1396/12/07

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

در بایکونور آماده سازی ناو کیهانی سرنشین دار سایوز ام.اس۸ برای پرتاب در ماه مارس صورت می گیرد. کارشناسان روسکاسموس آزمایش ناو در محفظه خلاء را انجام می دهند تا از هرگونه نشتی غیرمنتظره مطمئن شوند. در همین حال متخصصان روسکاسموس در سالن شماره ۲۵۴پایگاه فضایی بایکونور محاسباتی در مورد مونتاژ و ساخت و آزمون...
تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

سیروس برزو: در بایکونور آماده سازی ناو کیهانی سرنشین دار سایوز ام.اس۸ برای پرتاب در ماه مارس صورت می‌گیرد. کارشناسان روسکاسموس آزمایش ناو در محفظه خلاء را انجام می دهند تا از هرگونه نشتی غیرمنتظره مطمئن شوند. در همین حال متخصصان روسکاسموس در سالن شماره ۲۵۴پایگاه فضایی بایکونور محاسباتی در مورد مونتاژ و ساخت و آزمون محموله بعدی سفینه باربری بدون سرنشین پروگرس ام.اس۹ را آغاز کرده اند.

پرتاب سایوز ام.اس۸ با موشک سایوز-ف-گ از سکوی شماره یک پایگاه فضایی بایکونور برای ۲۱مارس ۲۰۱۸برنامه ریزی شده است. این همان محلی است که ناو وستک۱ به سرنشینی یوری گاگارین در ۱۴آوریل۱۹۶۱ راهی مدار زمین شد و عصر پروازهای فضایی را آغاز کرد.

در مورد اتاق خلاء منحصر به فرد بایکونور که محفظه۱۷تی۵۲۳ نام دارد باید گفت که این دستگاه پیچیده ۱۵۱۵مترمکعب حجم دارد و برای آزمایش نشت سامانه‌های بزرگ به اندازه دستگاه های فضاپیمای بوران ساخته شد. بعد از تعطیل شدن برنامه بوران، این مجموعه با استفاده از پیکربندی جدید، جهت آزمایش سامانه های فضایی در مقیاس بزرگ استفاده می شود. هر ماهواره یا ناو کیهانی که قرار است از بایکونور راهی مدار زمین شود، بنا به تشخیص کارشناسان، چند روز باید در آن قرار گیرد تا نشان دهد در محیط خلای فضایی، دستگاه‌های آن طبق برنامه پیش‌بینی شده کار می‌کنند. در سال‌های گذشته محفظه خلاء برای آزمایش سامانه‌های فضایی مختلف از جمله ناوهای سرنشین‌دار سایوز، سفینه‌های باربری پروگرس واحدهای مختلف قسمت روسیه ایستگاه فضایی بین‌المللی مانند زوزدا، پیرس، همچنین ماهواره‌هایی مانند یامال به‌کار رفته است.

در حال حاضر اولگ آرتمیف، فضانورد روسکاسموس، و اندرو فویستل و ریچارد آرنولد، فضانوردان ناسا، همچنین گروه پشتیبانی شامل الکسی آوچینین از روسکاسموس و نیک هیگ از ناسا مشغول گذراندن آخرین مراحل آموزش و تمرین برای این سفر شش ماهه هستند.

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

تصاویری از آزمایش خلاء بر روی ناو کیهانی سایوز

 

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسکاسموس برنامه‌ریزی این سازمان برای سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد

1396/10/11
سازمان فضایی روسیه روسکاسموس برنامه پرتاب‌های فضایی این سازمان طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ را رسماً اعلام کرد. بر اساس اطلاعیه منتشرشده، روسیه در ژانویه هیچ پرتابی نخواهد داشت و طی ماه‌های فوریه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت ماهواره ۱۵۰ میلیون دلاری رصد زمین در روسیه تا سال ۲۰۲۵

روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، ماهواره سنجش از دور را که ۱۵۰ میلیون دلار هزینه دارد، تکمیل خواهد کرد. روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، کار ساخت یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را به پایان می‌رساند. این ماهواره بر اساس فضاپیمای کندور FKA که هم‌اکنون موجود است، ساخته می شود. بر اساس اطلاعاتی که به‌تازگی در وب سایت تدارکات دولتی روسیه منتشر شده است، انجمن تحقیق و تولید ماشین سازی روسیه (Russia’s Research and Production Association of Machine-Building) مستقر در شهرک ریوتوف مسکو، یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را تا اواخر سال 2025 می سازد. این ماهواره سنجش‌ازدور بر مبنای فضاپیمای موجود کوندور- FKA ساخته می‌شود.