1396/10/24

سیاست جدید ناسا برای انجام مأموریت‌های کم‌هزینه علمی

ناسا سیاست‌های جدیدی را برای انجام مأموریت‌های کم‌هزینه علمی با خطر کمتر را تصویب کرده است. این سیاست که مأموریت‌های کلاس دی نامیده می‌شود و در جلسات علمی ماه گذشته ستاد ناسا موردبررسی و تصویب اولیه قرارگرفته بود در نشست روز ۳ ژانویه به تائید رسید.
سیاست جدید ناسا برای انجام مأموریت‌های کم‌هزینه علمی

سیروس برزو: ناسا سیاست‌های جدیدی را برای انجام مأموریت‌های کم‌هزینه علمی با خطر کمتر را تصویب کرده است. این سیاست که مأموریت‌های کلاس دی نامیده می‌شود و در جلسات علمی ماه گذشته ستاد ناسا موردبررسی و تصویب اولیه قرارگرفته بود در نشست روز ۳ ژانویه به تائید رسید. در این جلسات توافق حاصل شد که از حجم کاغذبازی و بررسی‌های سخت‌گیرانه اسناد و مدارک موردنیاز برای چنین مأموریت‌هایی بکاهند تا کارشناسان آزادی بیشتری برای رویکردهای نوآورانه داشته باشند. طبق دستورالعمل جدید ناسا، مأموریت‌های کلاس دی تحت بررسی‌های سخت‌گیرانه کمتری قرار می‌گیرند و باید تنها نسخه نهایی اسناد پروژه را برای تأیید به ناسا ارسال کنند.
مأموریت‌های علمی کلاس دی شامل برنامه‌هایی می‌شود که به‌استثنای پرتابگر بیش از ۱۵۰ میلیون دلار هزینه در برنداشته باشند و در مدت نسبتاً کوتاه با پیچیدگی کم ساخته و در صورت نیاز بتواند موردبازسازی قرار گیرد. این سیاست مخالف مأموریت‌های با هزینه‌های بالا و پیچیده کلاس آ، مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب و مریخ‌نورد "مریخ ۲۰۲۰" است.

سیاست جدید ناسا برای انجام مأموریت‌های کم‌هزینه علمی
مأموریت‌های کلاس دی عبارت‌اند از دستگاه‌های کوچک و ابزارهایی مانند سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی (CYGNSS)، ماهواره کوچک اسمالست که در دسامبر ۲۰۱۶ پرتاب گردید و سامانه "ترکیب داخلی ستاره نوترونی" (-Neutron star Interior Composition Explorer -NICER) که در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ژوئن ۲۰۱۷ نصب‌شده است. مأموریت‌های بعدی از گروه دی شامل یک ماهواره کوچک دیگر علمی به نام تروپیکز (TROPICS) و یک ماهواره مکعب به نام مارکو (MarCO) است که مأموریت فرود در مریخ را در ماه مه آغاز می‌کند.

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سرمایه‌گذاری ناسا برای پیداکردن حیات فرا زمینی؛ ارسال هلیکوپتر‌ فضاپیما

1396/10/03
اخیراً ناسا روی ماموریت‌های هلیکوپتری برای پیدا کردن حیات فرا زمینی در تیتان (بزرگترین قمر سیاره‌ی زحل) سرمایه گذاری کرده است. آژانس فضایی آمریکا این هفته اعلام نمود که پروژه‌ی یاد شده (که...

ناسا؛ کشف حیات فرازمینی را اولویت قرار می‌دهد

1396/10/10
دانشمندان علوم فضایی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری مالی را برای یافت نشانه‌هایی از حیات فرازمینی باهدف اثبات وجود آن انجام داده‌اند.

ناسا برای سال ۲۰۱۸ چه برنامه‌هایی دارد؟

1396/10/13
ناسا راه‌اندازی موشک شگفت‌انگیزی را در سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی کرده است و قصد دارد به مریخ و خورشید بیش از گذشته نزدیک شود. در سال ۲۰۱۸ دو وسیله نقلیه فضایی ناسا که در حال حاضر در فضا هستند...