1396/12/15

برگزاری کنفرانس فضایی برای مدیریت آب با مدیریت سازمان ملل در پاکستان

هفته گذشته بیش از صد نفر از کارشناسان، تصمیم‌گیرندگان، سهام‌داران و محققین از سرتاسر جهان برای شرکت در کنفرانسی با موضوع استفاده از فناوری فضایی برای مدیریت منابع آبی، در شهر اسلام‌آباد پاکستان حضور یافتند. این کنفرانس ​که امسال چهارمین دوره خود را تجربه می‌کرد، به طور مشترک توسط دفتر امور فضایی سازمان...
برگزاری کنفرانس فضایی برای مدیریت آب  با مدیریت سازمان ملل در پاکستان

هفته گذشته بیش از صد نفر از کارشناسان، تصمیم‌گیرندگان، سهام‌داران و محققین از سرتاسر جهان برای شرکت در کنفرانسی با موضوع استفاده از فناوری فضایی برای مدیریت منابع آبی، در شهر اسلام‌آباد پاکستان حضور یافتند. این کنفرانس  که امسال چهارمین دوره خود را تجربه می‌کرد، به طور مشترک توسط دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد (UNOOSA) و بنیاد بین‌المللی شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز (PSIPW) سازماندهی و به میزبانی کمیسیون تحقیقات فضا و قسمت فوقانی اتمسفر پاکستان برگزار شد.

فناوری‌های فضایی همچون سنجش‌ از دور ماهواره‌ای، تاکنون ظرفیت‌های خود را برای موفقیت در چالش‌های مدیریت منابع آبی به اثبات رسانده‌اند. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم با توجه به رشد سریع جمعیت و توسعه صنایع، فشار و تنش بیشتری بر روی منابع طبیعی محدود ایجاد می‌شود. بنابراین سنجش از دور پیوسته، برای جلوگیری از هدررفت منابع آبی و همچنین جلوگیری از سوانحی همچون سیل یا خشکسالی، امری ضروری به نظر می‌رسد.

سنجش از دور ماهواره‌ای می‌تواند اطلاعاتی در مورد متغیرات کلیدی مرتبط با آب همچون بارش باران، رسوبات، سیل‌ها، خشکسالی‌ها، ذخایر آبی، رطوبت خاک و تبخیر آب‌ها را با توجه به بازه‌های زمانی و مکانی مختلف فراهم کند. رویکرد فضاپایه ارزیابی و مدیریت منابع آبی خصوصا در کشورها و مناطقی از جهان که با کمبود منابع آبی مواجه هستند یا شبکه آبرسانی مناسبی ندارند، بسیار مهم است.

احسن اقبال (Ahsan Iqbal)، وزیر برنامه‌ریزی توسعه و اصلاحات پاکستان در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت: «مقرون به صرفه بودن، دقت و ارزشمند بودن کاربردهای این فناوری بارها و بارها در نواحی مختلف اثبات شده است و بدون شک مدیریت موثر منابع آبی به کمک سنجش از دور ماهواره‌ای امکان‌پذیر خواهد شد.» وی افزود: «در مقطع حساس کنونی، افزایش آگاهی سیاست‌گذاران برای به‌کارگیری این فناوری در مدیریت منابع آبی و زمینه‌های دیگر، بسیار مهم است.»

سیمونتا دی پیپو (Simonetta Di Pippo)، مدیر UNOOSA نیز در این مورد گفت: «ما در این سازمان سعی می‌کنیم که همه‌کس و همه‌جا را از فواید فضا بهره‌مند سازیم. با توجه به اینکه بشر باید برای حفظ منابع آبی تلاش بیشتری بکند، وظیفه ما به طور جدّ این است که آگاهی عمومی را در مورد اینکه فناوری‌های فضایی چطور می‌توانند به حل مشکلات آبی کمک کنند، بالا ببریم. این کنفرانس همچنین به چگونگی مشارکت فناوری‌های فضایی در دستیابی به ششمین هدف توسعه پایدار یعنی "آب پاک و بهداشت و درمان" و طور کلی هر هفده هدف این برنامه می‌پردازد.»

منبع: spaceref

خدمات و کاربردها | سنجش از دور | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

مدیران ناآگاه، بزرگترین مانع بر سر راه توسعه خدمات سنجش از دور

1396/12/02
بزرگترین مانع بر سر راه توسعه خدمات سنجش از دور ، آگاهی نداشتن مدیران به این نوع خدمات است.در حقیقت کارشناسان فعال در حوزه سنجش از راه دور موظف هستند که این آگاهی را به مدیران و مسئولان...

برآورد سطح پهنه‌های آبی با ماهواره و افزایش مساحت دریاچه ارومیه

1396/12/05
رئیس سازمان فضایی ایران از برآورد سطح پهنه‌های آبی کشور در مرکز پایش ماهواره‌ای زمین خبر داد و گفت:«آخرین برآوردها از مساحت دریاچه ارومیه، افزایش ۴۰ درصدی مساحت این دریاچه را نشان می دهد».

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.