1396/11/29

چرخه اقتصاد فضایی باید در دانشگاه‌ها ایجاد شود

مرتضی براری در دیدار با رئیس پژوهشگاه فضایی، خواستار گسترش تعاملات بین المللی در حوزه صادرات و ارائه خدمات در عرصه علم و فناوری فضایی شد. وی با بیان اینکه ایران جزو کشورهایی است که به فناوری فضایی دست یافته است، گفت:«باید از این توانایی در ارائه خدمات و اقتصاد فضا نیز استفاده کرد».
چرخه اقتصاد فضایی باید در دانشگاه‌ها ایجاد شود

مرتضی براری در دیدار با رئیس پژوهشگاه فضایی، خواستار گسترش تعاملات بین المللی در حوزه صادرات و ارائه خدمات در عرصه علم و فناوری فضایی شد. وی با بیان اینکه ایران جزو کشورهایی است که به فناوری فضایی دست یافته است، گفت:«باید از این توانایی در ارائه خدمات و اقتصاد فضا نیز استفاده کرد».
وی ادامه داد:«چرخه فناوری فضایی و اقتصاد فضایی باید مکمل هم باشند و تجاری‌سازی دستاوردهای فضایی، یکی از اولویت‌های ما در این عرصه است».
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه باید بخش خصوصی را برای حضور در عرصه فضا تشویق کنیم، افزود:«سازمان فضایی درصدد اخذ مجوز برای حضور اپراتورهای ماهواره ای سنجشی در کشور است».
براری افزود:«از نظر ما، سازمان فضایی یک سازمان حاکمیتی است که باید توجه حداکثری به چرخه فناوری داشته باشد و تا حد امکان، از تصدی گری پرهیز کند که در این راستا کار مطالعاتی در دست اجرا است».
وی با اعلام اینکه نیروی انسانی گنج گران بهایی است که باید در چرخه فناوری فضایی فعال باشد، افزود:«اینکه چگونه می‌توان بستر کسب و کارهای جدید و مناسب را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان این عرصه ایجاد کرد، یکی از مسئولیت‌هایی است که پژوهشگاه فضایی ایران می تواند برای آن برنامه‌ریزی کند».
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه حوزه فضا، عرصه بزرگی است که باید از همه ظرفیت‌های کشور در این عرصه، اعم از بخش آموزش، پژوهش و فناوری برای برآورده ساختن نیازهای کشور استفاده کنیم، افزود:«خلاقیت‌های داخل دانشگاه‌ها در حوزه فضا را باید تبدیل به خلق ثروت و امکانی برای رفع نیازها و مشکلات کرد».
رئیس سازمان فضایی ایران همچنین با حضور در پژوهشگاه فضایی، از فرآیند طراحی و ساخت مدل مهندسی ماهواره مخابراتی ناهید 2 و ماهواره سنجشی سُها بازدید کرد.

لازم به توضیح است که ماهواره سها، تغییرنام یافته ماهواره پارس، و یک ماهواره سنجشی است که مشخصات آن شبیه ماهواره پارس یک سازمان فضایی ایران است که فاز طراحی مفهمومی آن با هدف ایجاد شرکت‌های خصوصی توسط اساتید دانشگاه، در دوره ریاست قبلی از طرف سازمان فضایی ایران بصورت موازی به چهار دانشگاه شریف، امیرکبیر، علم و صنعت و خواجه‌نصیر طوسی واگذار شد و فاز طراحی مفهومی آن توسط اساتید این دانشگاه‌ها انجام گرفت. بعد از انتصاب وزیر جدید و به منظور جلوگیری از موازی‌کاری(کپی‌کاری) در اولین حضور وزیر جدید، در بند 20 صورتجلسه بیست و پنجم ستاد اقتصاد مقاومتی و جلسه کنترل برنامه‌ها و پروژه‌ها در تاریخ هفتم مردادماه سال 1396 مقرر شد" با عنایت به ضرورت جلوگیری از موازی‌کاری در تعریف پروژه‌های ماهواره‌ای بین سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران، به خصوص ماهواره پارس یک و سها موضوع بررسی و سناریوهای توافقی میان دو دستگاه گزارش شود."

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

حفظ اقتدار و توسعه اقتصاد فضا از ماموریت های اصلی سازمان فضایی ایران است

1396/10/06
دکتر براری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم تقدیر از زحمات و تلاش‌های دکتر بهرامی رئیس سابق این سازمان ضمن تقدیر از زحمات ایشان در دوران حضور در سازمان فضایی ایران،...

قوانین اقتصادی فعلی، ظرفیت معدنکاری فضایی را ندارد

1396/11/15
در دهه‌های آتی، استخراج مواد معدنی ارزشمند، تاثیر بسزایی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت و قوانین فعلی به هیچ وجه برای این شوک آماده نیستند. در حال حاضر 5 معاهده برای استفاده از فضا وجود دارد....

گردش مالی اقتصاد فضایی در جهان به ۶۴۰ میلیارد دلار می رسد

1396/11/15
مرتضی براری در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری فضایی با اشاره به برنامه‌های کشور برای دست‌یابی به اقتصاد فضا گفت:«بر اساس آمارهای بین‌المللی، اقتصاد فضا در ده سال گذشته از رشد ۱۰۰درصدی برخوردار...

ماهواره های تجاری؛ نگین پرفروغ اقتصاد فضا

1396/11/23
سرمایه‌گذاری در حوزه فضایی آثار مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد و جامعه دارد؛ به‌واقع با پروژه‌های عظیم فضایی می‌توان از مزایای آن در مقابله با بلایای طبیعی، نظارت بر منابع، سطح زیر کشت، بهبود...

«توسعه اقتصاد فضا» به برنامه راهبردی فضایی کشور افزوده می شود

1396/11/26
رئیس سازمان فضایی ایران گفت:«در برنامه راهبردی فضایی کشور تا افق ١٤٠٤، سرفصلی برای توسعه اقتصاد بخش فضایی کشور پیش بینی شده که در حال نهایی سازی است». مرتضی براری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام...

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.