1396/12/03

اسپیس ایکس ماهواره‌های اینترنتی را به فضا پرتاب کرد

نمونه اولیه ماهواره‌های اینترنتی شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در حالی دیشب به فضا پرتاب شد که این شرکت قصد دارد طی سال‌های آتی هزاران ماهواره از این منظومه را در مدار زمین قرار دهد. هدف اصلی این پرتاب قرار دادن ماهواره اسپانیایی پاز (PAZ) به اپراتوری شرکت اسپانیایی هیسدست (Hisdesat) در مدار بود. این ماهواره...
اسپیس ایکس ماهواره‌های اینترنتی را به فضا پرتاب کرد

نمونه اولیه ماهواره‌های اینترنتی شرکت فضایی اسپیس‌ایکس در حالی پنج‌شنبه شب، ۳ اسفندماه به فضا پرتاب شد که این شرکت قصد دارد طی سال‌های آتی هزاران ماهواره از این منظومه را در مدار زمین قرار دهد.

هدف اصلی این پرتاب قرار دادن ماهواره اسپانیایی پاز (PAZ) به اپراتوری شرکت اسپانیایی هیسدست (Hisdesat) در مدار بود. این ماهواره سنجشی قابلیت عکسبرداری راداری در باند X از زمین با دقت بالا را دارد و تصاویر تهیه‌شده طی ماموریت 5.5 ساله خود را در اختیار مشتریانی از جمله دولت اسپانیا خواهد گذاشت. قرارداد ساخت ماهواره پاز به عنوان نخستین ماهواره سنجش راداری اسپانیا در سال 2008 بین هیسدست و شرکت آستریوم اسپانیا (Astrium España) امضا شد. بودجه ساخت این ماهواره حدودا 160 میلیون یورو تخمین زده شده که بخش اعظم آن توسط مالک اصلی آن یعنی وزارت دفاع اسپانیا پرداخت شده است. ماهواره 1200 کیلوگرمی پاز بر اساس باس ماهواره‌ای آستروباس (AstroBus) طراحی شده و در مدار SSO در فاصله 505 کیلومتری زمین فعالیت خواهد کرد.

دو محموله ثانویه‌ای که به همراه ماهواره پاز بر روی راکت فالکون 9 سوار بودند، همانطور که گفته شد نمونه اولیه ماهواره‌های اینترنتی شرکت اسپیس ایکس با نام‌های Microsat-2a  و  Microsat-2bبودند. این ماهواره‌ها جزوی از یک برنامه بزرگ و بلند مدت برای تحت پوشش اینترنت قرار دادن کل سطح کره زمین با استفاده از ۱۲هزار ماهواره هستند. از این تعداد، ۴۴۲۵ ماهواره قرار است در ارتفاع ۱۱۳۰ کیلومتری و ۷۵۱۸ فروند نیز در ارتفاع ۳۲۱ کیلومتری از سطح زمین قرار بگیرند تا محدوده‌های فرکانسی مختلفی را پوشش دهند. با ناوگانی به این بزرگی از ماهواره‌ها می‌توان تمام نقاط موجود روی کره زمین را تحت پوشش قرار داد. ماهواره‌های 400 کیلوگرمی میکروست 2a و 2b طی طول عمر یک ساله خود تجهیزاتی از جمله ترانسپاندر باند Ku را آزمایش خواهند کرد.

شرکت اسپیس ایکس امید زیادی دارد تا در آینده شبکه اینترنت فضایی‌اش موسوم به استارلینک (Starlink) به یک منبع درآمدزایی بسیار بزرگ تبدیل شود. بر اساس پیش بینی‌ها این شبکه تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۴۰ میلیون کاربر و ۳۰ میلیارد دلار درآمد سالیانه خواهد داشت. البته هنوز پیچیدگی‌ها و دشواری‌های بزرگی بر سر راه اجرای پروژه بلند پروازانه استارلینک وجود دارد. مدیریت هماهنگ ۱۲هزار ماهواره در حال گردش به دور زمین و تضمین رسیدن سیگنال‌های قدرتمند و پایدار به همه نقاط به هیچ وجه آسان نیست.

طبق برنامه نخستین ماهواره‌های شبکه استارلینک در میانه‌های سال آینده میلادی به فضا پرتاب خواهند شد. این همان تاریخی است که شبکه رقیب یعنی وان‌وب (OneWeb)  نیز قصد دارد ماهواره‌های اینترنتی خود را به جو زمین ارسال نماید.

منبع: Space

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت ماهواره ۱۵۰ میلیون دلاری رصد زمین در روسیه تا سال ۲۰۲۵

روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، ماهواره سنجش از دور را که ۱۵۰ میلیون دلار هزینه دارد، تکمیل خواهد کرد. روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، کار ساخت یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را به پایان می‌رساند. این ماهواره بر اساس فضاپیمای کندور FKA که هم‌اکنون موجود است، ساخته می شود. بر اساس اطلاعاتی که به‌تازگی در وب سایت تدارکات دولتی روسیه منتشر شده است، انجمن تحقیق و تولید ماشین سازی روسیه (Russia’s Research and Production Association of Machine-Building) مستقر در شهرک ریوتوف مسکو، یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را تا اواخر سال 2025 می سازد. این ماهواره سنجش‌ازدور بر مبنای فضاپیمای موجود کوندور- FKA ساخته می‌شود.