1396/11/26

معرفی فیلم؛ مستندی از مأموریت تاریخی آپولو ۸

۲۱ دسامبر یکی از تاریخی‌ترین روزهایی است که جهان علم به خود دیده است زیرا چهل سال پیش در چنین روزی انسان برای اولین بار در تاریخ حیاتش به محدوده‌ای پا گذاشت که تا آن زمان محدوده‌ای غیرقابل دستیابی و مرموز می‌نمود. فضاپیمای آپولو ۸ در این تاریخ برای اولین بار به مدار ماه وارد شد.سازمان فضایی آمریکا ،ناسا...
معرفی فیلم؛ مستندی از مأموریت تاریخی آپولو ۸

سید امید حسینی: فیلم اولین بار به‌سوی ماه در جست‌وجوی پشتیبانی مالی مردم است تا در سال پنجاهمین سالگرد آپولو ۸٫ منتشر شود. این فیلم مستندی است شبیه به این مأموریت و در مورد اولین انسان‌هایی که به ماه سفر کردند.
تب سفر به ماه 
۲۱دسامبر یکی از تاریخی‌ترین روزهایی است که جهان علم به خود دیده است زیرا چهل سال پیش در چنین روزی انسان برای اولین بار در تاریخ حیاتش به محدوده‌ای پا گذاشت که تا آن زمان محدوده‌ای غیرقابل دستیابی و مرموز می‌نمود. فضاپیمای آپولو ۸ در این تاریخ برای اولین بار به مدار ماه وارد شد.
سازمان فضایی آمریکا ،ناسا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ میلادی را به‌عنوان پنجاهمین سالگرد آغاز سفر فضاپیمای آپولو ۸ اعلام کرد.

این فضاپیما در ۲۱ دسامبر ۱۹۶۸ سفر خود را از کیپ کاناورال در فلوریدا آغاز کرده و سه روز پس‌ازاین تاریخ فرانک بورمن (Frank Borman)، جیمز لوول (James Louvel) و ویلیام اندرس (wiliam anderes)، سه فضانورد این فضاپیما مقام اولین انسان‌هایی را که برای اولین بار به مدار ماه پا گذاشته‌اند را به خود اختصاص دادند.
این سفر آغازگر مسیری بود که سرانجام در سال ۱۹۶۹ به قدم گذاشتن انسان بر خاک ماه منجر شد. در این سال نیل آرمسترانگ برای اولین بار در جهان و به‌عنوان اولین انسانی که به کره ماه سفرکرده است، پا بر خاک این سیاره نهاد.بر اساس گزارش ناسا، درعین‌حال فضانورد ویلیام اندرس اولین تصویر از طلوع زمین را برمدار کره ماه به ثبت رساند که این تصویر به‌عنوان برترین تصویر قرن بیستم شناخته می‌شود.

مستند آپولو ۸

'اولین بار به‌سوی ماه، سفر آپولو ۸' از کارگردانی به نام پل هیلدربرانت (paul hildebrandt), بر مأموریت تاریخی سال ۱۹۶۸ و جوری که اتفاق افتاد تمرکز دارد، از شروع و پرتابی که قبلاً به هیچ نوعی اتفاق نیفتاده بود تا وارد شدن به مدار ماه و برگشتن موفقیت‌آمیز و خوشحال‌کننده‌ی فضانوردانش به زمین. این مستند دارای مصاحبه‌های جدید از سه عضو این گروه، ویدیوهای کمیاب از ناسا و اطلاعات این فضانوردان از ماه برای کمک به بازسازی پرواز آپولو ۸ برای مردم است.

آقای هیلدربرانت در این خصوص گفت:«این فیلم داستان سه فضانورد را تعریف می‌کند که اولین انسان‌هایی بودند که موفق شدند زمین را به‌طور کامل ترک کنند. ما یک سرگذشت از فضانوردان آپولو ۸ یعنی بیل آندرس ، جیمز لوول، فرانک بورمن و توضیحی کامل از مأموریت و نگاهی به سال ۱۹۶۸ برایتان آماده می‌کنیم.»

مأموریت آپولو ۸ به‌وسیله‌ی راکت حامل افراد saturn v ناسا، در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۶۸ پرواز کرد، و سه روز بعد، بعد از 240 هزار مایل (390 هزار کیلومتر) به مدار ماه رسید. سه فضانورد اولین عکس هارا از زمین گرفتند، که تا ابد نحوه‌ی تفکر و تصور ما از کره‌ی زمین را تغییر دادند.

فرمانده آپولو ۸، بورمن, در یک‌بخشی از فیلم 'اولین بار به‌سوی ماه' می‌گوید:«وقتی فکر کردن در مورد مأموریتی که به ما دادند را متوقف می‌کنید، وارد یک چالش می‌شوید.»

 همچنین در این فیلم لوول می‌گوید:«در لحظه‌ای که موفق شدیم متوجه اهمیت این مأموریت نبودیم». در اولین تریلر این مستند آندرس می‌گوید:«اولین پرواز در saturn v، اولین بار ترک کردن کره‌ی زمین، چیز خاصی نبود که از نگرانی بمیریم. من فکر می‌کردم سه شانس داریم تا یک مأموریت را کامل کنیم.»

آقای هیلدبرانت که کارگردان مستند سال ۲۰۱۶' جنگ برای فضا' در مورد پشتیبانی عمومی از فضا است، عکاسی اولیه و اساسی برای' اولین بار با سوی فضا' را کامل کرده است. کارهای قبل از ساخت هنوز تا وقتی‌که مستند انتشار یابد مانده‌اند

 

 
منبع: Space

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما
اخبار مرتبط

آموزش فضانوردان طرح آپولو برای کار در کره ماه/عکس

1396/09/24
امروزه تمرین برای انجام عملیات در فضا نسبت به سال های اول آغاز عصر فضانوردی بسیار ساده است. دستگاه های شبیه ساز در بعضی موارد کار را چنان آسان کرده اند که حتی یک دانش آموز دبیرستانی هم می...

پربازدیدکننده ترین خبر

مرکز ملی فضایی رویایی که تعبیر نشد

عمر کوتاه مرکز ملی فضایی سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان با نامه‌ای از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور به پایان رسید و کلیه اختیارات این مرکز به جز بخش‌های مرتبط با توسعه فناوری به سازمان فضایی ایران تفویض شد. این تغییر که با عنوان ادغام مرکز ملی فضایی در برخی ستادهای معاونت علمی و تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در رسانه‌های رسمی بازتاب یافت با توجه به روند عملکرد این نهاد کاملا قابل انتظار بود.