1396/10/24

کشف یک سیستم ستاره‌ای با پنج سیاره سنگی

برای اولین بار در تاریخ گروهی از محققان آماتور یک سیستم چند سیاره‌ای کشف کردند. این سیستم سیاره‌ای در فاصله ۶۲۰ سال نوری از زمین، حاوی پنج سیاره فراخورشید و احتمالاً یک سیاره ششم است که اکثر آن‌ها اَبَر زمین محسوب می‌شوند.
کشف یک سیستم ستاره‌ای با پنج سیاره سنگی

این سیستم سیاره‌ای "K2-138" نامیده می‌شود؛ در این نام K2 نشان می‌دهد که توسط تلسکوپ فضایی 'کپلر' و در جریان مأموریت K2 کشف‌شده است. K2 مأموریتی است که از سه سال گذشته برای شکار سیاره‌های فراخورشید در جریان است.

دورترین سیاره این سیستم به نام K2-138f ، در یک‌دهم فاصله زمین از خورشید قرار دارد. این سیاره‌ها همگی سنگی هستند و اندازه آن‌ها از ۱.۶ تا ۳.۳ برابر شعاع زمین متفاوت است که این خصیصه آن‌ها را در رده ابر زمین‌ها قرار می‌دهد. تمامی این سیاره‌ها به دلیل نزدیکی آن‌ها به ستاره‌شان قطعاً غیرقابل‌سکونت هستند. 

همچنین این سیاره‌ها در یک پیکربندی منظم مداری به نام 'رزونانس' قرار دارند که در آن هر سیاره نسبت به سیاره بعدی واقع در مدار، ۵۰ درصد بیشتر طول می‌کشد که یک مدار کامل را طی کند. مطالعه این سیستم می‌تواند به آشکار کردن برخی اسرار تشکیل سیستم‌های سیاره‌ای کمک کند. این نتایج در دویست و سی یکمین نشست انجمن ستاره‌شناسی آمریکا اعلام شد. این سیستم توسط گروهی از علاقه‌مندان به نجوم و با استفاده از وب‌سایت علمی شهروندی زونورس (Zooniverse)، کشف شد.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیاره کوتوله چیست؟ سیاره بودن یا نبودن؛ مسئله این است!

1396/08/15
سیاره کوتوله چیست؟ به چه اجرامی سیاره کوتوله گفته می‌شود؟ چه خصوصیاتی دارد و چه ویژگی‌ها با خود یدک می‌کشد؟ این مطلبی است که سعی دارد تا توضیح نسبتا کاملی راجع به آن بدهد.سیاره کوتوله به...

شناسایی یک سیاره جدید با امکان حیات

1396/08/29
این سیاره که Ross 128b نام دارد، در مدار یک ستاره کوتوله سرخ موسوم به Ross 128 دوران می‌کند. ستاره Ross 128 یک خورشید کم فروغ آرام است و در نتیجه محققان اعتقاد دارند دمای سطح سیاره نیز متعادل...

کشف عجیب فضاپیمای کاسینی در میان سایه‌های سیاره زحل

1396/09/27
کشف عجیب فضاپیمای کاسینی (Cassini) مدت کوتاهی پس از اتمام ماموریت این کاوشگر و سقوط آن در میان اتمسفر سیاره زحل، به تازگی خبرساز شده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

نام خود را تا آفتاب بالا ببرید!

دوست دارید اسم‌تان تا خورشید یا نزدیکی خورشید به فضا برود؟ برای این کار فقط تا هفتم اردیبهشت ۹۷ وقت دارید. ناسا (NASA) قرار است اوایل تابستان امسال کاوشگری به نام پارکر (Parker Solar Probe) را به فضا پرتاب کند. پارکر پس از سفری شش ساله و انجام مانورهای مداری بسیار پیچیده در اعماق فضا، در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۳ در مدار خورشید قرار می‌گیرد. فاصله این کاوشگر تا خورشید تنها شش میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدود ده برابر نزدیک‌تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید است! حال مدیران این ماموریت فضایی پیشتازانه از تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده‌اند، نام خود را در وبگاه اینترنتی کاوشگر فضایی پارکر ثبت کنند. تمام اسامی در یک لوح ذخیره شده و همراه کاوشگر پارکر به فضا پرتاب می‌شوند. برای ارسال نام خود به فضا با کاوشگر پارکر کافی است این نشانی را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراهتان وارد کنید. در فرم موجود در این صفحه، نام و نام خانوادگی خود را همراه ایمیل‌تان وارد کنید. پس از دقایقی گواهینامه‌ای به نشانه تائید ثبت‌نام شما به ایمیلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. این گواهینامه شماره سریال اختصاصی دارد و می‌توانید آن را چاپ کنید و به یادگار نگه دارید.