1396/12/13

شرکت های ایرانی ۵۰۰میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد امسال شرکت‌های ایرانی درصنعت فضایی کشور حدود ۵۰۰میلیارد تومان درآمد کسب کردند که حدود ۹۰درصد آن مربوط به مخابرات ماهواره‌ای، ۵درصد حوزه ناوبری و ۵درصد حوزه سنجش از دور بوده است.
شرکت های ایرانی ۵۰۰میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

 رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد امسال شرکت‌های ایرانی درصنعت فضایی کشور حدود ۵۰۰میلیارد تومان درآمد کسب کردند که حدود ۹۰درصد آن مربوط به مخابرات ماهواره‌ای، ۵درصد حوزه ناوبری و ۵درصد حوزه سنجش از دور بوده است.
مرتضی براری درباره فعالیت بخش خصوصی در حوزه فضایی اظهار داشت:«توجه به بخش زیرساخت و بودجه دولتی توان بخش خصوصی را نیز افزایش خواهد داد».
وی با یادآوری اینکه در حوزه درآمد گیرنده‌های ماهواره‌ای بخشی هم به صورت غیر شفاف داریم، گفت:«با توجه به اینکه جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است، انتظار می‌رود سهم ما از بازار حوزه فضایی نیز به همین میزان باشد».
براری با بیان اینکه صنعت فضایی جهانی در بخش تجهیزات زمینی ساخت انواع گیرنده‌های ناوبری، درآمدی حدود ۸۵ میلیارد دلار را عاید بخش خصوصی کرده است، گفت:«بخش خصوصی ایران هم باید با جدیت وارد این عرصه شود».
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد:«بخش عمده‌ای از درآمد ۸۵میلیارد دلاری مربوط به ساخت ریز پردازنده‌های (چیپ ست - Chipset) گوشی‌های تلفن همراه و تجهیزات ناوبری خودرویی است و این بخش در پنج سال رشد ۶۰درصدی داشته و بالاترین میزان رشد را در کل زنجیره ارزش صنعت فضایی جهان داشته است بنابراین در این حوزه بخش خصوصی باید به سرعت و با جدیت وارد شود».
وی ادامه داد:«مجموع بودجه دولتی در بخش فضایی در سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان حدود ۸۳ میلیارد دلار و حجم بازار بخش خصوصی حدود ۲۶۰ میلیارد دلار بوده و این بازار طی ۱۰سال بیش از ۲برابر شده است».
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان ساخت:«در موضوع بودجه دولتی، اکنون هشت کشور به همراه آژانس فضایی اروپا بودجه سالانه بیش از یک میلیارد دلار دارند و کشور آمریکا به تنهایی ۵۷درصد بودجه دولتی بخش فضا در کل دنیا را به خود اختصاص داده که نیمی از آن دولتی و نیم دیگر نظامی است».
وی گفت:«زنجیره ارزش حوزه فضایی را می‌توان به دو بخش بالادست و پایین دست تقسیم کرد که بخش بالادستی شامل موضوع طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب آن است که حجم بازار آن در سال ۲۰۱۶میلادی حدود ۲۰ میلیارد دلار از ۲۶۰ میلیارد کل بازار یعنی ۷ درصد کل بازار بوده است».
براری افزود:«بخش پایین دستی حوزه فضایی مربوط به تجهیزات زمینی و خدمات فضاپایه در سه حوزه مخابرات ماهواره‌ای، ناوبری و سنجش از دور است که ۹۳درصد درآمد بخش فضایی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داد».
رئیس سازمان فضایی گفت:«حجم بازار بخش تجهیزات زمینی ۱۲۸میلیارد دلار و بخش خدمات ۱۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است».
وی گفت:« ۹۳درصد درآمد حوزه فضایی در بخش پایین دست است اما طبیعی است که این میزان به طور کامل به بخش بالادستی خود وابسته است، بنابراین در ایران باید به بخش بالادست به عنوان زیربنای توسعه صنعت فضایی و به بخش پایین دست به عنوان موتور محرک اقتصاد برای توسعه صنعت و اشتغال زائی نگاه ویژه داشته باشیم».
مرتضی براری چهاردهم بهمن ماه گذشته اعلام کرد:« تلاش می‌کنیم با تحریک تقاضا به خصوص نیازهای دستگاه‌های اجرایی و فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در این اقتصاد ایفا کنیم».

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

گردش مالی اقتصاد فضایی در جهان به ۶۴۰ میلیارد دلار می رسد

1396/11/15
مرتضی براری در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری فضایی با اشاره به برنامه‌های کشور برای دست‌یابی به اقتصاد فضا گفت:«بر اساس آمارهای بین‌المللی، اقتصاد فضا در ده سال گذشته از رشد ۱۰۰درصدی برخوردار...

پربازدیدکننده ترین خبر

پاسخ به شبهات فضایی؛ می گویند سفر به فضا در روحیه فضانوردان تاثیر می‌گذارد این صحت دارد ؟

بله، بیشتر کیهان‌نوردان و شاید بتوان گفت در همه آن‌ها تغییر و تحولات عجیبی به‌وجود می آورد که نمی‌شود دلیل آن‌ را تشریح کرد. الکساندر بالاندین می گوید: «من قبل از سفر به فضا به طبیعت کمتر علاقمند بودم. از شهرها و نشانه‌های توسعه صنعتی خوشم می‌آمد. به یاد ندارم که تمایلی به شعر و هنر داشته باشم. اما در زمان سفرم به مجتمع مداری میر، رفته رفته متوجه تغییری در روحیه‌ام شدم. دیدم دوست دارم نقاشی بکشم و شعر بگویم. جالب آن که توانایی این کار را هم در خودم یافتم. من در اوقات فراغتم شروع کردم به کشیدن نقاشی و گفتن شعر. گرچه هنوز آن‌ها را چاپ نکرده‌ام اما این مجموعه برایم بسیار عزیز است. در بازگشت به زمین متوجه شدم بر روی این سرزمین مادری، چیز های زیبا و جالبی وجود دارد که من قبل از سفر آن‌ها را نمی‌دیدم. من امروز وقتی به جنگل و صحرا می‌روم خیلی دقت می‌کنم که گلی را لگد نکنم. درختان ، رودخانه‌ها، گل‌ها و پروانه‌ها برایم زیبایی عجیبی پیدا کرده‌اند که قبلا آن را نمی‌دیدم. همان طور که گفتم تقریبا همه دوستانی که من می‌شناسم و بعد از سفر به فضا تغییر روحیه پیدا کرده‌اند و نگاهشان به زندگی عوض شده است.»