1396/10/19

رقابت فضایی مراکش با اسپانیا و الجزایر

پرتاب ماهواره «محمد ۶ -ای» (Mohammed 6-A) در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ می‌تواند اسپانیا را در شتاب دادن به ساخت ماهواره سنجشی اپتیکال SeoSat/Ingenio تحریک کند. این ماهواره قرار است در اواخر سال ۲۰۱۹ یا اوایل سال ۲۰۲۰ به فضا ارسال شود. از زمان بحران جزیره پرجیل (Perejil) در سال 2002 که گزارشاتی مبنی بر تصرف...
رقابت فضایی مراکش با اسپانیا و الجزایر

پرتاب ماهواره «محمد ۶ -ای» (Mohammed 6-A) در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ می‌تواند اسپانیا را در شتاب دادن به ساخت ماهواره سنجشی اپتیکال SeoSat/Ingenio تحریک کند. این ماهواره قرار است در اواخر سال ۲۰۱۹ یا اوایل سال ۲۰۲۰ به فضا ارسال شود.

از زمان بحران جزیره پرجیل (Perejil) در سال ۲۰۰۲ که گزارشاتی مبنی بر تصرف بخش‌هایی از جزیره توسط نیروی دریایی مراکش منتشر شد و اسپانیا در کسب تصاویر ماهواره‌ای از این جزیره ناتوان بود، دو کشور همواره در حال تلاش برای افزایش ظرفیتهای سنجش از دور ماهواره‌ای خود بوده‌اند تا برای تقابل‌های احتمالی آمادگی داشته باشند.

ماهواره محمد ۶ -ای توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های فرانسوی تالس آلنیا (Thales Alenia Space) به عنوان پیمانکار اصلی و دفاع و فضای ایرباس (Airbus DS) توسعه یافته و در اوایل ماه نوامبر توسط راکت وگا (Vega) شرکت آریان اسپیس (Arianespace) به فضا پرتاب شد.

ماهواره SeoSat/Ingenio توسط ایرباس برای دولت اسپانیا در حال توسعه می‌باشد و بودجه این ماموریت از جانب مرکز توسعه فناوری‌های صنعتی مادرید (CDTI) تامین می‌گردد. این ماهواره قرار است با ماموریت رادار روزنه مصنوعی پاز (PAZ) که در ماه جاری میلادی پس از یک تاخیر سه ساله به فضا ارسال می‌شود همکاری کند. ضمنا سازمان فضایی اروپا (ESA) طی قراردادی که در سال ۲۰۰۷ با CDTI امضا کرده بر پروژه توسعه و ساخت SeoSat/Ingenio نظارت دارد.

این ماهواره بخشی از برنامه ملی سنجش از دور ماهواره‌ای اسپانیا (PNOTS) می‌باشد که جزء دیگر آن یعنی ماهواره پاز نیز توسط شرکت گروه دفاعی فضایی ایرباس (Airbus DS) ساخته شده است. ماهواره پاز که مالکیت آن در اختیار اپراتور اسپانیایی هیسدست (Hisdesat) می‌باشد، در باند X فعالیت می‌کند. طبق برنامه مذکور، این ماهواره ۱۴۰۰ کیلوگرمی قرار است در همان مداری قرار بگیرد که ماهواره‌های آلمانی تراسار (TerraSAR) و تاندم-ایکس (TanDEM-X) حضور دارند و به همراه آنها یک منظومه SAR را تشکیل بدهند.

کشور مراکش اولین میکروماهواره خود با نام مارک-توبست (Maroc-TUBSAT) را در سال ۲۰۰۱ با همکاری آلمان و روسیه به فضا فرستاده بود و انتظار می‌رود ماهواره محمد ۶-بی را نیز که ماموریتی مشابه با محمد ۶ -ای دارد در سال ۲۰۱۸ به فضا بفرستد.

نهایتا باید اشاره کرد که علاوه بر اسپانیا، نام الجزیره نیز به عنوان رقیب دیگری برای مراکش مطرح می‌باشد. این کشور نیز ماه گذشته با موفقیت اولین ماهواره مخابراتی خود با نام الکامست-1 (Alcomsat-1) را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره توسط آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) طراحی شده و توسط شرکت گریت وال (Great Wall Industry Corp.) به فضا ارسال شد.

منبع: Spacenews

نظارت بر زمین | دیپلماسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.