1396/10/24

هفته شلوغ پرتاب‌های فضایی چین و یک پرتاب مشکوک دیگر

در روز گذشته چین یک پرتاب فضایی دیگر انجام داد تا تعداد پرتابهای این کشور در کمتر از یک هفته به عدد سه برسد. طی این پرتاب یک راکت لانگ مارچ 2D، سومین ماهواره از منظومه ماهواره‌ای نقشه‌برداری LKW را به مدار فرستاد. تعداد پرتاب‌های فضایی چین این روزها به طور قابل توجهی افزایش داشته و انتظار می‌رود که این...
هفته شلوغ پرتاب‌های فضایی چین و یک پرتاب مشکوک دیگر

در روز گذشته چین یک پرتاب فضایی دیگر انجام داد تا تعداد پرتابهای این کشور در کمتر از یک هفته به عدد سه برسد. طی این پرتاب یک راکت لانگ مارچ 2D، سومین ماهواره از منظومه ماهواره‌ای نقشه‌برداری LKW را به مدار فرستاد.

تعداد پرتاب‌های فضایی چین این روزها به طور قابل توجهی افزایش داشته و انتظار می‌رود که این کشور در سال 2018 رکورد تعداد پرتاب‌های فضایی خود را بزند. در حالی که تنها دو هفته از سال میلادی جدید گذشته، هر سه پایگاه زمینی پرتاب چین میزبان یک پرتاب مداری بوده‌اند.

طی دو پرتاب قبلی، در روز دوشنبه هفته پیش یک راکت لانگ مارچ 2D دو ماهواره تصویربرداری سوپرویو (SuperView) را به منظومه سنجشی شرکت چینی اسپیس ویو (SpaceView) اضافه کرد. همچنین در روز پنجشنبه دو ماهواره ناوبری Beidou-3 از منظومه ناوبری بایدو توسط راکت لانگ مارچ 3B به فضا پرتاب شدند.

اولین ماهواره از منظومه LKW در ماه دسامبر سال سال 2017 به فضا پرتاب شده بود. در آن زمان گمانه‌زنی‌هایی به وجود آمده بود مبنی بر این که ماموریت مذکور در واقع پوششی برای یک ماموریت نظامی بوده است. خصوصا با توجه به اینکه چین در سال 2016 استفاده از نوع خاصی از ماهواره‌های جاسوسی خود با نام یائوگان (Yaogan) را پس از ده سال متوقف کرده بود. این گمانه‌زنی‌ها در اواخر ماه دسامبر که این کشور دومین ماهواره از منظومه LKW را به فضا ارسال کرد، تقویت شدند؛ چرا که چنین سرعتی در توسعه یک منظومه نقشه‌برداری، قبلا تنها در پروژه‌های نظامی مشاهده شده بود.

اینکه ماموریت منظومه LKW واقعا سنجش از دور و نقشه‌برداری است یا ادامه دادن ماهواره‌های سری یائوگان، با گذشت زمان مشخص می‌شود اما ذکر دو نکته خالی از لطف نیست. اولا مشخصات مداری این دو منظومه شباهت بسیاری با یکدیگر دارد و ثانیا مسئول توسعه هر دو برنامه آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) می‌باشد.

ضمنا با توجه به ابعاد ماهواره‌های منظومه LKW، این ماهواره‌ها قادر به حمل تلسکوپ‌هایی هستند که دقت تصویربرداری کمتر از 0.7 متر را برای تصاویر سیاه و سفید و کمتر از 3 متر را برای تصاویر رنگی دارا می‌باشند که نسبت به منظومه تجاری چینی Jilin دقت بالاتری محسوب می‌گردد.

به هر حال انتظار می‌رود که در ماه ژانویه حداقل دو پرتاب فضایی دیگر توسط چین انجام شود و تعداد پرتاب‌های این ماه چین به عدد 5 برسد.  شایان ذکر است که این کشور در کل سال 2017، تعداد 18 پرتاب را انجام داده بود.

منبع: spaceflight101

ماهواره‌بر | نظارت بر زمین | ناوبری فضایی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین کیت باغبانی به ماه می‌فرستد

1396/10/13
چین قصد دارد در سال جدید میلادی یک سیاره ۴۲۵ کیلوگرمی را به ماه بفرستد. علاوه بر آن‌یک کاوشگر برای بازگرداندن نمونه و رباتی همراه کیت باغبانی نیز به ماه ارسال می‌شود.

چین هزینه ۵۵۰ میلیون دلاری تولید ماهواره برای نیجریه را می‌پردازد

1396/10/16
دولت نیجریه با اکسیم بانک چین و شرکت چینی صنایع دیوار بزرگ (Great Wall Industries) برای ساخت و پرتاب دو ماهواره ارتباطی به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار قرارداد منعقد کردند.

طرح چین برای چهل پرتاب فضایی در سال جدید میلادی

1396/10/19
چین خود را برای چهل پرتاب فضایی در سال 2018 آماده می‌کند که در صورت محقق شدن این امر، رکورد تعداد پرتاب فضایی چین در یک سال شکسته خواهد شد. در کنفرانس خبری سه‌شنبه گذشته سازمان دولتی هوافضای...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.