1396/10/22

رصد ماهیگیری با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای / فیلم

پایش، مدیریت و نظارت بر آنچه روی سطح آب های سطح کره زمین رخ میدهد، فوق العاده مشکل است. اما در سال 2016 به کمک ماهواره ها، سامانه‌ای ایجادشدکه وظیفه پایش آبها و فعالیت های ماهیگیری سطح آنها را بر عهده گرفت.
رصد ماهیگیری با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای / فیلم

شرکت‌های اسکای تراث(SkyTruth)، اوشیانا(Oceana) و گوگل(Google) با همکاری یکدیگر موفق به ایجاد یک پلتفرم رایگان آنلاین به نام گلوبال فیشینگ واچ (GFW:Global Fishing Watch) شدند که به‌وسیله نقشه‌های موجود در خود، توانایی دسترسی آنی کاربران به بزرگ‌ترین مسیرهای تجاری ماهیگیری و فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌گردد، را فراهم می‌سازد. پلتفرم جی.اف.دابلیو  از سیستم رادیویی شناسایی خودکار (Automatic Identification System) که داده‌های خود را به‌وسیله ماهواره‌ها و ایستگاه‌های زمینی دریافت می‌نماید، به‌منظور جهت‌دهی حرکت کشتی‌ها استفاده می‌کند. این سیستم رادیویی روزانه بیست میلیون داده نقطه‌ای را دریافت نموده و بدین گونه سامانه جی.اف.دابلیو به کمک آن‌ها قادر است اطلاعاتی در مورد مسیر حرکت کشتی‌ها به دست آورده و حتی فعالیت‌های ماهیگیری و غیر ماهیگیری را از یکدیگر تفکیک نماید.
ماهیگیری سالم با این فناوری
ماهیگیری غیرقانونی یکی از مشکلات مهم درزمینهٔ حفظ محیط‌زیست بوده و نه‌تنها به حیات موجودات دریایی آسیب می‌زند بلکه روی زمین و موجوداتی که در خشکی زندگی می‌کنند نیز تأثیر منفی دارد. بنیاد جهانی طبیعت (WWF) اعلام کرده که نزدیک به ۸۵ درصد از ماهیگیری‌های انجام شده در دنیا، نزدیک و حتی فراتر از حد توان بیولوژیکی منطقه بوده و باعث کاهش تعداد ماهی‌ها در مناطق مختلف به‌مرورزمان می‌شود. به عبارتی میزان ماهیگیری از زادوولد ماهی‌ها در آن منطقه بیشتر است.
انتظار می‌رود که این سامانه جدید بتواند به کشورها برای نظارت مؤثرتر روی دریاها کمک کند.در این راستا و طبق اعلام مسئولین این سامانه، از مزایایی جی.اف.دابلیو می‌توان به کسب اطلاعات از ماهیگیری‌های غیرقانونی و رفتارهای تخریبانِ انسانی در اقیانوس‌ها و جلوگیری از صید بیش‌ازحد ماهی‌ها در زمان زادوولد اشاره نمود که سبب حفاظت از اقیانوس‌ها و محیط زندگی آبزیان می‌گردد. به‌عنوان‌مثال، این پلتفرم توانایی ردیابی و کنترل آنلاین سی‌وپنج‌هزار کشتی تجاری ماهیگیری در جهان را دارا می‌باشد. از زمانی که اطلاعات این پلتفرم در اختیار عموم قرارگرفته، تأثیرات بی‌سابقه‌ای در سلامت اقیانوس‌ها گذاشته‌شده است. به‌طوری‌که به‌وسیله اطلاعات این ابزار، مدیریت ماهیگیری در آب‌های اقیانوس‌ها بهتر شده و فعالیت‌هایی در جهت حفاظت و بازسازی مناطق آسیب‌دیده توسط آژانس‌های مربوطه انجام‌گرفته است.
در ادامه توجه شمارا به فیلمی در مورد معرفی این سامانه توسط کارشناسان شرکت اوشیانا، جلب می‌نماییم:

 
منبع: hobbyspace

خدمات و کاربردها | چندرسانه‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.