1396/12/19

رژیم صهیونیستی به دنبال پروژه ماهواره‌ای روسی در اوکراین

شرکت اسپیسکام رژیم صهیونیستی، اپراتور ارتباطات ماهواره‌ای آموس (AMOS ) که توسط صنعت هوافضا اسرائیل (Israel Aerospace Industries-IAI) ، به‌وجود آمده مذاکراتی را با آژانس فضایی اوکراین (SSAU State Space Agency of Ukraine) برای ایجاد پروژه سیستم ارتباطی ماهواره‌ای ملی اوکراین (UNSCS Ukrainian national...
رژیم صهیونیستی به دنبال پروژه ماهواره‌ای روسی  در اوکراین

سیروس برزو: شرکت اسپیسکام رژیم صهیونیستی، اپراتور ارتباطات ماهواره‌ای آموس (AMOS) که توسط صنایع هوافضای رژیم صهیونیستی (Israel Aerospace Industries-IAI) ، به‌وجود آمده مذاکراتی را با آژانس فضایی اوکراین (SSAU State Space Agency of Ukraine)  برای ایجاد پروژه سیستم ارتباطی ماهواره‌ای ملی اوکراین (UNSCS Ukrainian national satellite communications system)  آغاز کرده است.
بر اساس خبر های منتشره،  این مذاکرات در پایان ماه فوریه، گفت‌وگو در مورد وضعیت پروژه بین پاول دتیارنکو (Pavlo Dehtiarenko)، رئیس آژانس فضایی اوکراین،  و دیوید پولاک (David Pollack)، مدیر عامل شرکت اسپیسکام ، در کیف برای مشارکت در مورد سامانه ماهواره لیبید (Lybid) اوکراین صورت گرفته است.

بنا به گزارش مطبوعاتی منتشر شده بعد از ملاقات این دو نفر، نمایندگان رژیم صهیونیستی علاقه مندی خود به همکاری و مشارکت در سامانه ماهواره‌ای لیبید (Lybid)  اوکراین و همکاری فعال‌تر با استفاده از آن به صورت مشترک را اعلام کردند.
در این نشست، به تجربه مثبت همکاری بین اسپیسکام  و شرکت دولتی اوکرکاسموس(Ukrkosmos) در مورد اجاره ماهواره AMOS 7  برای پروژه تلویزیونی استرانا( Strana TV) اشاره شد.
کانادا و روسیه برای ساخت و پرتاب ماهواره لیبید (Lybid) مشارکت دارند. این سامانه ماهواره‌ای باید در یک مدار ژئواستاتیک در سه جهت اروپا، غرب آفریقا و هند فعالیت کند و قادر به انتقال تا ۹۰۰ایستگاه تلویزیونی باشد.
قرارداد ایجاد سامانه ماهواره‌ای در دسامبر ۲۰۰۹ توسط آژانس فضایی اوکراین و شرکت کانادایی مک دونالد دتویلر (Canada’s MacDonald Dettwiler and Associates -MDA)، کانادا امضا شد. بر اساس این قرارداد وامی به ارزش ۲۵۴.۶ میلیون دلار از سوی موسسه توسعه صادرات کانادا (EDC) به این برنامه اختصاص یافت و شرکت رشتنف (Russia’s Information Satellite Systems – Reshetnev Company) کار طراحی و ساخت آن را به عهده گرفت. در تابستان ۲۰۱۴ اعلام شد با نظارت پیمانکار کانادایی توسعه و ساخت ماهواره در روسیه پیش رفته است. اما بعد مشخص شد که مشکلات سیاسی پیش آمده در کریمه همچنین عدم پیشرفت در زیرساخت‌های زمینی کار را به بن بست می کشاند زیرا قرار بود یکی از مراکز اصلی این سامانه ماهواره ای در کریمه باشد و با جدا شدن کریمه، دولت اوکراین باید یک مرکز کنترل جدید در سرزمین اصلی اوکراین بسازد و این کار نیاز به افزایش بودجه داشت.
دولت اوکراین در اکتبر ۲۰۱۷ مبلغ ۱۷ میلیون دلار برای تأمین مالی اضافی این پروژه  اختصاص داد و به آن،  آژانس فضایی اوکراین در ماه نوامبر برنامه‌های خود را برای استفاده از ماهواره در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ اعلام کرد. طبق برنامه پیش بینی شده این ماهواره با استفاده از موشک اوکراینی زنیت از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور انجام خواهد شد.

مخابرات ماهواره‌ای | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تفاهم‌نامه یوتلست و چاینا یونیون برای ارائه ارتباطات ماهواره‌ای راه ابریشم

1396/10/24
در جریان سفر امانوئل مكران رئیس‌جمهور فرانسه به چین، امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت شبکه مخابراتی چاینا یونیون (China United Network Communications Co., Ltd. -China Unicom) و شرکت فرانسوی...

راه اندازی شبکه iDirect برای گسترش ارتباطات ماهواره ای در سومالی

1396/10/25
شرکت Vision Technologies Systems Inc (VT Systems) اعلام کرد که دالکام سومالی با نصب یک سامانه شبکه ای از شرکت آی دایرکت (iDirect ) تلاش دارد تا سرعت ارتباط های ماهواره ای در سومالی را بالا...

تلاش یک شرکت اوکراینی بریتانیایی برای تاسیس پایگاه پرتاب ماهواره‌های کوچک

1396/11/23
شرکت دو ملیتی اسکایرورا (Skyrora) از برنامه‌های خود برای انجام یک پرواز آزمایشی زیرمداری در سه ماهه آخر سال 2018 خبر داد. این شرکت همچنین به عنوان بخشی از استراتژی خود برای کاهش هزینه پرتاب‌...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرانسه سومین ماهواره سیراکیوس ۴ را به ناوگان مخابرات ماهواره‌ای نظامی آینده خود اضافه می‌کند

بر اساس اعلام یک مقام وزارت دفاع فرانسه در ۱۶ آبان ۹۷، این کشور ماهواره جدیدی را به نسل نوین منظومه ماهواره‌ای زمین ثابت خود که در آینده به مدار زمین می‌رود اضافه می‌کند. مسئول برنامه ارتباط‌های ماهواره‌ای در اداره کل ارتش فرانسه، که پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور را برعهده دارد، اعلام کرد که لزوم ارتباط ماهواره‌ای پهبادها و هواپیماهای نظامی نیاز به ماهواره سیراکیوس۴ (Syracuse 4) متفاوتی را ایجاد کرده است که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ به فضا فرستاده خواهد شد. در ناوگان نوین مخابرات ماهواره‌ای نظامی فرانسه ابتدا دو ماهواره پیش‌بینی شده بود. ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی برای حمل بارهای مفیدی که در باند X و کا-بند (Ka-band) کار می‌کنند طراحی‌شده‌اند و قابلیت مقاومت در برابر تهدیدهای گوناگون را ازجمله حمله‌های سایبری، پارازیت و حملات هسته‌ای در ارتفاع‌های بالا دارد. موضوعی که باعث شده است فرانسه در اندیشه اضافه کردن ماهواره دیگری بیفتد این است که ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی دارای پرتوهای نقطه‌ای هستند که سیگنال‌های ماهواره را روی یک منطقه جغرافیایی محدود متمرکز می‌کند. این نوع پرتوهای متمرکز معمولا برای نیروهای زمینی که نسبتا آرام حرکت می‌کنند و تا هنگام رسیدن به محدوده درگیری نیاز به ارتباط ماهواره‌ای ندارند مناسب است، اما برای هواپیماهای نظامی که ممکن است صدها یا حتی هزاران کیلومتر را حین عملیات طی کنند مناسب نیست.