1396/12/12

همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد. در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
همایش نکوداشت پایه گذاران نجوم ایران در مراغه

همایش نکوداشت خواجه نصیرالدین طوسی و محی الدین مغربی ، پایه گذاران علم نجوم ایران در مراغه برگزار شد.
 در این همایش یک روزه شش مقاله علمی با حضور دانشجویان و استادان دانشگاه های تهران ، تبریز و مراغه بررسی شد .
ابعاد شخصیتی خواجه نصیر ، آثار و مکتوبات خواجه ، آثار محی الدین مغربی و نقش وی در تدوین زیج ایلخانی و بررسی فیزیک قدیم و جدید از موضوعات ارائه شده در این همایش بود .
رئیس مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه ، هدف از برگزاری این همایش علمی و تاریخی را بررسی ابعاد شخصیتی دانشمندان بزرگ ایرانی در قرن هفتم اعلام کرد.
عبادی با بیان اینکه رصد خانه مراغه 750 سال پیش بزرگترین مرکز علمی جهان اسلام بود افزود :«مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه نیز امروز به عنوان قطب علمی نجوم کشور برای احیای این علم فعالیت می‌کند .»
وی گفت :«امسال حدود صد طرح پژوهشی دراین مرکز اجرا شده که از این تعداد حدود شصت و هشت مقاله در مجلات معتبر بین المللی ISI به چاپ رسیده است .»
مرکز نجوم و اختر فیزیک مراغه ، به عنوان تنها مرکز تحقیقاتی نجوم در کشور از سال 82 فعالیت علمی خود را آغاز کرد و هم اکنون در زمینه تحقیقات نجومی ، تربیت دانشجویان ارشد و دکترای نجوم و اختر فیزیک فعالیت می‌کند .
خواجه نصیرالدین طوسی ، وزیر هلاکوخان مغول ، فیلسوف ، متکلّم و ریاضیدان بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری و بنیانگذار رصد خانه تاریخی مراغه است.
محی الدین مغربی نیز از نخستین زیج نویسان جهان اسلام و از بنیانگذاران رصد خانه مراغه است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیزدهمین همایش کشوری نجوم دانش آموزی به میزبانی استان زنجان برگزار می شود

1396/11/18
اکبر تقی لو، رئیس کانون فرهنگی و تربیتی سهروردی زنجان، گفت:«سیزدهمین همایش دانش‌آموزی نجوم قطب 1، 4 و 6 کانون‌های فرهنگی و تربیتی کشور به میزبانی استان زنجان برگزارخواهد شد».

آموزش عکاسی نجومی؛ موضوع نشست ماهانه باشگاه نجوم تهران

1396/11/25
عکاسی نجومی به عنوان شاخه ای جذاب و تلفیق هنر عکاسی با علم نجوم، موضوع یکصدوهفتادو سومین باشگاه نجوم تهران است.

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.