1396/10/24

هفته شلوغ پرتاب‌های فضایی چین و یک پرتاب مشکوک دیگر

در روز گذشته چین یک پرتاب فضایی دیگر انجام داد تا تعداد پرتابهای این کشور در کمتر از یک هفته به عدد سه برسد. طی این پرتاب یک راکت لانگ مارچ 2D، سومین ماهواره از منظومه ماهواره‌ای نقشه‌برداری LKW را به مدار فرستاد. تعداد پرتاب‌های فضایی چین این روزها به طور قابل توجهی افزایش داشته و انتظار می‌رود که این...
هفته شلوغ پرتاب‌های فضایی چین و یک پرتاب مشکوک دیگر

در روز گذشته چین یک پرتاب فضایی دیگر انجام داد تا تعداد پرتابهای این کشور در کمتر از یک هفته به عدد سه برسد. طی این پرتاب یک راکت لانگ مارچ 2D، سومین ماهواره از منظومه ماهواره‌ای نقشه‌برداری LKW را به مدار فرستاد.

تعداد پرتاب‌های فضایی چین این روزها به طور قابل توجهی افزایش داشته و انتظار می‌رود که این کشور در سال 2018 رکورد تعداد پرتاب‌های فضایی خود را بزند. در حالی که تنها دو هفته از سال میلادی جدید گذشته، هر سه پایگاه زمینی پرتاب چین میزبان یک پرتاب مداری بوده‌اند.

طی دو پرتاب قبلی، در روز دوشنبه هفته پیش یک راکت لانگ مارچ 2D دو ماهواره تصویربرداری سوپرویو (SuperView) را به منظومه سنجشی شرکت چینی اسپیس ویو (SpaceView) اضافه کرد. همچنین در روز پنجشنبه دو ماهواره ناوبری Beidou-3 از منظومه ناوبری بایدو توسط راکت لانگ مارچ 3B به فضا پرتاب شدند.

اولین ماهواره از منظومه LKW در ماه دسامبر سال سال 2017 به فضا پرتاب شده بود. در آن زمان گمانه‌زنی‌هایی به وجود آمده بود مبنی بر این که ماموریت مذکور در واقع پوششی برای یک ماموریت نظامی بوده است. خصوصا با توجه به اینکه چین در سال 2016 استفاده از نوع خاصی از ماهواره‌های جاسوسی خود با نام یائوگان (Yaogan) را پس از ده سال متوقف کرده بود. این گمانه‌زنی‌ها در اواخر ماه دسامبر که این کشور دومین ماهواره از منظومه LKW را به فضا ارسال کرد، تقویت شدند؛ چرا که چنین سرعتی در توسعه یک منظومه نقشه‌برداری، قبلا تنها در پروژه‌های نظامی مشاهده شده بود.

اینکه ماموریت منظومه LKW واقعا سنجش از دور و نقشه‌برداری است یا ادامه دادن ماهواره‌های سری یائوگان، با گذشت زمان مشخص می‌شود اما ذکر دو نکته خالی از لطف نیست. اولا مشخصات مداری این دو منظومه شباهت بسیاری با یکدیگر دارد و ثانیا مسئول توسعه هر دو برنامه آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) می‌باشد.

ضمنا با توجه به ابعاد ماهواره‌های منظومه LKW، این ماهواره‌ها قادر به حمل تلسکوپ‌هایی هستند که دقت تصویربرداری کمتر از 0.7 متر را برای تصاویر سیاه و سفید و کمتر از 3 متر را برای تصاویر رنگی دارا می‌باشند که نسبت به منظومه تجاری چینی Jilin دقت بالاتری محسوب می‌گردد.

به هر حال انتظار می‌رود که در ماه ژانویه حداقل دو پرتاب فضایی دیگر توسط چین انجام شود و تعداد پرتاب‌های این ماه چین به عدد 5 برسد.  شایان ذکر است که این کشور در کل سال 2017، تعداد 18 پرتاب را انجام داده بود.

منبع: spaceflight101

ماهواره‌بر | نظارت بر زمین | ناوبری فضایی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین کیت باغبانی به ماه می‌فرستد

1396/10/13
چین قصد دارد در سال جدید میلادی یک سیاره ۴۲۵ کیلوگرمی را به ماه بفرستد. علاوه بر آن‌یک کاوشگر برای بازگرداندن نمونه و رباتی همراه کیت باغبانی نیز به ماه ارسال می‌شود.

چین هزینه ۵۵۰ میلیون دلاری تولید ماهواره برای نیجریه را می‌پردازد

1396/10/16
دولت نیجریه با اکسیم بانک چین و شرکت چینی صنایع دیوار بزرگ (Great Wall Industries) برای ساخت و پرتاب دو ماهواره ارتباطی به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار قرارداد منعقد کردند.

طرح چین برای چهل پرتاب فضایی در سال جدید میلادی

1396/10/19
چین خود را برای چهل پرتاب فضایی در سال 2018 آماده می‌کند که در صورت محقق شدن این امر، رکورد تعداد پرتاب فضایی چین در یک سال شکسته خواهد شد. در کنفرانس خبری سه‌شنبه گذشته سازمان دولتی هوافضای...

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.