1396/12/09

بالون استراتوسفری رقیب جدی ماهواره‌های سنجشی

اولین تصاویر منتشرشده توسط بالون استراتوسفری شرکت ورلدویو (World View Enterprise) از متولد شدن رقیبی جدی برای تصاویر ماهواره‌ای خبر می‌دهند. این تصاویر که در ماه دسامبر سال 2017 همزمان با کنفرانس "نسل بعدی محققان زیرمداری" در آمریکا منتشر شدند، پتانسیل‌های جالبی را از بالون‌های استراتوسفری به نمایش گذاشتند....
بالون استراتوسفری رقیب جدی  ماهواره‌های سنجشی

اولین تصاویر منتشرشده توسط  بالون استراتوسفری شرکت ورلدویو (World View Enterprise) از متولد شدن رقیبی جدی برای تصاویر ماهواره‌ای خبر می‌دهند. این تصاویر که در ماه دسامبر سال 2017 همزمان با کنفرانس "نسل بعدی محققان زیرمداری" در آمریکا منتشر شدند، پتانسیل‌های جالبی را از بالون‌های استراتوسفری به نمایش گذاشتند.

شرکت آمریکایی ورلدویو بر روی سامانه‌ای به نام استراتولایت (Stratollite system) کار می‌کند که طی آن ابزارهای علمی بر روی یک پلتفرم کار گذاشته شده و به کمک یک بالون پرشده با گاز هلیوم به استراتوسفر فرستاده می‌شوند. تصاویر و انواع دیگر داده‌های تهیه‌شده می‌توانند به صورت آنلاین به زمین مخابره شده و یا ذخیره و پس از فرود بالون در اختیار محققان قرار داده شوند.

جین پوینتر (Jane Poynter)، مدیر و یکی از بنیانگذاران ورلدویو می‌گوید: «قابلیت مهم و اساسی استراتولایت این است که می‌تواند روزها، هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها بر فراز منطقه مورد نظر ساکن بوده و تصاویری زنده تهیه کند. این قابلیت باعث ایجاد کاربردهای بی‌سابقه و بازاری عالی برای این پلتفرم شود.»

بالون استراتوسفری رقیب جدی  ماهواره‌های سنجشی

تصاویر پلتفرم استراتولایت در ارتفاع ۶۵ تا ۷۵ هزار پایی و با استفاده از یک حسگر تصویربرداری معمولی تهیه شده‌اند. این تصاویر از مناطق مختلف و با دقت ۵۰سانتیمتر تهیه شده‌اند و طبق اعلام ورلدویو قرار است این دقت در آینده نزدیک به ۱۰تا ۱۵سانتیمتر هم برسد. مسلما دلیل اینکه این شرکت می‌تواند با دوربین‌های معمولی، تصاویری با دقت قابل رقابت با بهترین ماهواره‌های سنجشی تجاری ارائه کند، نزدیکتر بودن بالون‌های استراتوسفری به زمین، نسبت به ماهواره‌ها می‌باشد. برای مثال، ماهواره نسبتا پیشرفته ورلدویو-۳ (WorldView-3) شرکت دیجیتال گلوب (DigitalGlobe) (که هیچ ربطی هم به شرکت ورلدویو ندارد)، در بهترین حالت می‌تواند تصاویری سیاه و سفید با دقت ۳۱سانتیمتر تهیه کند.

طبق گفته پوینتر، یکی از مزایای سامانه استراتولایت این است که می‌تواند برای ثابت نگه داشتن موقعیت خود، از الگوهای وزش باد در ارتفاعات مختلف بهره ببرد. این امر به مشتریان اجازه می‌دهد که مناطق حساسی همچون نیروگاه‌ها یا تاسیسات نظامی را به صورت پیوسته تحت نظر داشته باشند. استراتولایت همچنین می‌تواند با نظارت بر مزارع، مانند تصویر زیر وضعیت محصولات را تحت نظر داشته باشد.

بالون استراتوسفری رقیب جدی  ماهواره‌های سنجشی

ورلدویو هنوز قیمت دقیق خدمات خود را مشخص نکرده اما پوینتر می‌گوید این قیمت قطعا کمتر از هزینه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای یا فرستادن یک پهپاد برای تصویربرداری خواهد بود. این شرکت همچنین قصد دارد با ارسال توریست به استراتوسفر با هزینه تقریبی ۷۵۰۰۰دلار، در این صنعت نیز فعالیت داشته باشد اما در حال حاضر تصاویر سنجشی استراتولایت برای ورلدویو اهمیت بیشتری دارند.

منبع: geekwire

سنجش از دور | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ظرفیت نهفته بخش خصوصی در صادرات بالون‌های ارتفاع بالا منتظر توجه دولت

1396/11/01
بالن‌های استراتوسفری امروزه به حدی توسعه یافته‌اند که در حال تبدیل شدن به رقبایی جدی برای ماهواره‌های مستقر در مدار نزدیک به زمین (LEO) می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات...

همکاری شرکت‌های اسپانیایی برای پرتاب ماهواره با بالون!

1396/11/25
شرکت فناوری اطلاعاتی اسپانیایی ایندرا (Indra) قصد دارد به شرکت Zero 2 Infinity برای توسعه و ساخت بالن‌هایی برای رسیدن به استراتوسفر و مدار LEO کمک کند؛ البته طبق اعلام مقامات شرکت ایندرا،...

پربازدیدکننده ترین خبر

قدمی دیگر برای منظومه ماهواره‌ای نظامی آمریکا

ماهواره‌ مخابراتی نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) توسط اتحادیه پرتاب‌ (ULA) به فضا پرتاب شد. این پرتاب روز شنبه ۱۶ مارس ( ۲۵ اسفند) ساعت ۲:۲۶ بامداد به وقت تهران در پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال انجام شد. ماهواره‌بر این پرتاب دلتا-۴ (Delta-IV) بود که متعلق به اتحادیه پرتاب ماهواره‌ای آمریکا است. در سال ۲۰۰۱ مزایده‌ای برای ساخت ماهواره‌های یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی به منظور تامین ارتباطات نیرو‌های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا از جمله پهپاد‌ها در سراسر جهان با شبکه اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا (DISN) برگزار شد که طی آن شرکت بوئینگ برنده شد و قرار شد بوئینگ ۱۰ ماهواره‌ برای این منظومه که ست‌کام (Wideband Global Satcom) نام‌گذاری شده بود بسازد. بودجه ساخت پنج ماهواره اول این منظومه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام شده است. WGS-10 که دهمین ماهواره این منظومه است قرار بود آخرین نمونه باشد اما در سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا بودجه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت و پرتاب شماره‌های ۱۱ و ۱۲ را تصویب کرد. البته هنوز زمان دقیق ساخت و پرتاب این دو ماهواره‌ مشخص نشده است. ماهواره WGS-10 قرار است در مدار ژئو قرار بگیرد و طول عمر آن ۱۴ سال برنامه ریزی شده است. این ماهواره با ۵۹۸۷ کیلوگرم وزن از ۸ ترانسپاندر باند ایکس (X-Band) و ۱۰ ترانسپاندر باند کا (KA-Band) برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند. ​