1396/12/12

همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد. در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد.
 در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
ابعاد شخصیتی خواجه نصیر ، آثار و مکتوبات خواجه ، آثار محی الدین مغربی و نقش وی در تدوین زیج ایلخانی و بررسی فیزیک قدیم و جدید از موضوعات ارائه شده در این همایش بود .
رئیس مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه ، هدف از برگزاری این همایش علمی و تاریخی را بررسی ابعاد شخصیتی دانشمندان بزرگ ایرانی در قرن هفتم اعلام کرد.
عبادی با بیان اینکه رصد خانه مراغه 750 سال پیش بزرگترین مرکز علمی جهان اسلام بود افزود :«مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه نیز امروز به عنوان قطب علمی نجوم کشور برای احیای این علم فعالیت می‌کند .»
وی گفت :«امسال حدود صد طرح پژوهشی دراین مرکز اجرا شده که از این تعداد حدود شصت و هشت مقاله در مجلات معتبر بین المللی ISI به چاپ رسیده است .»
مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه ، به عنوان تنها مرکز تحقیقاتی نجوم در کشور از سال 82 فعالیت علمی خود را آغاز کرد و هم اکنون در زمینه تحقیقات نجومی ، تربیت دانشجویان ارشد و دکترای نجوم و اختر فیزیک فعالیت می‌کند .
خواجه نصیرالدین طوسی ، وزیر هلاکوخان مغول ، فیلسوف ، متکلّم و ریاضیدان بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری و بنیانگذار رصد خانه تاریخی مراغه است.
محی الدین مغربی نیز از نخستین زیج نویسان جهان اسلام و از بنیانگذاران رصد خانه مراغه است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیزدهمین همایش کشوری نجوم دانش آموزی به میزبانی استان زنجان برگزار می شود

1396/11/18
اکبر تقی لو، رئیس کانون فرهنگی و تربیتی سهروردی زنجان، گفت:«سیزدهمین همایش دانش‌آموزی نجوم قطب 1، 4 و 6 کانون‌های فرهنگی و تربیتی کشور به میزبانی استان زنجان برگزارخواهد شد».

آموزش عکاسی نجومی؛ موضوع نشست ماهانه باشگاه نجوم تهران

1396/11/25
عکاسی نجومی به عنوان شاخه ای جذاب و تلفیق هنر عکاسی با علم نجوم، موضوع یکصدوهفتادو سومین باشگاه نجوم تهران است.

پربازدیدکننده ترین خبر

فرانسه سومین ماهواره سیراکیوس ۴ را به ناوگان مخابرات ماهواره‌ای نظامی آینده خود اضافه می‌کند

بر اساس اعلام یک مقام وزارت دفاع فرانسه در ۱۶ آبان ۹۷، این کشور ماهواره جدیدی را به نسل نوین منظومه ماهواره‌ای زمین ثابت خود که در آینده به مدار زمین می‌رود اضافه می‌کند. مسئول برنامه ارتباط‌های ماهواره‌ای در اداره کل ارتش فرانسه، که پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور را برعهده دارد، اعلام کرد که لزوم ارتباط ماهواره‌ای پهبادها و هواپیماهای نظامی نیاز به ماهواره سیراکیوس۴ (Syracuse 4) متفاوتی را ایجاد کرده است که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ به فضا فرستاده خواهد شد. در ناوگان نوین مخابرات ماهواره‌ای نظامی فرانسه ابتدا دو ماهواره پیش‌بینی شده بود. ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی برای حمل بارهای مفیدی که در باند X و کا-بند (Ka-band) کار می‌کنند طراحی‌شده‌اند و قابلیت مقاومت در برابر تهدیدهای گوناگون را ازجمله حمله‌های سایبری، پارازیت و حملات هسته‌ای در ارتفاع‌های بالا دارد. موضوعی که باعث شده است فرانسه در اندیشه اضافه کردن ماهواره دیگری بیفتد این است که ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی دارای پرتوهای نقطه‌ای هستند که سیگنال‌های ماهواره را روی یک منطقه جغرافیایی محدود متمرکز می‌کند. این نوع پرتوهای متمرکز معمولا برای نیروهای زمینی که نسبتا آرام حرکت می‌کنند و تا هنگام رسیدن به محدوده درگیری نیاز به ارتباط ماهواره‌ای ندارند مناسب است، اما برای هواپیماهای نظامی که ممکن است صدها یا حتی هزاران کیلومتر را حین عملیات طی کنند مناسب نیست.