1396/12/07

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

در بایکونور آماده سازی ناو کیهانی سرنشین دار سایوز ام.اس۸ برای پرتاب در ماه مارس صورت می گیرد. کارشناسان روسکاسموس آزمایش ناو در محفظه خلاء را انجام می دهند تا از هرگونه نشتی غیرمنتظره مطمئن شوند. در همین حال متخصصان روسکاسموس در سالن شماره ۲۵۴پایگاه فضایی بایکونور محاسباتی در مورد مونتاژ و ساخت و آزمون...
تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

سیروس برزو: در بایکونور آماده سازی ناو کیهانی سرنشین دار سایوز ام.اس۸ برای پرتاب در ماه مارس صورت می‌گیرد. کارشناسان روسکاسموس آزمایش ناو در محفظه خلاء را انجام می دهند تا از هرگونه نشتی غیرمنتظره مطمئن شوند. در همین حال متخصصان روسکاسموس در سالن شماره ۲۵۴پایگاه فضایی بایکونور محاسباتی در مورد مونتاژ و ساخت و آزمون محموله بعدی سفینه باربری بدون سرنشین پروگرس ام.اس۹ را آغاز کرده اند.

پرتاب سایوز ام.اس۸ با موشک سایوز-ف-گ از سکوی شماره یک پایگاه فضایی بایکونور برای ۲۱مارس ۲۰۱۸برنامه ریزی شده است. این همان محلی است که ناو وستک۱ به سرنشینی یوری گاگارین در ۱۴آوریل۱۹۶۱ راهی مدار زمین شد و عصر پروازهای فضایی را آغاز کرد.

در مورد اتاق خلاء منحصر به فرد بایکونور که محفظه۱۷تی۵۲۳ نام دارد باید گفت که این دستگاه پیچیده ۱۵۱۵مترمکعب حجم دارد و برای آزمایش نشت سامانه‌های بزرگ به اندازه دستگاه های فضاپیمای بوران ساخته شد. بعد از تعطیل شدن برنامه بوران، این مجموعه با استفاده از پیکربندی جدید، جهت آزمایش سامانه های فضایی در مقیاس بزرگ استفاده می شود. هر ماهواره یا ناو کیهانی که قرار است از بایکونور راهی مدار زمین شود، بنا به تشخیص کارشناسان، چند روز باید در آن قرار گیرد تا نشان دهد در محیط خلای فضایی، دستگاه‌های آن طبق برنامه پیش‌بینی شده کار می‌کنند. در سال‌های گذشته محفظه خلاء برای آزمایش سامانه‌های فضایی مختلف از جمله ناوهای سرنشین‌دار سایوز، سفینه‌های باربری پروگرس واحدهای مختلف قسمت روسیه ایستگاه فضایی بین‌المللی مانند زوزدا، پیرس، همچنین ماهواره‌هایی مانند یامال به‌کار رفته است.

در حال حاضر اولگ آرتمیف، فضانورد روسکاسموس، و اندرو فویستل و ریچارد آرنولد، فضانوردان ناسا، همچنین گروه پشتیبانی شامل الکسی آوچینین از روسکاسموس و نیک هیگ از ناسا مشغول گذراندن آخرین مراحل آموزش و تمرین برای این سفر شش ماهه هستند.

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

 

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسکاسموس برنامه‌ریزی این سازمان برای سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد

1396/10/11
سازمان فضایی روسیه روسکاسموس برنامه پرتاب‌های فضایی این سازمان طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ را رسماً اعلام کرد. بر اساس اطلاعیه منتشرشده، روسیه در ژانویه هیچ پرتابی نخواهد داشت و طی ماه‌های فوریه...

پربازدیدکننده ترین خبر

سالی که گذشت از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران (۲)

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن تغییر مدیریت سازمان فضایی ایران و منصوب شدن مرتضی براری به جای محسن بهرامی بود. مرتضی براری با دیدگاهی مبتنی بر توسعه اقتصاد فضایی وارد شده و تلاش دارد تا بخش خصوصی را در این حوزه فعال کند. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال ۹۶. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.