1396/12/16

هوشمند سازی مراکز فرماندهی عملیات‌های فضایی آمریکا

پیچیدگی روزافزون عملیاتهای فضایی و نیاز به اتخاذ تصمیمات بهنگام، نیاز به رویکردهای نوآورانه برای توسعه فناوری‌های مربوط به مراکز کنترل و فرماندهی نبرد (BMC2) را برجسته کرده‌اند. سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) در همین راستا برنامه‌ای به نام هالمارک (Hallmark) را آغاز کرده که طی...
هوشمند سازی  مراکز فرماندهی عملیات‌های فضایی آمریکا

پیچیدگی روزافزون عملیات‌های فضایی و نیاز به اتخاذ تصمیمات بهنگام، نیاز به رویکردهای نوآورانه برای توسعه فناوری‌های مربوط به مراکز کنترل و فرماندهی نبرد (BMC2) را برجسته کرده‌اند. سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) در همین راستا برنامه‌ای به نام هالمارک (Hallmark) را آغاز کرده که طی آن ابزارها و فناوری‌های پیشرفته‌ای را برای برنامه‌ریزی، ارزیابی و اجرای عملیات‌های نظامی آمریکا در فضا توسعه می‌دهد.

مرحله تحقیقات اولیه این برنامه تاکنون کامل شده و قراردادهای فاز اول آن که هم شامل استفاده از فناوریهای تجاری موجود، و هم شامل دنبال کردن ظرفیت‌های کاملا جدید است به ۱۱ شرکت اعطا شده است.

کلنل جرمی ریلی (Col. Jeremy Raley) مدیر برنامه هالمارک در دفتر فناوری‌های تاکتیکی دارپا می‌گوید: «مراکز کنترل و فرماندهی نبرد در قرن بیست و یکم باید با بهبود روند ارسال و ارائه اطلاعات ضروری لازم برای تصمیم‌گیری، فرماندهان را قادر به فهم شرایط و مدیریت سریع آن کنند و سپس گزینه‌های موجود برای پاسخ موثر و بهنگام را در اختیار آنها بگذارند.» وی هدف هالمارک را توسعه ابزارهای جدید سریع‌تر، تعامل‌پذیرتر و مقرون‌به‌صرفه برای این مراکز برشمرد.

فاز اول برنامه هالمارک به دنبال توسعه یک سامانه مدولار است که قابلیت اضافه، حذف و عوض کردن سریع ابزارهای مربوط به مراکز فرماندهی را داشته باشد. بخشی از این برنامه با نام روش‌شناسی ابزارها، قابلیت‌ها و ارزیابی‌های هالمارک که به اختصار Hallmark-TCEM نامیده می‌شود، بر توسعه اولین سری از ابزارها و فناوری‌های مرتبط با این برنامه و همچنین ارائه یکی از اولین نمونه‌های ارزیابی شناختی برای اطلاع از توسعه ابزارهای قابل استفاده در مراکز فرماندهی نظامی آمریکا، تمرکز دارد. ارزیابی شناختی به زبان ساده‌تر شامل به‌کارگیری روش‌های تحقیقاتی پیشرفته برای جمع‌آوری اطلاعات فناوری‌هاییست که پتانسیل استفاده در این طرح را دارند.

دارپا سعی دارد با استفاده از این رویکرد تحقیقاتی منظم، با سرعت بیشتری از ابزارها و وظایفی آگاه شود که با ترکیب آنها انتقال اطلاعات موثرتر انجام شود، آگاهی اپراتور مرکز فرماندهی از شرایط افزایش یابد و تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای بهتری انجام گیرد.

فرد کندی (Fred Kennedy)، رییس دفتر فناوری‌های تاکتیکی دارپا (TTO) می‌گوید: «همه اعتقاد دارند که می‌توانند رابط‌های کاربری بهتری برای ارتباط انسان و ماشین بسازند؛ اما این بهتر بودن چگونه سنجیده می‌شود؟ معمولا ما وابسته به روش‌هایی هستیم که آنچه در ذهن اپراتور می‌گذرد را برای ماشین ترجمه می‌کند، اما هدف از توسعه برنامه هالمارک این است که قادر باشیم با استفاده از روش‌های کمّی، عملکرد ماشین را بهبود ببخشیم و به نوعی آن را هوشمندتر کنیم. این یک قدم بزرگ رو به جلو می‌باشد.»

منبع: spacewar

فناوری‌های نوین | ایستگاه‌های زمینی | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

جهت‌گیری فیلم‌ها و صبحت‌های مسئولین آمریکایی در موضوع جنگ فضایی

1396/11/14
درگذشته توازن اتمی میان ایالات‌متحده و شوروی، مانع از بروز جنگ در فضا می‌شد. جهان مدرن پیچیده‌تر شده است و در حال حاضر چیزی حدود ۶۰ کشور در فضا فعالیت دارند. با این تفاسیر، آیا احتمال اتفاق...

آمریکا برای "جنگ فضایی" با چین و روسیه آماده می‌شود

1396/11/08
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا استراتژی جدید دفاع ملی این کشور در سال ۲۰۱۸ را با عنوان "تیز کردن لبه رقابتی ارتش آمریکا" با تمرکز بر تهدیدهای احتمالی از سوی چین و روسیه ارائه کرد. ماتیس...

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.