1396/12/09

ساخت موقعیت یاب بومی زمین پایه در کشور برای جایگزینی با جی‌پی‌اس

محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر موفق به طراحی و بومی‌سازی موقعیت‌یاب زمین پایه شدند که می‌تواند جایگزین مناسبی برای جی پی اس باشد. احیا یاوری، مجری طرح سامانه موقعیت‌یاب زمین پایه و برگزیده سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی، گفت:«موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان سنجی از نیازهای دیرین بشری و یکی از ارکان...
ساخت موقعیت یاب بومی زمین پایه  در کشور برای جایگزینی با جی‌پی‌اس

محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر موفق به طراحی و بومی‌سازی موقعیت‌یاب زمین پایه شدند که می‌تواند جایگزین مناسبی برای جی پی اس باشد.
احیا یاوری، مجری طرح سامانه موقعیت‌یاب زمین پایه و برگزیده سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی، گفت:«موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان سنجی از نیازهای دیرین بشری و یکی از ارکان جوامع اطلاعاتی آینده به شمار می‌رود. برای پاسخگویی به این نیاز سامانه‌های مختلفی از جمله سامانه‌های زمین پایه مانند امگا (OMEGA)  و لوران-سی (Loran-c) و سامانه‌های فضا پایه نظیرگلوناس (GLONAS) و جی پی اس (GPS)  و سامانه موقعیت یابی جهانی بایدو (IRNSS Beidou) توسعه داده شده است».
یاوری با بیان اینکه سامانه موقعیت‌یابی لورن-سی و نسخه بهبود یافته آن امروزه به عنوان یک سامانه محلی در بسیاری از کشورهای جهان تعبیه شده و به کاربران محلی خدمات ارائه می‌کند، گفت:«طرح ما به عنوان بومی‌سازی فناوری و ایجاد یک سامانه موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی  ملی برای ایران تدوین شده است. این طرح تمامی فناوری‌های لازم از جمله فرستنده، گیرنده، سامانه‌های کنترل، شبیه سازی و طراحی را دارد».
وی با بیان اینکه این طرح برای اولین بار در ایران انجام شده است، عنوان کرد:«از نتایج این طرح می‌توان به ساخت یک فرستنده رادیویی با دو نوع فناوری، سوئیچینگ پانزده کیلوواتی و یک مگاواتی، شبیه ساز سیگنال eLoran  اشاره کرد. همچنین طراحی نیم موج با ماژول پایه چهارصد آمپری قابل موازی سازی برای ساخت فرستنده تا چهار مگاوات، پژوهش و ساخت گیرنده و آنتن‌های گیرنده و ... از جمله نتایج این طرح به شمار می‌روند».
وی با تأکید بر اینکه این طرح می‌تواند جایگزین مناسبی برای جی پی اس شود، افزود:«بدین واسطه می‌توانیم به جی پی اس وابسته نباشیم و خدمات اصلی کشور را با سیستم بومی ارائه کنیم».
یاوری گفت:«فرستنده این سامانه‌ای که طراحی کرده‌ایم بر خلاف مکان‌یاب‌های فعلی در فضا نیست و روی زمین قرار می‌گیرد».
مجری طرح با اشاره به مزیت سامانه موقعیت‌یاب زمین پایه افزود:«این سامانه مقاوم در برابر اختلالات و شرایط جوی است و در هر شرایطی سرویس مطمئنی ارائه می‌کند».
وی خاطر نشان کرد:«جی پی اس‌های فعلی که به عنوان سامانه موقعیت‌یاب کنونی به کار می‌روند آسیب‌پذیر هستند و در شرایط آب و هوایی ممکن است نتوانیم از آن‌ ها سرویس بگیریم».
یاوری با بیان اینکه مردم و بخش‌های مختلفی همچون مخابرات، نیرو، راه و ترابری، نظامی و ... مخاطبان این طرح هستند، خاطر نشان کرد:«در حال حاضر این فناوری تکمیل شده و در صدد هستیم آن را در چند نقطه از کشور نصب کنیم».
طرح سامانه موقعیت‌یاب زمین موفق به کسب رتبه اول پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی برق و کامپیوتر سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی شد. سازمان مجری این طرح دانشگاه صنعتی مالک اشتر است.


داخلی | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سامانه موقعیت یابی بیدو به برنامه جهانی امداد و نجات پیوست

1396/10/13
منظومه ناوبری و موقعیت‌یابی ماهواره‌ای بیدو چین، به برنامه بین‌المللی جستجو و نجات کشتی‌ها و هواپیماها ، تحت عنوان « کاسپاس – سارسات» (Cospas-Sarsat) پیوست. در این برنامه جهانی چهل و چهار...

ناوبری فضاپایه چاره‌ای برای تصادف کشتی‌ها

1396/10/28
حادثه دریایی را یک درام غم‌انگیز که به آهستگی اتفاق می‌افتد، می‌دانند زیرا برای ناخدا از چند دقیقه قبل از وقوع حادثه مشخص می‌شود که برخورد با کشتی مقابل اجتناب‌ناپذیر است اما دیگر شرایط...

پرتاب دو ماهواره موقعیت یاب توسط چین

1396/11/24
چین دو ماهواره موقعیت‌یاب از شبکه ناوبری بایدو را با یک ماهواره‌بر لانگ مارچ (Long March ) در مدار زمین قرار داد. چین در حال ایجاد یک شبکه خانوادگی از سامانه موقعیت سنج بایدو است و در این...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.