1396/11/28

فالکون هوی ممکن است رقیب روسی پیدا کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حکمی را امضا کرد که می تواند تأثیر قابل توجهی در برنامه فضایی فدرال روسیه از سال های 2016 تا 2025 داشته باشد.
فالکون هوی ممکن است رقیب روسی پیدا کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور  روسیه، حکمی را امضا کرد که می‌تواند تأثیر قابل توجهی در برنامه فضایی فدرال روسیه از سال‌های 2016 تا 2025 داشته باشد.
 ایگور کوماروف، رئیس سازمان فضایی فدرال روسیه (روس کاسموس)، گفتند: که هدف از دستور رئیس جمهور، دستیابی به یک ماهواره‌بر سوپر سنگین، و همچنین ساخت سکوی پرتاب‌کننده آن در مرکز فضایی واستوچنی می‌باشد که اولین پرتاب این ماهواره‌بر سه مرحله، برای سال 2027 برنامه‌ریزی شده است، در حالی که قبل از این دستور ولادیمیر پوتین، در ماه دسامبر گذشته، دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه، اعلام کرده بود که این ماهواره‌بر برای 2030 برنامه‌ریزی شده است و با این دستور رئیس جمهور مقرر شده است، این ماهواره‌بر سوپر سنگین، حدود سه سال زودتر به نتیجه برسد. علاوه‌بر انجام ماموریت‌های مختلف، یکی از ماموریت‌های این ماهواره‌بر  انتقال یک ایستگاه ماهواره ای بین مسیری، (Deep Space Gateway ) در مدار ماه می‌باشد.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسیه در فضا به کدام سو حرکت می‌کند؟

1396/10/17
شکست اخیر روسیه در پرتاب ماهواره متئور ام. بار دیگر توانایی‌های روسیه در فناوری فضایی را زیر سؤال برد. منابع خبری غرب با استفاده از این دستمایه در چارچوب آغاز دوران تازه جنگ سرد سیاسی بین...

پربازدیدکننده ترین خبر

مریخ را با چشم غیر مسلح در آسمان ببینید

ماه آتی میلادی برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر فاصله مریخ تا زمین به کمترین میزان (۳۵.۸ میلیون مایل) می‌رسد و با چشم غیر مسلح می‌توان مریخ را در آسمان تماشا کرد. به گفته دین رگاس، یکی از ستاره شناسان رصدخانه سینسیناتی، ۳۱ جولای فاصله سیاره سرخ رنگ تا زمین ۳۵.۸ میلیون مایل خواهد بود. در این بازه زمانی مریخ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود. محققان دلیل نزدیک شدن مریخ به زمین را ویژگی‌های خاص مدار این سیاره می‌دانند. زمین ۳۶۵ روز طول می‌کشد تا دور خورشید مدار بزند. حال آنکه مدار مریخ دور خورشید ۶۸۷ روز است. این بدان معناست که دو بار مدار زمین دور خورشید معادل یک بار سفر مریخ دور این ستاره است. به همین دلیل گاهی اوقات دو سیاره در دو سوی مخالف خورشید قرار می‌گیرند، اما تقریبا هر ۲۶ ماه یکبار زمین از فاصله بسیار نزدیک مریخ گذر می‌کند. گاهی اوقات همزمان با این رویداد سیاره سرخ و خورشید در دو سوی زمین قرار می‌گیرند. در این وضعیت مریخ و خورشید در دوسوی مخالف زمین هستند. از دیدگاه ساکنان زمین، همزمان با غروب خورشید در غرب، مریخ از سمت شرق طلوع می‌کند. سپس تمام شب در آسمان می‌ماند. اگر زمین و مریخ مداری دایره‌وار داشتند این وضعیت نیز سبب می‌شد دوسیاره به یکدیگر نزدیک شوند. اما مدار هر دو آنها بیضی شکل است بنابراین مریخ و زمین در انتهای هر مدار خود، کمی به خورشید نزدیک تر می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر ۲۶ ماه فاصله مریخ و زمین به کمترین میزان می‌رسد. از سوی دیگر هر ۱۵تا۱۷ سال این اتفاق با واقعه perihelion یا نزدیک شدن فاصله مریخ و خورشید همزمان می‌شود. ترکیب این دو رویداد ماه آتی اتفاق می‌افتد.