1396/12/12

همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد. در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد.
 در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
ابعاد شخصیتی خواجه نصیر ، آثار و مکتوبات خواجه ، آثار محی الدین مغربی و نقش وی در تدوین زیج ایلخانی و بررسی فیزیک قدیم و جدید از موضوعات ارائه شده در این همایش بود .
رئیس مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه ، هدف از برگزاری این همایش علمی و تاریخی را بررسی ابعاد شخصیتی دانشمندان بزرگ ایرانی در قرن هفتم اعلام کرد.
عبادی با بیان اینکه رصد خانه مراغه 750 سال پیش بزرگترین مرکز علمی جهان اسلام بود افزود :«مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه نیز امروز به عنوان قطب علمی نجوم کشور برای احیای این علم فعالیت می‌کند .»
وی گفت :«امسال حدود صد طرح پژوهشی دراین مرکز اجرا شده که از این تعداد حدود شصت و هشت مقاله در مجلات معتبر بین المللی ISI به چاپ رسیده است .»
مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه ، به عنوان تنها مرکز تحقیقاتی نجوم در کشور از سال 82 فعالیت علمی خود را آغاز کرد و هم اکنون در زمینه تحقیقات نجومی ، تربیت دانشجویان ارشد و دکترای نجوم و اختر فیزیک فعالیت می‌کند .
خواجه نصیرالدین طوسی ، وزیر هلاکوخان مغول ، فیلسوف ، متکلّم و ریاضیدان بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری و بنیانگذار رصد خانه تاریخی مراغه است.
محی الدین مغربی نیز از نخستین زیج نویسان جهان اسلام و از بنیانگذاران رصد خانه مراغه است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیزدهمین همایش کشوری نجوم دانش آموزی به میزبانی استان زنجان برگزار می شود

1396/11/18
اکبر تقی لو، رئیس کانون فرهنگی و تربیتی سهروردی زنجان، گفت:«سیزدهمین همایش دانش‌آموزی نجوم قطب 1، 4 و 6 کانون‌های فرهنگی و تربیتی کشور به میزبانی استان زنجان برگزارخواهد شد».

آموزش عکاسی نجومی؛ موضوع نشست ماهانه باشگاه نجوم تهران

1396/11/25
عکاسی نجومی به عنوان شاخه ای جذاب و تلفیق هنر عکاسی با علم نجوم، موضوع یکصدوهفتادو سومین باشگاه نجوم تهران است.

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ ماهواره‌برها و پرتاب‌های مهم سال

ساخت و پرتاب ماهواره‌برها هر ساله از مهم‌ترین اخبار فضایی جهان هستند. سال گذشته پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا مهم‌ترین پرتاب‌های فضایی انجام شده را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در زمینه ماهواره‌برها و پرتاب‌های فضایی طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید.