1396/11/30

مدیریت بحران نیاز به ماهواره کاربردی دارد

بحران سقوط هواپیما در کوه‌ دنا و ناتوانی در پیدا کردن سریع محل حادثه جهت امدادرسانی با روش‌های هوایی و زمینی موجب شده تا بخش‌های دولتی و خصوصی فعال در حوزه سنجش از دورفضایی نیز تلاش‌های خود را بدین منظور با شدت پیگیری کنند هر چند این تلاش‌های عملی هنوز منجر به پیدا کردن هواپیما نشده است اما درس‌های بسیاری...
مدیریت بحران نیاز به ماهواره کاربردی  دارد

محمد امین آهنگری: بحران سقوط هواپیما در کوه‌ دنا و ناتوانی در پیدا کردن سریع محل حادثه جهت امدادرسانی با روش‌های هوایی و زمینی موجب شده تا بخش‌های دولتی و خصوصی فعال در حوزه سنجش از دورفضایی نیز تلاش‌های خود را بدین منظور با شدت پیگیری کنند هر چند این تلاش‌های عملی هنوز منجر به پیدا کردن هواپیما نشده اما درس‌های بسیاری را برای مسئولین فضایی کشور به همراه داشته است. از جمله اینکه، فارغ از تمام تلاش‌هایی که برای کسب فناوری بومی ماهواره‌های سنجشی در دراز مدت انجام می‌شود ایران نیاز به یک اپراتور ماهواره‌ای مجهز به ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی کاربردی با مشخصات فنی مورد نیاز کشور دارد. 
در مدیریت بحران و به ویژه بحرانی مشابه گم شدن هواپیما در درجه اول این ماهواره‌های مخابراتی هستند که می‌توانند با استفاده از سامانه‌های نظارت ماهواره‌ای، مختصات هواپیما را به صورت دائمی به مراکز مربوطه مخابره کنند. با این حال ماهواره‌های سنجشی نیز می‌توانند با تصاویری که منطقه وسیعی را پوشش می‌دهد امکان بی‌نظیری را برای جستجوگران فراهم‌ کنند تا منطقه بزرگی را به سرعت برای پیدا کردن نشانه‌های یک هواپیمای سقوط کرده کاوش کنند. اما شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین ابعاد سوژه مورد جستجو، یا ابعاد منطقه بحران‌زده، نیازمندی‌های فنی مختلفی را می‌طلبد. ضمن آنکه تا زمانی که کنترل ماهواره در اختیار اپراتور بومی نباشد نمی‌توان به سرعت وارد عمل شد و ماهواره را تهیه تصاویر استفاده کرد. 
این امر در صحبت‌های سرادقی، معاون سازمان فضایی ایران که در مصاحبه با رسانه‌ها اظهار کرده بود این سازمان با کشورهای اروپایی در حال مذاکره است  که اگر ماهواره آنها از روی محل سانحه عبور کرد تصاویر را در اختیار ایران قرار دهند به خوبی مشهود است. برای این کار نیاز به مذاکراتی است تا صاحبان ماهواره را مجاب کند ماهواره‌های خود را برای تصویربرداری از منطقه سانحه تنظیم و عکس‌ها را در اختیار ایران بگذارند. چنین مذاکرات و ارتباطاتی حتی در شرایط بین‌المللی عادی، زمانی را از بین می‌برد که ثانیه‌های آن هم ارزشمند است. 

مدیریت بحران نیاز به ماهواره کاربردی  دارد
با این وجود بنا بر گزارش‌های واصله بخش یک شرکت دانش‌بنیان تحت عنوان موسسه سنجش از دور بصیر نیز موفق به دریافت تصاویر ماهواره‌ای محل حادثه از برخی کشورها شده است اما مسئولین این موسسه نیز اذعان دارند با وجود تلاش‌های در حال انجام توسط کارشناسان،  تصاویر ماهواره‌های فعال در طیف مرئی در شرایط آب و هوایی فعلی محل حادثه کمک چندانی نمی‌کنند و کار جستجو از طریق این تصاویر به سختی انجام می‌شود. این در حالی است که در اختیار داشتن یک ماهواره دقت بالای راداری می‌توانست پاسخگوی نیاز باشد که هنوز هیچیک از نهادها و شرکت‌های فعال در حوزه سنجش از دور موفق به دریافت چنین تصاویری از کشورهای خارجی نشده اند. 
نیاز مبرم کشور به ماهواره‌های سنجشی کاربردی با مشخصات فنی مختلف در حالی مشهود است که چندی پیش برخی  خرید ماهواره را تحقیر دانشمندان داخلی می‌دانستند بدون آنکه این نکته را در نظر داشته باشند که ماهواره‌های فعلی در مرحله تحقیق و توسعه هستند و  تا رسیدن به ماهواره‌های کاربردی راهی دراز در پیش دارند. بنابر این ضمن پرداختن به توسعه فناوری بومی، بخشی از سرمایه کشور را می‌بایست صرف راه‌اندازی اپراتور ماهواره‌ای و خرید ماهواره‌های کاربردی برای پاسخگویی به نیازهای کشور نمود.

داخلی | سنجش از دور |

نظرات بینندگان
دکتر نصیر
1396/12/4 9:27 AM
دوست عزیز با احترام به شما اما یک نکته اساسی رو فراموش کردید! آخر سر خود فرانسه و روسیه هم با اون منظومه عظیم ماهواره های نظامی هم که دارن که به مراتب در بخش مانیتور و مخابرات و امنیت از سیویل ها جلوتر هستن موفق نشدن محل دقیق هواپیما رو پیدا کنن شما انتظار دارید با مثلآ یه ماهواره خریداری شده سیویل محل دقیق این هواپیما پیدا میشد!!...اتفاقا راه ایران در بخش ماهواره ها و پرتاب گرها راه کوتاهی هست ولی مشخص نیست چرا 5-6 ساله اون روند توسعه فضایی ایران تا این حد کند شده چه در بخش توسعه ماهواره ها چه بخصوص پرتابگرها که بیس کار هست و حتی یک پرتاب موفق در این 5-6 سال نداشتیم!!..
کارشناس دلسوز فضایی
1396/12/6 10:36 AM
با سلام و احترام به نظر اینجانب ایرادات اساسی به این مقاله جنابعالی وارد است که از نظر علمی و فنی زیر سوال می برد لازم است توضیح دهم که هیچ عقل سلیمی برای پیدا کردن قطعات یک هواپیمای سقوط کرده در شرایط آب و هوایی بد کوهستانی، از ماهواره سنجش از دور طیف مرئی استفاده نمی‌کند لطفا با این پیشنهادات غلط افکار مسئولین مدیریت بحران را منحرف نکنید و در دیر پیدا شدن قطعات هواپیما و اجساد شریک نشوید و وضعیت را بدتر نکنید. به عرض حضرتعالی می‌رسانم که: 1- سنجده‌های طیف مرئی حتی با دقت بالا ( زیر یک متر نظامی) در شرایط بد جوی امکان تصویر برداری با وضوح خوب را ندارند و در ضمن برای شناسایی یک قطعه جدید هواپیما در یک تصویر نیاز به تصویر قبلی منطقه سقوط و مقایسه آن وجود دارد که احتمال در دست داشتن این تصویرهم خیلی کم است. لذا درخواست از فرانسه و یا اروپا به منظور استفاده از تصویر ماهواره‌‌ای ، کاری بیخود ، غلط و یک خیانت سهوی (شاید عمدی) بوده و یکی از عوامل اصلی دیر پیدا شدن هواپیما و ماندن اجساد در کوهستان می‌باشد. 2- استفاده از سنجنده‌های راداری (که در ماهواره‌‌ها به دلیل شرایط مداری از سنجنده‌های غیر فعال استفاده می‌شود؛) در صورت داشتن تصاویر قبلی برای مقایسه و استفاده از طیف‌های خاص که به فلزات حساس هستند شاید بتواند با سعی و خطا کمک کند که این کار هم در دنیا مرسوم نیست لذا به انحراف کشیدن افکار مسئولین و برنامه ریزان کشور کار درستی نیست لطفا از آب گل آلود ماهی نگیرید. 3- بهترین روش برای پیدا کردن قطعات یک هواپیمای سقوط کرده استفاده از رادار فعال یک هواپیما جنگی و یا یک هواپیمای بدون سرنشین (UAV) است که اکثرا در جنگ‌های هوایی و هوا به زمین از این رادارها برای تشخیص تانک و ادوات جنگی استفاده می‌شود خیلی ساده اگر در روز اول بجای استفاده از تصاویر طیف مرئی و غیره و غیره ، یک جنگنده F14 یا میگ 29بر بالای مسیر احتمالی سقوط هواپیما، چند پرواز انجام می داد و با رادارفعال خود سطح زمین را جاروب می‌کرد حتما در رادار جنگنده و یا UAV قطعات هواپیمای سقوط کرده دیده می‌شد و خیلی راحت قطعات هواپیما پیدا می‌شد در ضمن در لحظات اولیه سقوط هواپیما به دلیل گرم بودن بدنه و موتور استفاده از سنجنده‌های طیف حرارتی هم می‌تواند کمک کند و حتی جسد کشته‌شدگان هم نشان دهد. در پایان از جنابعالی تقاضا دارم در نگارش یک موضوع فنی ناقص و یا غلط عمل نکنید که کشور ما لطمات زیادی از ایده‌های صدمن یک غاز کارشناسان بی‌سواد و مدیران فرصت طلب دیده است. با آرزوی توفیق الهی برای شما دوست خوب و عزیزم
نظر شما
اخبار مرتبط

خدمات فضایی برای هواپیمای سانحه دیده؛ آیا امکان رهگیری ماهواره‌ای هواپیماها در کشور وجود ندارد؟

1396/11/29
به دنبال اعلام خبر دردناک ناپدید شدن هواپیما در مسیر تهران - یاسوج و اعلام سقوط آن از سوی منابع آگاه، از طرف یک شرکت ایرانی اعلام شد که تنها ۲۰ روز پیش یک رهگیر ماهواره‌ای را بر روی این...

جزئیات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس‌ و نجات

1396/12/02
علیرضا منظری به تشریح سیستم ELT در هواپیماها پرداخت و اظهار داشت:« ELT یا همان emergency locator transmitter فرستنده‌ای است که نقطه وقوع سانحه را مشخص می‌کند این سامانه‌‌ به سیستم هواپیما...

شناسایی محل دقیق سقوط هواپیما از طریق ماهواره

1396/12/01
معاون سازمان فضایی کشور گفت:«برای یافتن محل دقیق سقوط هواپیما از کشور‌های اروپایی و چین درخواست کرده‌ایم که اگر ماهواره‌هایشان تصویری را رصد کردند سریعاً به ما اطلاع دهند».

پربازدیدکننده ترین خبر

سالی که گذشت از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران (۲)

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن تغییر مدیریت سازمان فضایی ایران و منصوب شدن مرتضی براری به جای محسن بهرامی بود. مرتضی براری با دیدگاهی مبتنی بر توسعه اقتصاد فضایی وارد شده و تلاش دارد تا بخش خصوصی را در این حوزه فعال کند. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال ۹۶. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.