1396/12/12

همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد. در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد.
 در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
ابعاد شخصیتی خواجه نصیر ، آثار و مکتوبات خواجه ، آثار محی الدین مغربی و نقش وی در تدوین زیج ایلخانی و بررسی فیزیک قدیم و جدید از موضوعات ارائه شده در این همایش بود .
رئیس مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه ، هدف از برگزاری این همایش علمی و تاریخی را بررسی ابعاد شخصیتی دانشمندان بزرگ ایرانی در قرن هفتم اعلام کرد.
عبادی با بیان اینکه رصد خانه مراغه 750 سال پیش بزرگترین مرکز علمی جهان اسلام بود افزود :«مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه نیز امروز به عنوان قطب علمی نجوم کشور برای احیای این علم فعالیت می‌کند .»
وی گفت :«امسال حدود صد طرح پژوهشی دراین مرکز اجرا شده که از این تعداد حدود شصت و هشت مقاله در مجلات معتبر بین المللی ISI به چاپ رسیده است .»
مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه ، به عنوان تنها مرکز تحقیقاتی نجوم در کشور از سال 82 فعالیت علمی خود را آغاز کرد و هم اکنون در زمینه تحقیقات نجومی ، تربیت دانشجویان ارشد و دکترای نجوم و اختر فیزیک فعالیت می‌کند .
خواجه نصیرالدین طوسی ، وزیر هلاکوخان مغول ، فیلسوف ، متکلّم و ریاضیدان بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری و بنیانگذار رصد خانه تاریخی مراغه است.
محی الدین مغربی نیز از نخستین زیج نویسان جهان اسلام و از بنیانگذاران رصد خانه مراغه است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیزدهمین همایش کشوری نجوم دانش آموزی به میزبانی استان زنجان برگزار می شود

1396/11/18
اکبر تقی لو، رئیس کانون فرهنگی و تربیتی سهروردی زنجان، گفت:«سیزدهمین همایش دانش‌آموزی نجوم قطب 1، 4 و 6 کانون‌های فرهنگی و تربیتی کشور به میزبانی استان زنجان برگزارخواهد شد».

آموزش عکاسی نجومی؛ موضوع نشست ماهانه باشگاه نجوم تهران

1396/11/25
عکاسی نجومی به عنوان شاخه ای جذاب و تلفیق هنر عکاسی با علم نجوم، موضوع یکصدوهفتادو سومین باشگاه نجوم تهران است.

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت ماهواره ۱۵۰ میلیون دلاری رصد زمین در روسیه تا سال ۲۰۲۵

روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، ماهواره سنجش از دور را که ۱۵۰ میلیون دلار هزینه دارد، تکمیل خواهد کرد. روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، کار ساخت یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را به پایان می‌رساند. این ماهواره بر اساس فضاپیمای کندور FKA که هم‌اکنون موجود است، ساخته می شود. بر اساس اطلاعاتی که به‌تازگی در وب سایت تدارکات دولتی روسیه منتشر شده است، انجمن تحقیق و تولید ماشین سازی روسیه (Russia’s Research and Production Association of Machine-Building) مستقر در شهرک ریوتوف مسکو، یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را تا اواخر سال 2025 می سازد. این ماهواره سنجش‌ازدور بر مبنای فضاپیمای موجود کوندور- FKA ساخته می‌شود.