1396/11/24

تحقیقات یوفو دولت آمریکا ؛ بررسی تلاشی رسمی و مخفیانه برای کشف موجودات فضایی

مدتی پیش اطلاعات محرمانه‌ای در مورد تحقیقات یوفو دولت آمریکا و تلاش این کشور برای بررسی دقیق مبحث موجودات فضایی برملا شد. حال قصد داریم تا به تحلیل این اتفاق و پیامدهای آن بپردازیم. در ماه دسامبر گذشته اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و مخفیانه‌ای در مورد یکی از پروژه‌های وزارت دفاع آمریکا به نام «برنامه شناسایی...
تحقیقات یوفو دولت آمریکا ؛ بررسی تلاشی رسمی و مخفیانه برای کشف موجودات فضایی

مدتی پیش اطلاعات محرمانه‌ای در مورد تحقیقات یوفو دولت آمریکا و تلاش این کشور برای بررسی دقیق مبحث موجودات فضایی برملا شد. حال قصد داریم تا به تحلیل این اتفاق و پیامدهای آن بپردازیم.
در ماه دسامبر گذشته اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و مخفیانه‌ای در مورد یکی از پروژه‌های وزارت دفاع آمریکا به نام «برنامه شناسایی تهدیدهای پیشرفته هوایی»(AATIP) منتشر شد که در کنار قرارگیری در صدر اخبار جهانی، توجه بسیاری از علاقه‌مندان به مبحث اشیا ناشناس پرنده (UFO) و موضوع داغ موجودات فضایی را به خود جلب کرد.
این‌طور که به نظر می‌رسد، تحقیقات یوفو دولت آمریکا که در قالب پروژه AATIP بین سال‌های 2007 تا 2012 در جریان بوده، چیزی در حدود 22 میلیون دلار بودجه پنتاگون را به خود اختصاص داده است.
تمامی این اطلاعات با انتشار گزارش‌هایی مجزا از نشریه‌های پرمخاطب نیویورک‌تایمز و پولیتیکو در اختیار عموم قرار گرفت و در جریان این اتفاق، صحبت‌های جالبی از سوی یکی از مسئولین اطلاعاتی پیشین ایالات‌متحده مطرح شد. همچنین، ویدئویی بحث‌برانگیز از رویارویی دو جت جنگنده آمریکایی در سال 2004، با یک شی ناشناس پرنده هم منتشر شد که بحث تحقیقات یوفو دولت آمریکا را داغ‌تر کرد. در ادامه شما را به تماشای این کلیپ دعوت می‌کنیم:


پشت‌صحنه تحقیقات یوفو دولت آمریکا
پروژه AATIP ابتدا در سال 2007 توسط رهبر پیشین اکثریت مجلس سنای آمریکا،‌ هری رید (Harry Reid) و با پشتیبانی دو سناتور دیگر کلید خورد، اما بر طبق اطلاعات موجود،‌ مهم‌ترین شخص غیردولتی پشت ماجرا رابرت بیگلو (Robert Bigelow) از کمپانی هوافضای بیگلو بود که به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین طرفداران موضوع وجود فرازمینی ها شناخته می‌شود. درواقع بخش بزرگی از بودجه اختصاص داده‌شده به این پروژه از طرف وزارت دفاع به کمپانی بیگلو داده‌شده است.

تحقیقات یوفو دولت آمریکا ؛ بررسی تلاشی رسمی و مخفیانه برای کشف موجودات فضایی
سرپرست تحقیقات یوفو دولت آمریکا هم یکی از افسران اطلاعاتی سابق این کشور به نام لویس الیزوندو (Luis Elizondo) بود که به‌تازگی در مصاحبه‌ای با سرویس سی ان ان اظهار کرده ممکن است انسان‌ها تنها موجودات زنده در کیهان نباشند. این مقام سابق امنیتی ادعا می‌کند که اشیا پرنده موردبررسی در AATIP، هیچ‌یک از ویژگی‌های تجهیزات کنونی ارتش آمریکا و یا ابرقدرت‌های دیگر جهان را ندارند. الیزوندو مدتی پیش به‌واسطه مخفی‌کاری‌های موجود در این رابطه از سمتش استعفا داد.
نقطه عطف تحقیقات یوفو دولت آمریکا
جان هارزان (Jan Harzan)، مدیر سازمان همه‌جانبه یوفو یا همان موفان (MUFON) که به صورت مستقل پدیده اشیا ناشناس پرنده را موردبررسی قرار می‌دهد، در این رابطه گفته است که برملا شدن تلاش رسمی ایالات‌متحده برای روشن‌تر کردن موضوع یوفوها و حضور موجودات فضایی در سیاره نقطه عطفی در این ماجراست و طرفداران وجود فرازمینی‌ها از این اتفاق بسیار هیجان‌زده هستند.
بر اساس صحبت‌های هارزان،‌ سازمان موفان از سال 1969 به تحقیق در مورد پدیده یوفو پرداخته است و کارکنان آن با بررسی بیش از 100 هزار گزارش از مشاهده اشیا ناشناس پرنده اعلام کرده‌اند که یوفوها واقعی بوده و از فنّاوری‌های فوق پیشرفته استفاده می‌کنند.
تحقیقات یوفو دولت آمریکا ؛ بررسی تلاشی رسمی و مخفیانه برای کشف موجودات فضایی

موفان اعلام کرده است که با برداشتن محدودیت‌های موجود در مورد تحقیقات بر روی یوفوها و باز گذاشتن دست دانشمندان و مهندسان جهان برای پژوهش در این رابطه، با استفاده از بودجه‌های بخش خصوصی و کنگره و بدون ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن، دانش ما در مورد اشیا ناشناس پرنده به میزان چشم‌گیری پیشرفت خواهد کرد.
هارزان می‌گوید که ویدیو برخورد نزدیک سال 2004 در سن دیگو آمریکا تنها نوک کوه یخ بوده و در آرشیو ارتش آمریکا تعداد بسیار زیادی گزارش، تصویر و ویدیو از مشاهده اشیا ناشناس پرنده وجود دارد؛ این اطلاعات باید پس از انتشار اخبار پروژه AATIP در اختیار عموم قرار بگیرند.
خطر یوفوها برای امنیت ملی
آلخاندرو روجاس (Alejandro Rojas)، سخنگوی ائتلاف علمی یوفولوژی (SCU) می‌گوید که پخش اخبار محرمانه تحقیقات یوفو دولت آمریکا نشان می‌دهد که باوجود ابراز علاقه نکردن ایالات‌متحده به بحث اشیا ناشناس پرنده، دولت این کشور برای دهه‌ها این موضوع را با جدیت موردبررسی قرار داده است.
جالب است بدانید که در بین سال‌های 1952 تا 1969، طرحی به نام «پروژه کتاب آبی» (Project Blue Book) به‌عنوان تحقیقات رسمی یوفو نیروی هوایی ارتش آمریکا در جریان بود که پس از خاتمه یافتن آن، نتایج زیر در اختیار عموم قرار گرفت:
هیچ مورد گزارش‌شده، بررسی‌شده و آنالیزشده یوفو به‌عنوان تهدیدی برای امنیت ملی شناخته‌نشده است.
تاکنون هیچ مدرکی پیدا نشده که نشان‌دهنده دخالت فنّاوری‌های ناشناخته و فوق پیشرفته در موارد مشاهده اشیا ناشناس پرنده باشد.
شواهدی در مورد فرازمینی بودن یوفوهای مشاهده‌شده در دست نیست.
فنّاوری‌های پیشرفته و شواهد منتشرشده
روجاس کاملاً طرفدار تحقیقات علمی در مورد پدیده یوفو بوده و باور دارد که تمامی اطلاعات جمع‌آوری‌شده در این رابطه باید در دسترس عموم قرار بگیرند تا امکان آنالیز دقیق و بی‌طرفانه آن‌ها فراهم شود. او می‌گوید که یوفوها اساساً اشیایی ناشناس هستند و صرفاً به خاطر عجیب و اسرارآمیز بودن موضوع فرازمینی‌ها نمی‌توان تحقیق در مورد هر جسم پرنده‌ای که به‌عنوان ناشناس طبقه‌بندی می‌شود را متوقف کرد.
با این تفاسیر، بسیاری از خود می‌پرسند که چرا قضیه تحقیقات یوفو دولت آمریکا باید حالا برملا شود؟ آیا انتشار این اطلاعات در جهت آماده‌سازی افکار عمومی برای اعلام خبری بزرگ‌تر در مورد موجودات فضایی، از طرف دولت‌های جهان بوده است؟
استانتون فریدمن (Stanton Friedman)، فیزیکدان هسته‌ای بازنشسته و یکی از محققان باتجربه مبحث یوفولوژی در این رابطه می‌گوید که پخش اخبار محرمانه موضوع تحقیقات رسمی و مخفیانه در مورد اشیا ناشناس پرنده کمی سؤال‌برانگیز است، اما شجاعت کسانی مانند لویس الیزوندو برای این افشاگری باید تحسین شود.
پروژه‌ای کوچک با نتایجی ناچیز
رابرت شیفر (Robert Sheaffer) نویسنده‌ای مشهور و از محققان برجسته مبحث اشیا ناشناس پرنده در این رابطه می‌گوید که صرف 22میلیون دلار بودجه در طول پنج سال، برای پروژه AATIP نشان می‌دهد که این عملیات مطابق استانداردهای پنتاگون نسبتاً کوچک بوده است.
از طرف دیگر، رابرت بیگلو یکی از حمایت‌کنندگان کمپین انتخاباتی سناتور رید بوده و کمی غیرمعمول است که با دخالت مستقیم این سناتور پروژه‌ای محرمانه برای تحقیق در مورد یوفوها، از سوی دولت آمریکا، به شرکت بیگلو واگذار شود.

تحقیقات یوفو دولت آمریکا ؛ بررسی تلاشی رسمی و مخفیانه برای کشف موجودات فضایی
شیفر می‌گوید که تحقیقات یوفو دولت آمریکا به دلیل بی‌ثمر بودن تلاش‌ها در سال 2012 متوقف شد و تنها حاصل پروژه، تعدادی گزارش و چند کلیپ تار از اشیا پرنده‌ای است که احتمالاً، جت‌های جنگی هستند؛ آنالیز دقیق کلیپ‌ها هم به دلیل کمبود اطلاعات موجود ممکن نیست.
به اعتقاد این نویسنده می‌توان کل موضوع را به این شکل خلاصه کرد که تعدادی از طرفداران حضور موجودات فضایی در سیاره که خارج و داخل دولت فعالیت داشتند، برای مدت پنج سال مقداری از بودجه کشور را صرف تحقیق در مورد اشیا ناشناس پرنده کردند و در انتها هم نتایج ناچیزی از تلاش‌ها حاصل شد؛ این‌طور که به نظر می‌رسد پروژه AATIP بدون گرفتن بودجه،‌ هنوز در جریان است.
مدارک به‌جامانده از حضور یوفوها
به اعتقاد شیفر موضوع جالب در مورد گزارش نیویورک‌تایمز این است که کمپانی بیگلو در جریان تحقیقات یوفو دولت آمریکا، چند ساختمان در لاس‌وگاس را به محلی برای نگه‌داری از آلیاژهای فلزی و سایر مواد کشف‌شده در موارد مشاهده یوفو تبدیل کرد.
در صورت درست بودن این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که شرکت هوافضای بیگلو مدارکی مربوط به پدیده‌های گزارش‌شده از اشیا ناشناس پرنده را در اختیار دارد و این مدارک به حدی قابل‌توجه‌اند که یک ساختمان مجزا به آن‌ها اختصاص داده‌شده است. شیفر می‌گوید که باید جزئیات هزینه‌های صرف شده از سوی دولت برای تغییر کاربری این ساختمان‌ها در لاس‌وگاس و همچنین اشیا موجود در آن‌ها، منتشر شوند.
هدف تحقیقات یوفو دولت آمریکا
کارشناسی به نام استیون افترگود (Steven Aftergood) در رابطه باهدف اصلی را اندازه پروژه AATIP می‌گوید که در تحقیقات رسمی و مخفیانه‌ی این‌چنین، مهم‌ترین اصل شناسایی تهدیدهای احتمالی و تضمین امنیت کشور است، اما ازآنجایی‌که پروژه بر طبق درخواست یک سناتور و نه نیروی هوایی آمریکا به جریان افتاده، می‌توان نتیجه گرفت که امنیت ملی نگرانی عمده طرفین درگیر در ماجرا نبوده است.
از طرف دیگر مسئله‌ای مانند اختصاص دادن بودجه‌های پروژه به یکی از حامیان مالی سناتور پشتیبان AATIP، یعنی رابرت بیگلو هم به حفظ وجه امنیتی این موضوع کمکی نمی‌کند.
تحقیقات یوفو دولت آمریکا ؛ بررسی تلاشی رسمی و مخفیانه برای کشف موجودات فضایی

افترگود در ادامه می‌گوید که ارتباط دادن منشأ اشیا ناشناس پرنده به فرازمینی ها هم یکی دیگر از عواملی است که چنین تحقیقاتی به جریان می‌افتند و پس از صرف سال‌ها زمان و انرژی زیاد،‌ همان‌طور که انتظار می‌رفت به نتیجه خاصی نمی‌رسند؛ این کارشناس می‌گوید که در مواجهه با مبحث یوفولوژی باید تمرکز اصلی بر روی جنبه علمی قضیه قرار بگیرد و بدون دلیل و مدرک محکم، اولین دلیل اتفاق دخالت موجودات فضایی عنوان نشود.
اتفاقی دیگر در تاریخ یوفولوژی
مارک رودیگیر (Mark Rodeghier)، مدیر و محقق یکی دیگر از موسسه‌های پژوهش در مورد اشیا ناشناس پرنده در شیکاگو آمریکا، در رابطه با تحقیقات یوفو دولت آمریکا می‌گوید که برملا شدن این اطلاعات از رخ دادن مکرر پدیده‌های مربوط به اشیا ناشناس پرنده خبر می‌دهد.
رودیگیر که موسسه خود را از زمان پروژه کتاب آبی تشکیل داده، معتقد است که در صورت منتشر نشدن یافته‌های اصلی و مرکزی پروژه AATIP، امکان بررسی دقیق و علمی داده‌ها وجود نخواهد داشت و به دلیل کیفیت بالای اطلاعاتی که از طرف یک نهاد دولتی تهیه می‌شود، می‌توان اطمینان داشت که با انجام پژوهش بر روی یافته‌ها،‌ از سوی جامعه علمی، نتایج شگفت‌انگیزی کسب خواهد شد.
این محقق برجسته می‌گوید که با مخفی ماندن نتایج تحقیقات شرکت بیگلو، این اتفاق هم به جزو کوچکی از تاریخ یوفولوژی تبدیل خواهد شد و امکان پیشرفت جامعه به‌واسطه تحلیل داده‌ها توسط دانشمندان وجود نخواهد داشت.

 

منبع: گجت نیوز

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما
اخبار مرتبط

اقیانوس های زیر سطحی؛ کلید اصلی یافتن موجودات فضایی

1396/09/14
اقیانوس های زیر سطحی زمانی به وجود می آیند که حجم عظیمی از آب زیر پوسته یک جرم فضایی جمع می شود. مثال های بسیاری از این پدیده در منظومه شمسی وجود دارد و همین اقیانوس ها بهترین امید ما برای...

مستند Unacknowledged ۲۰۱۷ ؛ حقایقی تکان دهنده درباره موجودات فضایی

1396/10/04
مایکل مازولا با فیلم مستند Unacknowledged ۲۰۱۷ حقایقی تکان دهنده در مورد موجودات فضایی و ارتباط دولت ها با این موضوع را افشا کرده و در نگاهی تازه به فرامینی ها و حضور آنها در زمین پرداخته...

تاریخچه موجودات فضایی

1396/11/07
تنها در کهکشان راه شیری به‌غیراز خورشید، بر اساس محاسبه جرم کهکشان، ۱۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد ازاین‌رو طبیعی است که خورشید ما تنها نباشد و ممکن است در کهکشان بی‌انتها سیاره‌ای همانند زمین...

هشت مورد از تحقیقات رسمی کشورها برای پیدا کردن یوفوها و موجودات فضایی

1396/11/09
مجموعه تهیه‌شده، لیستی شامل 8 نمونه از جستجوهای دولتی انجام‌شده توسط کشورهای مختلف جهان برای پیدا کردن یوفوها و موجودات فضایی است.

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.