1396/12/19

رشد سریع استرالیا در بخش فضایی دور از انتظار نیست

برنامه‌ای که طبق آن قرار است ایالت استرالیای جنوبی به یک مرکز نوآوری تبدیل شود، می‌تواند منجر به توسعه اقتصاد فضایی در کل کشور استرالیا نیز بگردد. موقعیت جغرافیایی این کشور و روابط تجاری آن، خصوصا با توجه به نزدیکی استرالیا به منطقه آسیا اقیانوسیه، یک فرصت مناسب برای توسعه صنعت فضایی این کشور محسوب می‌شود.استرالیای...
رشد سریع استرالیا در بخش فضایی دور از انتظار نیست

برنامه‌ای که طبق آن قرار است ایالت استرالیای جنوبی به یک مرکز نوآوری تبدیل شود، می‌تواند منجر به توسعه اقتصاد فضایی در کل کشور استرالیا نیز بگردد. موقعیت جغرافیایی این کشور و روابط تجاری آن، خصوصا با توجه به نزدیکی استرالیا به منطقه آسیا اقیانوسیه، یک فرصت مناسب برای توسعه صنعت فضایی این کشور محسوب می‌شود. در این مطلب به صنعت نوپای ساخت ماهواره‌های کوچک در استرالیا و همکاریهای رو به رشد فضایی در این کشور، پرداخته شده است.

استرالیای جنوبی به دلیل حضور شرکت‌های نوآورانه، دانشگاه‎ها و موسسات تحقیقاتی، ظرفیت مناسبی برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم فضایی دارد. دولت این کشور با شناسایی این ظرفیت در این منطقه که شامل بیش از ۶۰ موسسه آکادمیک، دولتی و صنعتی می‌باشد، در ماه آپریل سال ۲۰۱۶ دفتر صنعت فضایی و تحقیق و توسعه همکاریهای دفاعی را در ایالت استرالیای جنوبی تاسیس کرد.

این دفتر در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، اولین راهبرد فضایی استرالیایی را با نام "راهبرد رشد و نوآوری فضایی: برنامه عملیاتی ۲۰۲۰-۲۰۱۶" تصویب کرد. این راهبرد نگرش ایالت استرالیای جنوبی به فضا را به سه قسمت اصلی تقسیم می‌کند: دانش، صنعت و نوآوری، همکاری‌های بین‌المللی.

پس از تصویب راهبرد فضایی در سال ۲۰۱۶، یک تفاهم‌نامه همکاری بین دفتر صنعت فضایی استرالیای جنوبی و سازمان فضایی ایتالیا (ASI) امضا شد که طبق آن همکاری بین شرکت‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی ترویج پیدا کند. علاوه بر این مذاکراتی با فعالان صنعت فضایی چین و ژاپن، و همچنین سازمان فضایی ژاپن (JAXA) انجام شده است.

استرالیای جنوبی با فرانسه نیز گفتگوهایی در مورد همکاری‌های فضایی و فرصت‌های موجود برای کار کردن با سازمان فضایی این کشور (CNES) داشته است. این گفتگو در مورد موضوعاتی همچون نوآوری‌های رو به رشد فضایی از جمله ماهواره‌های کوچک، روش‌های تولید پیشرفته مانند چاپ سه بعدی و اقتصاد فضایی انجام گرفته‌اند.
اما همکاری‌های فضایی بین‌المللی استرالیای جنوبی به ارگان‌های دولتی محدود نمی‌شود؛ شرکت‌های بزرگی از جمله دفاع و فضای ایرباس (Airbus DS)، BAE Systems، بوئینگ، لاکهید مارتین و ریثئون (Raytheon) یا دفتر خود را در این ایالت تاسیس کرده‌اند و یا برای این کار علاقه نشان داده‌اند. این موضوع نوید تاسیس شرکت‌های کوچک و متوسطی را در این منطقه می‌دهد که می‌توانند بخشی از زنجیره تامین فضایی باشند. با وجود همکاری‌های بین‌المللی و فرصت‌های رو به افزایش در این منطقه که می‌توان آن را یک مدل استرالیایی از دره سیلیکون نامید، رشد سریع استرالیا در بخش فضایی دور از انتظار نیست.

منبع: room.eu

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

روندها و بازیگران در صنعت فضایی آفریقا

1396/12/19
با پیشرفت صنعت فضایی در جهان طی سال‌های اخیر، تعداد کشورهای آفریقایی که در این زمینه فعال شده‌اند افزایش یافته و برخی از آنها در حال تدوین برنامه‌های فضایی ملی هستند. اتحادیه آفریقا نیز...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.