1396/10/19

تصاویر ماهواره‌ای یک استارت‌آپ فضایی دست عربستان را رو کرد

تصاویر ماهواره‌ای جدید از دو پالایشگاه نفت بزرگ عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور ممکن است میزان ذخایر نفت خود در نیمه اول سال ۲۰۱۷ را پایین‌تر از سطح واقعی اعلام کرده باشد. ​
تصاویر ماهواره‌ای یک استارت‌آپ فضایی دست عربستان را رو کرد

تصاویر ماهواره‌ای که توسط استارت آپ برد.آی (Bird.i) گردآوری‌شده است، نشان می‌دهد باوجود تعهد عربستان برای کاهش تولید در راستای توافق نفتی اوپک، نفت خامی که در دو پالایشگاه بزرگ رأس تنورا و یانبوی عربستان نگهداری می‌شود در فاصله ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۱۷ افزایش یافت درحالی‌که آمارهای رسمی عربستان کاهش میزان تولید را نشان می‌داد.

تصاویر ماهواره‌ای یک استارت‌آپ فضایی دست عربستان را رو کرد
شرکت Bird.i تصاویر ماهواره‌ای، پهپاد و هوایی از منابع مختلف را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند. برخی از این تصاویر به‌صورت سیاه‌وسفید و برخی به‌صورت رنگی گرفته‌شده‌اند. این فناوری اجازه می‌دهد پر بودن مخازن نفتی بر اساس سایه سقف شناور مخازن برآورد شود. هر چه سایه بیشتر باشد نشان می‌دهد که سطح و مخازن نفت پایین هستند. عواملی مانند زمانی که تصاویر گرفته‌شده‌اند، موقعیت خورشید و موقعیت ماهواره نیز در نظر گرفته‌شده‌اند.

تصاویر گرفته‌شده از پالایشگاه رأس تنورا که بزرگ‌ترین پالایشگاه عربستان با ظرفیت ۵۵۰ هزار بشکه در روز است، نشان می‌دهد ذخایر در ژانویه نسبت به مارس کمتر بوده‌اند که تولید بالاتر عربستان را نشان می‌دهد.
به گفته کورنتین گیلو، مؤسس و مدیرعامل شرکت Bird.i، تصاویر پایانه یانبو که یک پالایشگاه بزرگ با ظرفیت ۲۲۵ هزار بشکه در روز است، نشان می‌دهد میزان ذخایر در نوامبر سال ۲۰۱۶ در مقایسه با ماه مه سال ۲۰۱۷ نسبتاً اندک بوده است.
بااین‌همه تصویر دیگری از یانبو که در دسامبر سال ۲۰۱۷ گرفته‌شده است، سایه بیشتری را نشان می‌دهد که گویای کاهش دوباره عرضه نفت در نیمه دوم سال است.

عربستان سعودی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان و بزرگ‌ترین صادرکننده عضو اوپک است. اعضای اوپک در نوامبر سال ۲۰۱۶ در مواجهه با اشباع عرضه نفت و سقوط قیمت‌ها، با کاهش تولید موافقت کردند و در نوامبر سال ۲۰۱۷، تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک با کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ موافقت کردند.
عربستان سعودی در طول سال ۲۰۱۷ کاهش ذخایر نفت خود را اعلام کرد و در آمار رسمی که به ابتکار آمار سازمان مشترک (Jodi) ارائه کرد، از کاهش ذخایر نفت خود به میزان ۵.۴ میلیون بشکه در فاصله ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۱۷ خبر داد و همچنین اعلام کرد میزان ذخایر در فاصله مارس تا سپتامبر روند نزولی داشته است. به گفته یک تحلیلگر انرژی، پیش‌بینی روند قیمت نفت با در نظر گرفتن مجموعه‌ای از عوامل شامل تقاضای جهانی، تغییرات فناوری و سیاست دشوار است. اگر معلوم شود رفتار و گفتار عربستان یکی نبوده است، برای قیمت نفت کاملاً بی‌ثبات کننده خواهد بود.

اقتصاد عربستان سعودی به‌شدت به نفت وابسته است و این کشور تلاش می‌کند در مواجهه باعرضه بالا و قیمت‌های پایین این مشکل را رفع کند. عربستان در برنامه "دورنمای ۲۰۳۰" به دنبال متنوع کردن اقتصاد و پر کردن مخازن دولتی است. این کشور قصد دارد در راستای این پروژه، سهام غول نفتی آرامکو را که از پالایشگاه‌های رأس تنورا و یانبو استفاده می‌کنند، در بازار عرضه کند.

منبع: عصرایران

نظارت بر زمین | اقتصاد فضایی | دیپلماسی فضایی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مذاکرات اسپیس ایکس با ترکیه بعد از سرمایه‌گذاری عربستان در ویرجین گلکتیک

1396/08/21
بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس که شرکت خودروسازی تسلا نیز متعلق به اوست با رئیس جمهوری ترکیه و وزیران صنعت و حمل و نقل این کشور دیدار کرده و درباره گسترش همکاری ها در زمینه خودروسازی و...

تفاهم‌نامه همکاری عربستان با وان‌وب

1396/09/11
طبق تفاهم‌نامه‌ای که بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان (MCIT) و شرکت آمریکایی وان‌وب (OneWeb) امضا شد، قرار است این شرکت تا سال 2020 تعداد 237 هزار خانوار را در مناطق محروم و دورافتاده...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.