1396/11/28

سه نوع ماهواره بومی در دست توسعه و ساخت است

رئیس سازمان فضایی ایران در یکی از شبکه‌های اجتماعی درباره سه نوع ماهواره بومی که مراحل توسعه و ساخت را طی می کند، گزارشی ارائه کردند. مرتضی براری شامگاه چهارشنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«امروز از پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کردم و از نزدیک، در جریان آخرین وضعیت پیشرفت...
سه نوع ماهواره بومی در دست توسعه و ساخت است

رئیس سازمان فضایی ایران در یکی از شبکه‌های اجتماعی درباره سه نوع ماهواره بومی که مراحل توسعه و ساخت را طی می کند، گزارشی ارائه کردند. مرتضی براری شامگاه چهارشنبه گذشته در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«امروز از پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کردم و از نزدیک، در جریان آخرین وضعیت پیشرفت پروژه‌های ماهواره ای این مجموعه قرار گرفتم.  نکته حائز اهمیت و قابل توجه، شور و اشتیاق فراوان کارشناسان و متخصصان این پژوهشکده بود که نوید دهنده آینده‌ای روشن برای فعالیت‌های فضایی کشور است».
وی ادامه داد:«سه نوع ماهواره در کشور مراحل توسعه و ساخت را طی می کند.
دسته اول ماهواره‌های مخابراتی است که با ساخت ماهواره مصباح و پرتاب ماهواره امید، این خانواده شکل گرفته و با ماهواره‌های ناهید1 و ناهید2 در حال توسعه است.
گروه دوم، ماهواره‌های سنجشی است که فعالیت‌های تحقیقاتی آن با ساخت و پرتاب ماهواره‌های رصد، نوید و تدبیر با وضوح تصویر در سطح چند صد متر آغاز شده و اکنون با پروژه‌های دوستی، پیام، ظفر و سها که رزولوشنی چند ده متری دارند، ادامه می‌یابد.  این پروژه‌ها درواقع تشکیل دهنده مراحل توسعه برای دستیابی به ماهواره‌های تحقیقاتی عملیاتی بوده و گام به گام کشور را به این توانایی‌ها نزدیک‌تر می‌سازد.
دسته سوم نیز ماهواره‌های مکعبی و کوچک (کیوب‌ست) است که علاوه بر ایجاد بستر تجربه آموزی و آموزش نیروی انسانی متخصص، در آینده می‌تواند سرمنشأ تحولات جدی در این عرصه باشد».
براری تصریح کرد:«امیدواریم با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تلاش و همت مضاعف کارشناسان و متخصصان کشور، تا افق چشم انداز 1404 شاهد دستیابی کشور به ماهواره‌های حرفه‌ای و عملیاتی بومی باشیم».
بیست و چهارم بهمن ماه ماهواره مخابراتی ناهید یک، به عنوان دستاورد ماهواره‌ای جمهوری اسلامی ایران در نشست کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد معرفی شد.
آن گونه که چندی پیش رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد، درآمد سالیانه فروش تصاویر ماهواره‌ای و خدمات ارزش افزوده آن در دنیا نزدیک به چهار میلیارد دلار است که این رقم در سال‌های آینده به حدود 150 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
به گفته وی، از آنجا که کشور ما جزو 10 کشور بلاخیز جهان است نیاز به استفاده حداکثری از خدمات سنجش از دور احساس می‌شود.
براری از تلاش برای ورود بخش خصوصی به این بخش، با تدوین پروانه اپراتوری ماهواره مخابراتی و سنجش از دور خبر داد.
حمایت از خودکفایی در تولید کالاهای راهبردی و تولید دانش بومی آن از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».


داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سطح فناوری ماهواره‌ی مصباح بوی کهنگی نمی‌دهد

1396/04/20
طبق اظهار نظر بیشتر کارشناسان داخلی حوزه‌ی صنعت فضایی فناوری ماهواره‌ی مصباح پس از گذشت دوازده سال از ارائه‌ی آن، قدیمی نشده است و با پرتاب این ماهواره به اهداف فناورانه‌ی طرح مهر تاییدی...

ماهواره ناهید در کمیته استفاده صلح آمیز از فضا معرفی شد

1396/11/23
ماهواره مخابراتی ناهید 1 به عنوان دستاورد ماهواره‌ای کشورمان در نشست کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (کوپوس) معرفی شد.

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.