1396/10/19

آزمايشگاه فضايی چين از کنترل خارج نشده است

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر بروز نقص عمده در آزمایشگاه فضایی چین و احتمال سقوط آن بر روی کره زمین، چين اعلام کرد ایستگاه فضایی تیانگونگ - یک، این کشور از کنترل خارج نشده و تهدیدی برای ایمنی ساکنان زمین ایجاد نکرده است.
آزمايشگاه فضايی چين از کنترل خارج نشده است

به گزارش خبرگزاری رویترز از پکن، ایستگاه آزمایشگاه فضایی تیانگونگ-یک که ترجمه نام آن کاخ آسمانی است، نخستین آزمایشگاه فضایی چین به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۱ به‌منظور انجام آزمایش‌هایی درزمینهٔ پهلو گرفتن سفینه‌های فضایی و نیز تحقیقات در مدار زمین در چارچوب برنامه فضایی بلندپروازانِ چین در مدار زمین قرار گرفت. 
چین قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ یک ایستگاه دائمی فضایی در مدار زمین قرار دهد. تیانگونگ-یک ابتدا قرار بود در سال ۲۰۱۳ از رده خارج شود، ولی چین بار‌ها دوره مأموریت آن را تمدید کرد. تأخیر در برنامه ورود مجدد این ایستگاه به اتمسفر زمین که چین اعلام کرده بود قرار است در اواخر سال ۲۰۱۷ انجام شود، موجب شده است تا برخی از کارشناسان این احتمال را مطرح کنند که آزمایشگاه فضایی چین از کنترل خارج‌شده است. ولی ژو کونگ پنگ از مهندسان ارشد شرکت علوم و فناوری هوافضای چین در واکنش به این گزارش‌ها اعلام کرد آزمایشگاه فضایی تیانگونگ از کنترل خارج نشده و تهدیدی امنیتی یا زیست‌محیطی ایجاد نکرده است. 
وی افزود ما به‌طور پیوسته فعالیت این ایستگاه را زیر نظر داریم و انتظار می‌رود در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ این ایستگاه از مدار خارج و به زمین بازگردانده شود. این ایستگاه به‌محض ورود به جو زمین خواهد سوخت و باقیمانده لاشه آن بدون به خطر انداختن امنیت ساکنان زمین، در منطقه‌ای تعیین‌شده در دریا سقوط خواهد کرد. عملیات بازگشت مجدد این ایستگاه در سپتامبر سال ۲۰۱۷ به‌این‌علت به تعویق افتاد تا اطمینان پیدا شود که بقایای آن در منطقه‌ای در اقیانوس آرام جنوبی و درجایی سقوط خواهد کرد که پیش‌تر بقایای ایستگاه‌های فضایی روسیه و آمریکا در آنجا فرود آمده‌اند. 
یک شرکت هوافضایی آمریکایی مستقر در کالیفرنیا که برای دولت آمریکا کار می‌کند اعلام کرده بعید است بازگشت مجدد تیانگونگ-یک به جو زمین در شرایط کنترل‌شده باشد اما سقوط بقایای آن جان ساکنان زمین را به خطر نخواهد انداخت. در بیانیه این شرکت آمده است اگرچه رسماً اعلام‌نشده است ولی گمان می‌رود کنترل تیانگونگ-یک ازدست‌رفته باشد و بعید است تا قبل از بازگشت آن به زمین چینی‌ها بتوانند بار دیگر کنترل آن را به دست بگیرند.

کاوش‌های فضایی | زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هشدار ژنرال آمریکایی: فناوری فضایی چین ۵ برابر سریعتر از آمریکا در حال رشد است

1396/08/23
اریک اشمیت رئیس هیئت‌مدیره آلفابت هشدار داده، در آینده ممکن است آمریکا از رقابت با چین درزمینهٔ هوش مصنوعی عقب بیفتد. به نظر می‌رسد هوش مصنوعی، تنها زمینه‌ای نیست که کشور چین قصد دارد نسبت...

کشور چین می خواهد تا سال 2040، یک شاتل فضایی با سوخت هسته ای بسازد

1396/08/30
سازمان فنّاوری و علوم هوافضای چین (CASC) که اصلی‌ترین پیمانکار برنامه‌های فضایی چین به‌حساب می‌آید اخیراً از نقشه راه جاه‌طلبانه خود برای برنامه‌های فضایی این کشور تا سال 2040 میلادی و بعدازآن...

خطر شیمیایی برخورد ایستگاه فضایی چین به زمین

1396/10/16
محققان یک شرکت فضایی آمریکایی، درباره خطر انتشار یک ماده شیمیایی به‌شدت سمی براثر برخورد ایستگاه فضایی از کنترل خارج‌شده چین به زمین هشدار دادند.

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.