1396/12/13

شرکت های ایرانی ۵۰۰میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد امسال شرکت‌های ایرانی درصنعت فضایی کشور حدود ۵۰۰میلیارد تومان درآمد کسب کردند که حدود ۹۰درصد آن مربوط به مخابرات ماهواره‌ای، ۵درصد حوزه ناوبری و ۵درصد حوزه سنجش از دور بوده است.
شرکت های ایرانی ۵۰۰میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

 رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد امسال شرکت‌های ایرانی درصنعت فضایی کشور حدود ۵۰۰میلیارد تومان درآمد کسب کردند که حدود ۹۰درصد آن مربوط به مخابرات ماهواره‌ای، ۵درصد حوزه ناوبری و ۵درصد حوزه سنجش از دور بوده است.
مرتضی براری درباره فعالیت بخش خصوصی در حوزه فضایی اظهار داشت:«توجه به بخش زیرساخت و بودجه دولتی توان بخش خصوصی را نیز افزایش خواهد داد».
وی با یادآوری اینکه در حوزه درآمد گیرنده‌های ماهواره‌ای بخشی هم به صورت غیر شفاف داریم، گفت:«با توجه به اینکه جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است، انتظار می‌رود سهم ما از بازار حوزه فضایی نیز به همین میزان باشد».
براری با بیان اینکه صنعت فضایی جهانی در بخش تجهیزات زمینی ساخت انواع گیرنده‌های ناوبری، درآمدی حدود ۸۵ میلیارد دلار را عاید بخش خصوصی کرده است، گفت:«بخش خصوصی ایران هم باید با جدیت وارد این عرصه شود».
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد:«بخش عمده‌ای از درآمد ۸۵میلیارد دلاری مربوط به ساخت ریز پردازنده‌های (چیپ ست - Chipset) گوشی‌های تلفن همراه و تجهیزات ناوبری خودرویی است و این بخش در پنج سال رشد ۶۰درصدی داشته و بالاترین میزان رشد را در کل زنجیره ارزش صنعت فضایی جهان داشته است بنابراین در این حوزه بخش خصوصی باید به سرعت و با جدیت وارد شود».
وی ادامه داد:«مجموع بودجه دولتی در بخش فضایی در سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان حدود ۸۳ میلیارد دلار و حجم بازار بخش خصوصی حدود ۲۶۰ میلیارد دلار بوده و این بازار طی ۱۰سال بیش از ۲برابر شده است».
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان ساخت:«در موضوع بودجه دولتی، اکنون هشت کشور به همراه آژانس فضایی اروپا بودجه سالانه بیش از یک میلیارد دلار دارند و کشور آمریکا به تنهایی ۵۷درصد بودجه دولتی بخش فضا در کل دنیا را به خود اختصاص داده که نیمی از آن دولتی و نیم دیگر نظامی است».
وی گفت:«زنجیره ارزش حوزه فضایی را می‌توان به دو بخش بالادست و پایین دست تقسیم کرد که بخش بالادستی شامل موضوع طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب آن است که حجم بازار آن در سال ۲۰۱۶میلادی حدود ۲۰ میلیارد دلار از ۲۶۰ میلیارد کل بازار یعنی ۷ درصد کل بازار بوده است».
براری افزود:«بخش پایین دستی حوزه فضایی مربوط به تجهیزات زمینی و خدمات فضاپایه در سه حوزه مخابرات ماهواره‌ای، ناوبری و سنجش از دور است که ۹۳درصد درآمد بخش فضایی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داد».
رئیس سازمان فضایی گفت:«حجم بازار بخش تجهیزات زمینی ۱۲۸میلیارد دلار و بخش خدمات ۱۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است».
وی گفت:« ۹۳درصد درآمد حوزه فضایی در بخش پایین دست است اما طبیعی است که این میزان به طور کامل به بخش بالادستی خود وابسته است، بنابراین در ایران باید به بخش بالادست به عنوان زیربنای توسعه صنعت فضایی و به بخش پایین دست به عنوان موتور محرک اقتصاد برای توسعه صنعت و اشتغال زائی نگاه ویژه داشته باشیم».
مرتضی براری چهاردهم بهمن ماه گذشته اعلام کرد:« تلاش می‌کنیم با تحریک تقاضا به خصوص نیازهای دستگاه‌های اجرایی و فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در این اقتصاد ایفا کنیم».

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

گردش مالی اقتصاد فضایی در جهان به ۶۴۰ میلیارد دلار می رسد

1396/11/15
مرتضی براری در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری فضایی با اشاره به برنامه‌های کشور برای دست‌یابی به اقتصاد فضا گفت:«بر اساس آمارهای بین‌المللی، اقتصاد فضا در ده سال گذشته از رشد ۱۰۰درصدی برخوردار...

پربازدیدکننده ترین خبر

داستان غم‌انگیز نخستین فضانورد دنیا

برگ جدید روسیه برای ضربه به آمریکا فرستادن یک موجود زنده به فضا بود. نتیجه مدت‌ها تحقیق و پژوهش در سازمان فضایی فدرال شوروی، انتخاب سگی ماده و بدون صاحب به نام لایکا برای انجام این مأموریت بود. نخستین عکس‌العمل آمریکایی‌ها در برابر خبر فرستادن لایکا به فضا انتقاد به بی‌اخلاقی شوروی در برخورد با حیوانات بود لایکا درست ٦١سال پیش در چنین روزی، برابر سوم نوامبر ١٩٥٧میلادی، سوار بر سفینه اسپوتنیک-٢ زمین را به مقصد فضا ترک کرد. بر اساس گزارش‌ها، ٣ساعت بعد از قرار گرفتن لایکا در شرایط بی‌وزنی، ضربان قلب او به حالت عادی بازگشته و او حتی شروع به خوردن آب و غذا کرده بود. درنهایت لایکا پنجمین روز سفر فضایی خود راندید و براثر گرمای شدید داخل اتاقک مرد، هرچند که به‌هرحال دانشمندان روس اسپوتنیک-٢ را برای بازگشت به زمین طراحی نکرده بودند و نهایتاً سرنوشتی بهتر از مرگ در انتظار لایکا نبود.