1396/10/21

مرکزعلمی فضایی چابوت، مکانی برای یادگیری و الهام‌بخشی

مرکزعلمی فضایی چابوت، واقع در اوکلند کالیفرنیا، شامل مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های تعاملی، پلانتاریوم دیجیتال، سالن نمایش و سه تلسکوپ قدرتمند است.
مرکزعلمی فضایی چابوت، مکانی برای یادگیری و الهام‌بخشی

مریم فخیمیمرکزعلمی‌فضایی چابوت، واقع در اوکلند کالیفرنیا، شامل مجموعه‌ای از نمایشگاه‌های تعاملی، پلانتاریوم دیجیتال، سالن نمایش و سه تلسکوپ قدرتمند است.
این مرکز در ابتدا یک رصدخانه عمومی بود که از سال
۱۸۸۳ مدارس و شهروندان سانفرانسیسکو را با برنامه‌های علمی وآموزش نجوم پوشش می‌داد و به تدریج گسترده‌تر شد. نام این مرکز برگرفته ازآنتونی چابوت، موسس خیّر رصدخانه اوکلند است.این موسسه در سال
۱۸۸۳ با عنوان رصدخانه اوکلند در مرکز این شهر آغاز به کارکرد. یک تلسکوپ در این مرکز برای رصد عمومی مردم تعبیه شد. در سال ۱۹۱۵ به علت افزایش آلودگی نور و تراکم جمعیت، رصدخانه به یک تفرجگاه کوهستانی منتقل شد. در اواسط دهه ۱۹۶۰ تاسیسات مرکز به طور قابل ملاحظه‌ای گسترش یافت. در این مدت، نام مرکز به چابوت تغییر نام یافت. در سال ۱۹۷۷، نگرانی‌های مربوط به زلزله باعث شد تا حضور دانش آموزان مدارس دولتی در رصدخانه کاهش یابد
در ژانویه
۲۰۰۰، وبا افتتاح بخش‌های جدید، این بنیاد نام خود را به مرکز علمی فضایی چابوت تغییر داد تا تمرکز آن بیشتر بر نجوم و علوم فضایی باشد
هدف مرکزعلمی فضایی چابوت ایجاد مکانی مناسب برای یادگیری و الهام‌بخشی از جهان و سیاره زمین برای دانش آموزان رده‌های مختلف سنی است؛ تا بازدیدکنندگان به کشف و تجربه پرداخته با ایده‌ها، تخیلات و سوالات جدید مرکز را ترک کنند. چابوت به کمک تیمی از متخصصان مستعد در تلاش است تا به اهداف خود برسد.

جاذبه‌های مرکز
در کنار سه تلسکوپ قدرتمند،کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف، این مرکز شامل بخش‌های زیر است:
یک آسمان‌نمای گنبدی دیجیتال که روزانه چندین برنامه در آن نمایش داده می‌شود. سالن تئاتر «تاین‌مگادام» شامل یک صفحه نمایشگر گنبدی
۲۱ متری است که فیلم‌های مختلف چون آی‌مکس را نمایش می‌دهد.
مرکز آموزش چلنجر، یک محیط شبیه سازی شده برای انجام مأموریت فضایی است که در آن
۸ تیم با همکاری یکدیگر یک ماموریت را تکمیل می‌کنند.

تلسکوپ‌ها
مرکز علمی فضایی چابوت دارای سه تلسکوپ است. یک تلسکوپ بازتابی
۸ اینچ به نام «لیا» که در سال ۱۸۸۳ توسط آلن کلارک ساخته شد و آنتونی چابوت آن را به مرکز اهدا کرد.

مرکزعلمی فضایی چابوت، مکانی برای یادگیری و الهام‌بخشی

«راشل» یک تلسکوپ بازتابی ۲۰ اینچی است که در سال ۱۹۱۴ در مرکز نصب شد. راشل، بزرگترین تلسکوپ بازتابی در غرب آمریکا است که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

سومین تلسکوپ با نام «نلی» یک تلسکوپ بازتابی ۳۶ اینچی است که در ژوئن ۲۰۰۳ نصب شد. این تلسکوپ‌ها برای استفاده‌های آموزشی و عمومی کاربرد دارند.

پلانتاریم
آسمان‌نمای دیجتال با قطر
۲۱ متر و ظرفیت ۲۵۰ نفر، برنامه‌های نمایش روزانه و هفتگی با حضور متخصصان اخترفیزیک دارد. توسط سیستمی کاملا دیجیتال آسمان شب، صورفلکی، سیارات، رویدادهای نجومی و کاوش در فضا نمایش داده می‌شود.

مرکزعلمی فضایی چابوت، مکانی برای یادگیری و الهام‌بخشی

کاوشگران کهکشان 
در مرکز علمی فضایی چابوت، فرصتی برای نوجوانان فراهم است تا در اجرای برنامه‌های مرکز داوطلبانه همکاری کنند.

جشن تولد
در این مرکز شما می‌توانید در یک سالن خصوصی که با تم فضایی تزئین شده برای کودک خود جشن تولد برگزار کنید. مهمان‌تان می‌توانند از نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و پلانتاریم مرکز بازدید کرده با تلسکو‌پ‌ها آسمان را رصد کنند.

نمایشگاه‌ها
در مرکز چابوت نمایشگاه‌هایی با این عناوین برپاست:
پورتال آسمانی، فراتر از پرواز، سرنوشت کیهان، زمین بازی فانتزی، خورشید را لمس کن، چشم‌انداز ستارگان، یک جهش بزرگ: اودیسه ماه، خلق پروژه.

پورتال آسمانی جایی است که در آن می‌توانید با تنظیم تاریخ و ساعت به روزی که به دنیا آمده‌اید، فارغ‌التحصیل شده‌اید یا ازدواج کرده‌اید سفر کنید و موقعیت خورشید، ماه، ستارگان و صورفلکی آن روز را ببینید.

در زمین بازی فانتزی، کودکان می‌توانند با مکعب‌ها و استوانه‌های ویژه تصورات خود را از جهان خلق کنند. دراین زمین بازی تعاملی و تحسین‌برانگیز کودکان در کنار سرگرم شدن، خلاق بار آمده و حس همکاری در آن‌ها تقویت می‌شود.

در بخش خورشید را لمس کن، توسط تصاویر رصدخانه اس‌دی‌او ناسا، به قلب خورشید سفر می‌کنید. با تصاویری که در طول موج‌های مختلف ثبت شده سطوح خورشید را خواهید شناخت، لک‌ها و رشته‌های خورشید را خواهید دید. در نهایت می‌توانید یک نقاشی از سطح یا اتمسفر خورشید کشیده آن را به صورت کارت پستال دیجتال ارسال کنید.

مرکزعلمی فضایی چابوت، مکانی برای یادگیری و الهام‌بخشی

در نمایشگاه فراتر از پرواز، با زندگی، ابزارها، غذا‌ها و فعالیت‌های فضانوردان آشنا می‌شوید. اینحا یاد خواهید گرفت چگونه فضانوردان از عهده چالش‌های فیزیکی، روانی، انزوا و فعالیت‌های زیاد در شرایط جاذبه کم بر‌می‌آیند.

آیا قادرید به تنهایی به فضا سفر کنید؟ نه! اما در بخش سرنوشت کیهان، به کمک ربات اینتراستلار شما را به تاریکترین و دورترین بخش‌های کیهان می‌برد، جایی که گنجینه‌های جهان نهفته است. مکانی که ستارگان متولد می‌شوند یا سحابی‌های ایجاد می‌شوند. کهکشان‌های مختلف را خواهید شناخت وبه درون یک سیاهچاله خواهید رفت؛ حتی به زمانی که کیهان شکل گرفته سفر خواهید کرد.

یک جهش بزرگ: اودیسه ماه

در این بخش امکان تجربه سفر به ماه توسط کپسول‌های فضایی برای شما فراهم است. خواهید دید که چند راکت انسان‌ها را به ماه برده‌اند. همچنین سنگی که در پرژه آپولو-
۱۵ به زمین آورده شد در این نمایشگاه است. این سنگ حدود ۳٫۳ میلیارد سال سن دارد و در واقع مربوط به زمانی است که ماه تازه شکل گرفته بود.

مرکزعلمی فضایی چابوت، مکانی برای یادگیری و الهام‌بخشی

هدایا
در بخش فروش، می‌توانید برای دوستان و نزدیکانتان هدایای منحصربه فرد و جذابی چون اسباب بازی‌های علمی، کتاب‌ها، بسته‌های علمی فضایی، لباس، پوستر، فیلم، تلسکوپ و نرم‌افزار تهیه کنید.

 

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | آموزش و سرگرمی | چندرسانه‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.