1396/10/24

نگاهی به وعده‌های شرکتهای خصوصی و دولتی فعال در زمینه هوافضا!

وعده‌های فضایی زیادی از طرف مؤسسات خصوصی و شرکت‌های دولتی فعال درزمینهٔ فضانوردی شنیده می‌شود و به نظر می‌رسد مأموریت فضایی جدید هیجان‌انگیز درراه باشند. حال تا چه حد این وعده‌ها و برنامه‌های اعلام‌شده به وقوع بپیوندند و چقدر تخیلی باشند فقط خدا می‌داند امانگاهی به این وعده‌ها بد نیست!
نگاهی به وعده‌های شرکتهای خصوصی و دولتی فعال در زمینه هوافضا!


سیروس برزو:
وعده‌های فضایی زیادی از طرف مؤسسات خصوصی و شرکت‌های دولتی فعال درزمینهٔ فضانوردی شنیده می‌شود و به نظر می‌رسد مأموریت فضایی جدید هیجان‌انگیز درراه باشند. حال تا چه حد این وعده‌ها و برنامه‌های اعلام‌شده به وقوع بپیوندند و چقدر تخیلی باشند فقط خدا می‌داند امانگاهی به این وعده‌ها بد نیست!

وعده‌های سال ۲۰۱۸
انتظار می‌رود که انجمن بین السیاره ای انگلیس ماهواره مکعبی لایتسل-2 (Lightsail 2) خود را به فضا پرتاب کند. نمونه اول این ماهواره در سال ۲۰۱۵ بانام کاسموس-۱ به فضا پرتاب شد. لایتسل ریز ماهواره‌ای مکعبی با ابعاد ۱۰ سانتیمتر است که بعد از قرار گرفتن در فضا"بادبان خورشیدی" بزرگ خود که یک ورقه نازک آینه مانند خود را باز می‌کند تا بتواند از نور خورشید برای کسب انرژی استفاده کند.

نگاهی به وعده‌های شرکتهای خصوصی و دولتی فعال در زمینه هوافضا!

انتظار می‌رود که نوع سرنشین دار فضاپیمای دراگون که ظاهراً قرار است "دراگون رایدر" (DragonRider) نامیده شود در آوریل ۲۰۱۸ مأموریت آزمایشی خودکار را به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دهد و اولین پرواز سرنشین دار خود را در اوت ۲۰۱۸.  همچنین قرار است در نوامبر ۲۰۱۸ استارلاینر (Starliner) ناو سرنشین دار شرکت بوئینگ با دو سرنشین پرواز کند. اگر این وعده‌ها جامه حقیقت بپوشاند ناسا خواهد توانست برنامه‌های سرنشین دار خود که بعد از آخرین پرواز شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ تنها با سفینه‌های روسی سایوز انجام می‌شد را ازاین‌پس با سفینه خودی از کیپ کندی به انجام رساند.
همچنین ناسا تصمیم دارد در اواخر سال ۲۰۱۸ دو گردشگر فضایی را باهدف سفر در مسیر بازگشت آزاد در مدار ماه با اسپیس ایکس به فضا پرتاب کند.

نگاهی به وعده‌های شرکتهای خصوصی و دولتی فعال در زمینه هوافضا!

در اکتشافات سیاره‌ای، انتظار می‌رود که کاوشگر اینسایت ناسا در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شود. اینسایت (InSight) برای مطالعه درونی و زیرسطحی مریخ طراحی‌شده است که به دانشمندان کمک می‌کند تا تاریخ زمین و منظومه خورشیدی را مطالعه کنند.
سازمان فضایی اروپا –اسا- و سازمان فضایی ژاپن- جاکسا- برنامه‌ای بانام "بیپی کولومبو" (BepiColombo) را اجرا خواهند کرد که شامل یک تحقیقات ۱۰ ساله درباره سیاره عطارد است. بر اساس طرح پیش‌بینی‌شده درنهایت در سال 2025 برای مطالعه میدانی، دو مدارگرد راهی این سیاره خواهند شد. 
دو مأموریت نمونه‌برداری از سیارک‌ها توسط کاوشگران ژاپنی هایابوسا (Hayabusa 2) و ایسیریس رکس (-Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer OSIRIS-REx) ناسا باهدف نمونه‌برداری از سیارک‌های ریوگو (Ryugu) و بننو (Bennu) در تابستان سال آینده صورت خواهد گرفت.
چین تصمیم دارد در نیمه دوم سال جاری چانگه-۴ را به فضا پرتاب کند این کاوشگر که به‌طرف ماه می‌رود شامل دو بخش مداری و ماه‌نورد است. 
کارشناسان معتقدند در اواخر سال ۲۰۱۸ یا اوایل سال ۲۰۱۹، چین همچنین بخش اصلی ایستگاه فضایی تیان هه-۱ را به فضا پرتاب خواهد کرد که یکی از بخش‌های سه‌گانه ایستگاه فضایی بزرگ چین خواهند بود


فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسکاسموس برنامه‌ریزی این سازمان برای سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد

1396/10/11
سازمان فضایی روسیه روسکاسموس برنامه پرتاب‌های فضایی این سازمان طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ را رسماً اعلام کرد. بر اساس اطلاعیه منتشرشده، روسیه در ژانویه هیچ پرتابی نخواهد داشت و طی ماه‌های فوریه...

ناسا برای سال ۲۰۱۸ چه برنامه‌هایی دارد؟

1396/10/13
ناسا راه‌اندازی موشک شگفت‌انگیزی را در سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی کرده است و قصد دارد به مریخ و خورشید بیش از گذشته نزدیک شود. در سال ۲۰۱۸ دو وسیله نقلیه فضایی ناسا که در حال حاضر در فضا هستند...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.