1396/10/18

ماهواره سنگین ناسا برای مطالعه اتمسفر زمین

ناسا در سال ۲۰۱۸ تصمیم دارد با ارسال ماهواره‌های مخابراتی به بخش بالایی اتمسفر، دما و ترکیب لایه‌های آن را در گذرزمان بررسی کند.
ماهواره سنگین ناسا برای مطالعه اتمسفر زمین

ناسا در ماموریت جدید خود به نام «GOLD» در سال ۲۰۱۸ قسمت بالایی اتمسفر زمین را بررسی کند. این ماموریت به وسیله یک ماهواره مخابراتی انجام می‌شود هدف از این ماموریت تحلیل تغییرات مرز بین زمین و فضا در گذر زمان است. گلد (GOLD) علامت اختصاری برای مشاهدات لبه و دیسک در مقیاس جهانی (Global-scale Observations of the Limb and Disk) است.

این ماموریت در ۲۵ ژانویه از کورو (Kourou) در گینه فرانسوی آغاز می‌شود و بر این اساس ماهواره مخابراتی اس‌ای‌اس-۱۴ (SES-14) به اتمسفر زمین فرستاده می‌شود که قرار است در مداره ژئو (GEO) زمین قرار گیرد. این ماموریت روی تغییرات دما و ترکیب لایه‌های بالایی اتمسفر زمین تمرکز می‌کند. همچنین ماهواره دیگری به نام آیکون (ICON) نیز در آینده به این ماموریت اضافه می‌شود تا نحوه تاثیرگذاری خورشید بر آب و هوای زمین و فضا را بررسی کنند. ماهواره اس‌ای‌اس-۱۴ دارای دو باند c و Ku بوده که سراسر آمریکا و منطقه اقیانوس اطلس شمالی را تحت پوشش قرار می‌دهد. وزن این ماهواره ۴۴۰۰ کیلوگرم  بوده و مدت زمان کار این ماهواره ۱۵ سال پیش‌بینی شده است. قابل ذکر است این ماهواره از دو آرایه خورشیدی برای افزایش مداری و تمام مانورهای مداری بهره می‌برد.
ریچارد ایستر مدیر ارشد تحقیقاتی ماموریت گلد در دانشگاه مرکزی فلوریدا می‌گوید: «سال‌هاست که مشغول مطالعه بخش بالایی اتمسفر زمین هستیم».
درهرحال این ماموریت اشعه‌های مافوق بنفشی را بررسی می‌کند که در بخش بالایی اتمسفر وجود دارد. همچنین این نخستین ماموریتی است که دمای لایه‌های اتمسفر را به طور دقیق و کامل ثبت می‌شود. ماهواره ماموریت گلد در ارتفاع ۳۵۴۰۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد.

مخابرات ماهواره‌ای | نظارت بر زمین |

نظر شما
اخبار مرتبط

مخابرات فضایی، کلیدی برای توسعه پایدار

1396/09/05
گروه فناوری‌های فضایی و لایه فوقانی اتمسفر، به عنوان عضوی از کمیسیون ارتباطات پهن‌باند برای توسعه پایدار (The Broadband Commission for Sustainable Development) اخیرا در گزارش به بررسی پتانسیل...

میکروماهواره ارتش آمریکا از ایستگاه فضایی در مدار قرار گرفت

1396/09/26
شرکت آمریکایی نانورکس (NanoRacks LLC) با موفقیت میکروماهواره کسترل آی ۲ام (Kestrel Eye IIM به اختصار KE2M) را از ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار قرا داد. این میکروماهواره سنجشی 50 کیلوگرمی...

ماهواره‌‌ها از بهبود لایه اوزن خبر می‌دهند

1396/10/16
دانشمندان از طریق مشاهدات ماهواره‌ای برای اولین بار نشان داده‌اند سطوح گاز مخرب کلر در ازون به دلیل مصرف کمتر ترکیبات شیمیایی کلرو فلوئورو کربن کمتر شده که منجر به کاهش تخریب این لایه می‌شود.

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار چه وقت انجام شد؟

روز ۱۴ژانویه ۱۹۶۹سفینه سایوز-۴ (Soyuz) با یک سرنشین به نام ولادیمیر شاتالف به فضا پرتاب شد. یک روز بعد باریس والینف ، الکسی یلیسیف و یوگنی خرونف با سایوز-۵ راهی مدار زمین شدند. این سفینه بعد از رسیدن به مدار تعیین شده، به ردیابی سایوز-۴ پرداخت و ان را در فضا پیدا کرد. پس از آن دو ناو در حالی که هرکدام با سرعتی در حدود ۳۰هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، کم کم به هم نزدیک شدند و سرانجام عمل اتصال صورت گرفت. پس از الحاق دو سفینه ، یلیسیف و خرونف در حالی که لباس مخصوصی به تن داشتند از سایوز-۵ بیرون آمده، با یک راهپیمایی خود را به سایوز-۴ رساندند و به درون آن راه یافتند. آن گاه دو سفینه از هم جدا شدند. به این ترتیب سایوز-۴ با سه سرنشین و سایوز-۵ با یک سرنشین به زمین بازگشتند. این نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار همچنین نخستین جابه جایی سرنشین در یک سفر فضایی بود.