید کنیم.
بر خلاف تلسکوپ هابل (Hubble) و تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope)، این رصدخانه بر گرفتن عکس‌های فضایی متمرکز نیست و مشاهدات منحصر به فرد خود از فضا را از طریق فیلتر­های متناوب در دسترس قرار خواهد داد. 
آندره سانتانگلو (André Santangelo)، هماهنگ کننده بین‌المللی این رصدخانه، گفت:«هدف ما این است که یک ماموریت بسیار بزرگ و جالب برای اخترفیزیک در دهه‌های آینده به پرواز درآوریم.»
وی ادامه داد:« آمادگی فنی این ماموریت بسیار بالاست و من نگران زمان‌بندی‌های این ماموریت نیستم. زیرا چین توانایی خود در حفظ برنامه‌ها و زمان‌بندی دقیق را نشان داده است.»

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب دومین رصدخانه فضایی هند

1396/12/05
به نقل از Times of India، سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) قصد دارد دومین رصدخانه فضایی خود به نام AstroSat را برای مطالعه اجسام آسمانی در فضای دور و نزدیک، به مدار زمین پرتاب کند. این روزنامه...

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.