1396/10/24

کشف یک سیستم ستاره‌ای با پنج سیاره سنگی

برای اولین بار در تاریخ گروهی از محققان آماتور یک سیستم چند سیاره‌ای کشف کردند. این سیستم سیاره‌ای در فاصله ۶۲۰ سال نوری از زمین، حاوی پنج سیاره فراخورشید و احتمالاً یک سیاره ششم است که اکثر آن‌ها اَبَر زمین محسوب می‌شوند.
کشف یک سیستم ستاره‌ای با پنج سیاره سنگی

این سیستم سیاره‌ای "K2-138" نامیده می‌شود؛ در این نام K2 نشان می‌دهد که توسط تلسکوپ فضایی 'کپلر' و در جریان مأموریت K2 کشف‌شده است. K2 مأموریتی است که از سه سال گذشته برای شکار سیاره‌های فراخورشید در جریان است.

دورترین سیاره این سیستم به نام K2-138f ، در یک‌دهم فاصله زمین از خورشید قرار دارد. این سیاره‌ها همگی سنگی هستند و اندازه آن‌ها از ۱.۶ تا ۳.۳ برابر شعاع زمین متفاوت است که این خصیصه آن‌ها را در رده ابر زمین‌ها قرار می‌دهد. تمامی این سیاره‌ها به دلیل نزدیکی آن‌ها به ستاره‌شان قطعاً غیرقابل‌سکونت هستند. 

همچنین این سیاره‌ها در یک پیکربندی منظم مداری به نام 'رزونانس' قرار دارند که در آن هر سیاره نسبت به سیاره بعدی واقع در مدار، ۵۰ درصد بیشتر طول می‌کشد که یک مدار کامل را طی کند. مطالعه این سیستم می‌تواند به آشکار کردن برخی اسرار تشکیل سیستم‌های سیاره‌ای کمک کند. این نتایج در دویست و سی یکمین نشست انجمن ستاره‌شناسی آمریکا اعلام شد. این سیستم توسط گروهی از علاقه‌مندان به نجوم و با استفاده از وب‌سایت علمی شهروندی زونورس (Zooniverse)، کشف شد.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیاره کوتوله چیست؟ سیاره بودن یا نبودن؛ مسئله این است!

1396/08/15
سیاره کوتوله چیست؟ به چه اجرامی سیاره کوتوله گفته می‌شود؟ چه خصوصیاتی دارد و چه ویژگی‌ها با خود یدک می‌کشد؟ این مطلبی است که سعی دارد تا توضیح نسبتا کاملی راجع به آن بدهد.سیاره کوتوله به...

شناسایی یک سیاره جدید با امکان حیات

1396/08/29
این سیاره که Ross 128b نام دارد، در مدار یک ستاره کوتوله سرخ موسوم به Ross 128 دوران می‌کند. ستاره Ross 128 یک خورشید کم فروغ آرام است و در نتیجه محققان اعتقاد دارند دمای سطح سیاره نیز متعادل...

کشف عجیب فضاپیمای کاسینی در میان سایه‌های سیاره زحل

1396/09/27
کشف عجیب فضاپیمای کاسینی (Cassini) مدت کوتاهی پس از اتمام ماموریت این کاوشگر و سقوط آن در میان اتمسفر سیاره زحل، به تازگی خبرساز شده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

فن‌آوری خواب سرمایشی راهی متفاوت برای کاهش هزینه سفرهای فضایی

پیش از اینکه انسان به سیاره دیگری مهاجرت کند – اتفاثی که دیر یا زود رخ خواهد داد- باید به یک سوال مهم پاسخ داده شود: فضانوردان ماه‌ها و حتی سال‌هایی که در سفر هستند را چگونه سپری می‌کنند؟