1396/12/19

رشد سریع استرالیا در بخش فضایی دور از انتظار نیست

برنامه‌ای که طبق آن قرار است ایالت استرالیای جنوبی به یک مرکز نوآوری تبدیل شود، می‌تواند منجر به توسعه اقتصاد فضایی در کل کشور استرالیا نیز بگردد. موقعیت جغرافیایی این کشور و روابط تجاری آن، خصوصا با توجه به نزدیکی استرالیا به منطقه آسیا اقیانوسیه، یک فرصت مناسب برای توسعه صنعت فضایی این کشور محسوب می‌شود.استرالیای...
رشد سریع استرالیا در بخش فضایی دور از انتظار نیست

برنامه‌ای که طبق آن قرار است ایالت استرالیای جنوبی به یک مرکز نوآوری تبدیل شود، می‌تواند منجر به توسعه اقتصاد فضایی در کل کشور استرالیا نیز بگردد. موقعیت جغرافیایی این کشور و روابط تجاری آن، خصوصا با توجه به نزدیکی استرالیا به منطقه آسیا اقیانوسیه، یک فرصت مناسب برای توسعه صنعت فضایی این کشور محسوب می‌شود. در این مطلب به صنعت نوپای ساخت ماهواره‌های کوچک در استرالیا و همکاریهای رو به رشد فضایی در این کشور، پرداخته شده است.

استرالیای جنوبی به دلیل حضور شرکت‌های نوآورانه، دانشگاه‎ها و موسسات تحقیقاتی، ظرفیت مناسبی برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم فضایی دارد. دولت این کشور با شناسایی این ظرفیت در این منطقه که شامل بیش از ۶۰ موسسه آکادمیک، دولتی و صنعتی می‌باشد، در ماه آپریل سال ۲۰۱۶ دفتر صنعت فضایی و تحقیق و توسعه همکاریهای دفاعی را در ایالت استرالیای جنوبی تاسیس کرد.

این دفتر در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، اولین راهبرد فضایی استرالیایی را با نام "راهبرد رشد و نوآوری فضایی: برنامه عملیاتی ۲۰۲۰-۲۰۱۶" تصویب کرد. این راهبرد نگرش ایالت استرالیای جنوبی به فضا را به سه قسمت اصلی تقسیم می‌کند: دانش، صنعت و نوآوری، همکاری‌های بین‌المللی.

پس از تصویب راهبرد فضایی در سال ۲۰۱۶، یک تفاهم‌نامه همکاری بین دفتر صنعت فضایی استرالیای جنوبی و سازمان فضایی ایتالیا (ASI) امضا شد که طبق آن همکاری بین شرکت‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی ترویج پیدا کند. علاوه بر این مذاکراتی با فعالان صنعت فضایی چین و ژاپن، و همچنین سازمان فضایی ژاپن (JAXA) انجام شده است.

استرالیای جنوبی با فرانسه نیز گفتگوهایی در مورد همکاری‌های فضایی و فرصت‌های موجود برای کار کردن با سازمان فضایی این کشور (CNES) داشته است. این گفتگو در مورد موضوعاتی همچون نوآوری‌های رو به رشد فضایی از جمله ماهواره‌های کوچک، روش‌های تولید پیشرفته مانند چاپ سه بعدی و اقتصاد فضایی انجام گرفته‌اند.
اما همکاری‌های فضایی بین‌المللی استرالیای جنوبی به ارگان‌های دولتی محدود نمی‌شود؛ شرکت‌های بزرگی از جمله دفاع و فضای ایرباس (Airbus DS)، BAE Systems، بوئینگ، لاکهید مارتین و ریثئون (Raytheon) یا دفتر خود را در این ایالت تاسیس کرده‌اند و یا برای این کار علاقه نشان داده‌اند. این موضوع نوید تاسیس شرکت‌های کوچک و متوسطی را در این منطقه می‌دهد که می‌توانند بخشی از زنجیره تامین فضایی باشند. با وجود همکاری‌های بین‌المللی و فرصت‌های رو به افزایش در این منطقه که می‌توان آن را یک مدل استرالیایی از دره سیلیکون نامید، رشد سریع استرالیا در بخش فضایی دور از انتظار نیست.

منبع: room.eu

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

روندها و بازیگران در صنعت فضایی آفریقا

1396/12/19
با پیشرفت صنعت فضایی در جهان طی سال‌های اخیر، تعداد کشورهای آفریقایی که در این زمینه فعال شده‌اند افزایش یافته و برخی از آنها در حال تدوین برنامه‌های فضایی ملی هستند. اتحادیه آفریقا نیز...

پربازدیدکننده ترین خبر

سالی که گذشت از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران (۲)

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن تغییر مدیریت سازمان فضایی ایران و منصوب شدن مرتضی براری به جای محسن بهرامی بود. مرتضی براری با دیدگاهی مبتنی بر توسعه اقتصاد فضایی وارد شده و تلاش دارد تا بخش خصوصی را در این حوزه فعال کند. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال ۹۶. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.