1396/12/08

انگیزه اکتشاف دوباره ماه چیست؟

در سال‌های اخیر تلاش‌های جدیدی برای سفر دوباره انسان به ماه شده و تلاش می‌شود در تنها قمر زمین پایگاه ساخته شود. به اعتقاد پژوهشگران این پایگاه می‌تواند محل سوخت‌گیری و سکوی پرتاب انسان به سایر سفرهای فضایی باشد.
انگیزه اکتشاف دوباره ماه چیست؟

در سال‌های اخیر تلاش‌های جدیدی برای سفر دوباره انسان به ماه شده و تلاش می‌شود در تنها قمر زمین پایگاه ساخته شود. به اعتقاد پژوهشگران این پایگاه می‌تواند محل سوخت‌گیری و سکوی پرتاب انسان به سایر سفرهای فضایی باشد.
به‌تازگی سازمان فضایی ناسا سفرهای فضایی را در کانون توجه اصلی خود قرار داده و در همین راستا دولت ایالات‌متحده آمریکا در اکتبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که هدف اصلی این کشور، تبدیل‌شدن به قطب اصلی و پیشرو در سفرهای فضایی است. ازجمله مهم‌ترین اهداف اعلام‌شده در این برنامه، سفر به ماه و انجام نخستین مأموریت اعزام انسان به مریخ است.
در همین رابطه وزیر بازرگانی این کشور ویلبر رأس (Wilbur Ross)  اعلام کرد: « موفقیت‌های آینده ما تا حد زیادی بستگی به رفتن به ماه، تبدیل  این قمر به یک ایستگاه سوخت‌گیری و  ایجاد یک کلنی  در آن دارد. من اعتقاددارم میزان موفقیت طرح‌های فضایی ما بستگی مستقیم به پروژه تبدیل ماه به یک ایستگاه سوخت‌گیری دارد و به‌این‌ترتیب ما می‌توانیم از این محل به‌عنوان یک ایستگاه برای سفرهای دورتر فضایی استفاده کنیم. نقشه موردنظر ما در این مسیر نیز شکستن لایه‌های یخ موجود در ماه باهدف تجزیه آن‌ها به هیدروژن و اکسیژن برای تولید سوخت است.» 
بر اساس سناریویی که وزیر بازگانی آمریکا ارائه می‌دهد، راکت‌های فضاپیما از زمین باهدف توقف در ماه به‌جای سفر مستقیم به سایر سیاره‌ها بوده و سپس از ماه می‌توان بخش دوم مأموریت آن‌ها به مقصد مریخ یا بخش‌های دوردست در فضا انجام شود. این راکت‌های فضاپیما در ماه سوخت‌گیری کرده و سپس به سمت هدف موردنظر در مأموریت خود که می‌تواند سیارات یا سیارک‌های دیگر باشد، حرکت می‌کنند. این پرواز ثانویه بسیار ساده‌تر از پرواز نخستین از زمین خواهد بود زیرا در ماه اتمسفر وجود نداشته و علاوه بر آن میزان نیروی جاذبه موجود در ماه نیز بسیار کمتر از زمین است.

خصوصی‌سازی ایستگاه بین‌المللی فضایی
دولت ایالات‌متحده آمریکا علاوه بر برنامه تبدیل ماه به یک ایستگاه پایلوت برای سفرهای فضایی، قصد دارد اداره و بهره‌برداری از ایستگاه بین‌المللی فضایی را نیز به بخش خصوصی واگذار کند. دلیل اصلی این موضوع نیز هزینه‌های سرسام‌آور تعمیر و نگهداری ایستگاه بین‌المللی فضایی است که بالغ‌بر میلیون‌ها دلار در سال می‌شود و درصورتی‌که این هزینه از گردن سازمان فضایی آمریکا برداشته شود، می‌توان بودجه آن را صرف پژوهش‌ها و پروژه‌های جدید فضایی کرد.
ویلبر رأس در رابطه با نحوه خصوصی‌سازی ایستگاه بین‌المللی فضایی گفت: «درصورتی‌که قرار شود ایستگاه بین‌المللی فضایی به بخش خصوصی واگذارشده و شرکت‌های خصوصی راکت‌های شخصی خود را برای ارسال ماهواره‌هایشان به این ایستگاه بفرستند، قوانین و مقررات زیادی باید تعیین و تصویب شوند. در صورت نیاز، باید ابزارهایی برای نگهداری بقایای زباله‌های فضایی نیز در اختیار داشته باشیم.»
وی در ادامه توضیحات خود با تأکید بر این موضوع که هرچه بر میزان ماهواره‌ها و تجهیزات فضایی افزوده شود، دیر یا زود بخشی از آن‌ها به پایان عمر خود رسیده و از رده خارج می‌شوند که این موضوع بسیار مهم بوده و باید برای آن فکری کرد.
شورای ملی فضایی (NSC)ایالات‌متحده که به‌تازگی تجدید ساختار کرده و جلسات خود را تشکیل می‌دهد، اخیراً دومین نشست عمومی خود را در ماه فوریه برگزار کرد. ویلبر رأس از اعضای این شورا بوده و در آخرین نشست آن تصمیمی گرفته شد تا برای اصلاحات متعددی ازجمله صدور مجوز برای فضاپیماها، ادغام دفاتر و ایجاد توصیه‌هایی برای کنترل صادرات، راهکارهایی مفید ارائه شوند.
در حال حاضر، فضاپیمای تجاری که در کشور دیگری فرود می‌آید تابع قوانین صادرات ایالات‌متحده  محسوب شده و هزینه‌های مرتبط با این سیاست موجب اعتراض شرکت‌های فضایی شده است.
در این میان سیاست گزاری و هدایت این مسیر توسط شورای ملی فضایی بسیار بااهمیت بوده و اگر ایالات‌متحده می‌خواهد اطمینان داشته باشد که سازمان‌هایی مانند ناسا و شرکت‌هایی مانند SpaceX می‌توانند راه را برای رسیدن به مقاصد دوردست فضایی هموار کنند، تنها از طریق شورا می‌توان سیاست‌های جدیدی را ایجاد کرد که ضامن تأمین نیازهای این شرکت‌ها باشد.

منبع: سینا پرس

توریسم فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویری از تلاش انسان برای شناخت کره ماه از طریق کاوشگران بدون سرنشین

1396/10/07
از آغاز عصر فضا، یکی از اهداف اصلی صاحبان فناوری فضایی گشودن رازهای کره ماه، تنها قمر زمین و نزدیک‌ترین جرم فضایی به سیاره ما بوده است. در نخستین سال‌های این عصر، هم آمریکا و هم شوروی کاوشگران...

سفر گردشگران به ماه لغو شد

1396/11/10
شرکت "اسپیس ایکس" (SPACE X) یکی از ابر شرکت‌های سازنده ماهواره‌بر‌های فضاپیما، ماهواره بر "فالکون هوی" (heavy falcon) را آماده اعزام به مدار زمین کرده است. این ماهواره بر پس از "سترن پنج"...

آمریکا بودجه فتح ماه را اعلام کرد

1396/11/25
دولت دونالد ترامپ پروژه بودجه سال مالی 2019 را منتشر کرد. در این سند بازگشت فضانوردان به ماه یکی از اولویت‌های فضایی اعلام شده است.

آب در سراسر کره ماه وجود دارد

1396/12/06
تجزیه و تحلیل جدید داده‌های دو مأموریت قمری، شواهدی را نشان می‌دهد که آب در کره ماه، به طور گسترده در سراسر سطح آن توزیع شده و محدود به یک نقطه خاص نیست. این یافته‌ها می‌توانند به محققان...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرانسه سومین ماهواره سیراکیوس ۴ را به ناوگان مخابرات ماهواره‌ای نظامی آینده خود اضافه می‌کند

بر اساس اعلام یک مقام وزارت دفاع فرانسه در ۱۶ آبان ۹۷، این کشور ماهواره جدیدی را به نسل نوین منظومه ماهواره‌ای زمین ثابت خود که در آینده به مدار زمین می‌رود اضافه می‌کند. مسئول برنامه ارتباط‌های ماهواره‌ای در اداره کل ارتش فرانسه، که پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور را برعهده دارد، اعلام کرد که لزوم ارتباط ماهواره‌ای پهبادها و هواپیماهای نظامی نیاز به ماهواره سیراکیوس۴ (Syracuse 4) متفاوتی را ایجاد کرده است که حداکثر تا سال ۲۰۳۰ به فضا فرستاده خواهد شد. در ناوگان نوین مخابرات ماهواره‌ای نظامی فرانسه ابتدا دو ماهواره پیش‌بینی شده بود. ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی برای حمل بارهای مفیدی که در باند X و کا-بند (Ka-band) کار می‌کنند طراحی‌شده‌اند و قابلیت مقاومت در برابر تهدیدهای گوناگون را ازجمله حمله‌های سایبری، پارازیت و حملات هسته‌ای در ارتفاع‌های بالا دارد. موضوعی که باعث شده است فرانسه در اندیشه اضافه کردن ماهواره دیگری بیفتد این است که ماهواره‌های سیراکیوس۴آ و ۴بی دارای پرتوهای نقطه‌ای هستند که سیگنال‌های ماهواره را روی یک منطقه جغرافیایی محدود متمرکز می‌کند. این نوع پرتوهای متمرکز معمولا برای نیروهای زمینی که نسبتا آرام حرکت می‌کنند و تا هنگام رسیدن به محدوده درگیری نیاز به ارتباط ماهواره‌ای ندارند مناسب است، اما برای هواپیماهای نظامی که ممکن است صدها یا حتی هزاران کیلومتر را حین عملیات طی کنند مناسب نیست.