1396/10/18

ماهواره سنگین ناسا برای مطالعه اتمسفر زمین

ناسا در سال ۲۰۱۸ تصمیم دارد با ارسال ماهواره‌های مخابراتی به بخش بالایی اتمسفر، دما و ترکیب لایه‌های آن را در گذرزمان بررسی کند.
ماهواره سنگین ناسا برای مطالعه اتمسفر زمین

ناسا در ماموریت جدید خود به نام «GOLD» در سال ۲۰۱۸ قسمت بالایی اتمسفر زمین را بررسی کند. این ماموریت به وسیله یک ماهواره مخابراتی انجام می‌شود هدف از این ماموریت تحلیل تغییرات مرز بین زمین و فضا در گذر زمان است. گلد (GOLD) علامت اختصاری برای مشاهدات لبه و دیسک در مقیاس جهانی (Global-scale Observations of the Limb and Disk) است.

این ماموریت در ۲۵ ژانویه از کورو (Kourou) در گینه فرانسوی آغاز می‌شود و بر این اساس ماهواره مخابراتی اس‌ای‌اس-۱۴ (SES-14) به اتمسفر زمین فرستاده می‌شود که قرار است در مداره ژئو (GEO) زمین قرار گیرد. این ماموریت روی تغییرات دما و ترکیب لایه‌های بالایی اتمسفر زمین تمرکز می‌کند. همچنین ماهواره دیگری به نام آیکون (ICON) نیز در آینده به این ماموریت اضافه می‌شود تا نحوه تاثیرگذاری خورشید بر آب و هوای زمین و فضا را بررسی کنند. ماهواره اس‌ای‌اس-۱۴ دارای دو باند c و Ku بوده که سراسر آمریکا و منطقه اقیانوس اطلس شمالی را تحت پوشش قرار می‌دهد. وزن این ماهواره ۴۴۰۰ کیلوگرم  بوده و مدت زمان کار این ماهواره ۱۵ سال پیش‌بینی شده است. قابل ذکر است این ماهواره از دو آرایه خورشیدی برای افزایش مداری و تمام مانورهای مداری بهره می‌برد.
ریچارد ایستر مدیر ارشد تحقیقاتی ماموریت گلد در دانشگاه مرکزی فلوریدا می‌گوید: «سال‌هاست که مشغول مطالعه بخش بالایی اتمسفر زمین هستیم».
درهرحال این ماموریت اشعه‌های مافوق بنفشی را بررسی می‌کند که در بخش بالایی اتمسفر وجود دارد. همچنین این نخستین ماموریتی است که دمای لایه‌های اتمسفر را به طور دقیق و کامل ثبت می‌شود. ماهواره ماموریت گلد در ارتفاع ۳۵۴۰۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد.

مخابرات ماهواره‌ای | نظارت بر زمین |

نظر شما
اخبار مرتبط

مخابرات فضایی، کلیدی برای توسعه پایدار

1396/09/05
گروه فناوری‌های فضایی و لایه فوقانی اتمسفر، به عنوان عضوی از کمیسیون ارتباطات پهن‌باند برای توسعه پایدار (The Broadband Commission for Sustainable Development) اخیرا در گزارش به بررسی پتانسیل...

میکروماهواره ارتش آمریکا از ایستگاه فضایی در مدار قرار گرفت

1396/09/26
شرکت آمریکایی نانورکس (NanoRacks LLC) با موفقیت میکروماهواره کسترل آی ۲ام (Kestrel Eye IIM به اختصار KE2M) را از ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار قرا داد. این میکروماهواره سنجشی 50 کیلوگرمی...

ماهواره‌‌ها از بهبود لایه اوزن خبر می‌دهند

1396/10/16
دانشمندان از طریق مشاهدات ماهواره‌ای برای اولین بار نشان داده‌اند سطوح گاز مخرب کلر در ازون به دلیل مصرف کمتر ترکیبات شیمیایی کلرو فلوئورو کربن کمتر شده که منجر به کاهش تخریب این لایه می‌شود.

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.