1396/12/16

هوشمند سازی مراکز فرماندهی عملیات‌های فضایی آمریکا

پیچیدگی روزافزون عملیاتهای فضایی و نیاز به اتخاذ تصمیمات بهنگام، نیاز به رویکردهای نوآورانه برای توسعه فناوری‌های مربوط به مراکز کنترل و فرماندهی نبرد (BMC2) را برجسته کرده‌اند. سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) در همین راستا برنامه‌ای به نام هالمارک (Hallmark) را آغاز کرده که طی...
هوشمند سازی  مراکز فرماندهی عملیات‌های فضایی آمریکا

پیچیدگی روزافزون عملیات‌های فضایی و نیاز به اتخاذ تصمیمات بهنگام، نیاز به رویکردهای نوآورانه برای توسعه فناوری‌های مربوط به مراکز کنترل و فرماندهی نبرد (BMC2) را برجسته کرده‌اند. سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) در همین راستا برنامه‌ای به نام هالمارک (Hallmark) را آغاز کرده که طی آن ابزارها و فناوری‌های پیشرفته‌ای را برای برنامه‌ریزی، ارزیابی و اجرای عملیات‌های نظامی آمریکا در فضا توسعه می‌دهد.

مرحله تحقیقات اولیه این برنامه تاکنون کامل شده و قراردادهای فاز اول آن که هم شامل استفاده از فناوریهای تجاری موجود، و هم شامل دنبال کردن ظرفیت‌های کاملا جدید است به ۱۱ شرکت اعطا شده است.

کلنل جرمی ریلی (Col. Jeremy Raley) مدیر برنامه هالمارک در دفتر فناوری‌های تاکتیکی دارپا می‌گوید: «مراکز کنترل و فرماندهی نبرد در قرن بیست و یکم باید با بهبود روند ارسال و ارائه اطلاعات ضروری لازم برای تصمیم‌گیری، فرماندهان را قادر به فهم شرایط و مدیریت سریع آن کنند و سپس گزینه‌های موجود برای پاسخ موثر و بهنگام را در اختیار آنها بگذارند.» وی هدف هالمارک را توسعه ابزارهای جدید سریع‌تر، تعامل‌پذیرتر و مقرون‌به‌صرفه برای این مراکز برشمرد.

فاز اول برنامه هالمارک به دنبال توسعه یک سامانه مدولار است که قابلیت اضافه، حذف و عوض کردن سریع ابزارهای مربوط به مراکز فرماندهی را داشته باشد. بخشی از این برنامه با نام روش‌شناسی ابزارها، قابلیت‌ها و ارزیابی‌های هالمارک که به اختصار Hallmark-TCEM نامیده می‌شود، بر توسعه اولین سری از ابزارها و فناوری‌های مرتبط با این برنامه و همچنین ارائه یکی از اولین نمونه‌های ارزیابی شناختی برای اطلاع از توسعه ابزارهای قابل استفاده در مراکز فرماندهی نظامی آمریکا، تمرکز دارد. ارزیابی شناختی به زبان ساده‌تر شامل به‌کارگیری روش‌های تحقیقاتی پیشرفته برای جمع‌آوری اطلاعات فناوری‌هاییست که پتانسیل استفاده در این طرح را دارند.

دارپا سعی دارد با استفاده از این رویکرد تحقیقاتی منظم، با سرعت بیشتری از ابزارها و وظایفی آگاه شود که با ترکیب آنها انتقال اطلاعات موثرتر انجام شود، آگاهی اپراتور مرکز فرماندهی از شرایط افزایش یابد و تصمیم‌گیری‌های لحظه‌ای بهتری انجام گیرد.

فرد کندی (Fred Kennedy)، رییس دفتر فناوری‌های تاکتیکی دارپا (TTO) می‌گوید: «همه اعتقاد دارند که می‌توانند رابط‌های کاربری بهتری برای ارتباط انسان و ماشین بسازند؛ اما این بهتر بودن چگونه سنجیده می‌شود؟ معمولا ما وابسته به روش‌هایی هستیم که آنچه در ذهن اپراتور می‌گذرد را برای ماشین ترجمه می‌کند، اما هدف از توسعه برنامه هالمارک این است که قادر باشیم با استفاده از روش‌های کمّی، عملکرد ماشین را بهبود ببخشیم و به نوعی آن را هوشمندتر کنیم. این یک قدم بزرگ رو به جلو می‌باشد.»

منبع: spacewar

فناوری‌های نوین | ایستگاه‌های زمینی | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

جهت‌گیری فیلم‌ها و صبحت‌های مسئولین آمریکایی در موضوع جنگ فضایی

1396/11/14
درگذشته توازن اتمی میان ایالات‌متحده و شوروی، مانع از بروز جنگ در فضا می‌شد. جهان مدرن پیچیده‌تر شده است و در حال حاضر چیزی حدود ۶۰ کشور در فضا فعالیت دارند. با این تفاسیر، آیا احتمال اتفاق...

آمریکا برای "جنگ فضایی" با چین و روسیه آماده می‌شود

1396/11/08
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا استراتژی جدید دفاع ملی این کشور در سال ۲۰۱۸ را با عنوان "تیز کردن لبه رقابتی ارتش آمریکا" با تمرکز بر تهدیدهای احتمالی از سوی چین و روسیه ارائه کرد. ماتیس...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.