1396/10/16

چین هزینه ۵۵۰ میلیون دلاری تولید ماهواره برای نیجریه را می‌پردازد

دولت نیجریه با اکسیم بانک چین و شرکت چینی صنایع دیوار بزرگ (Great Wall Industries) برای ساخت و پرتاب دو ماهواره ارتباطی به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار قرارداد منعقد کردند.
چین هزینه ۵۵۰ میلیون دلاری تولید ماهواره برای نیجریه را می‌پردازد

سیروس برزو: دولت نیجریه با اکسیم بانک چین (China exim bank) و شرکت چینی صنایع دیوار بزرگ (Great Wall Industries) برای ساخت و پرتاب دو ماهواره ارتباطی به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار قرارداد منعقد کردند. آدبایو شیتو وزیر ارتباطات نیجریه در ابوجا، پایتخت نیجریه به خبرنگاران گفت امید می‌رود قرارداد این دو ماهواره تا پایان ژانویه ۲۰۱۸ امضا شود.
آدبایو شیتو به روزنامه‌نگاران توضیح داد که این آخرین جلسه از یک سری مذاکرات با مقامات چینی بود. این مذاکرات شرایط امنیتی برگزار شد زیرا مطبوعات نیجریه دولت این کشور را متهم به فساد اداری و سوء مدیریت می‌کنند. همچنین نگرانی‌ها در مورد عدم استفاده مناسب از فناوری‌های ماهواره‌ای کشور توسعه‌نیافته‌ای مانند نیجریه وجود دارد.
در مذاکرات اولیه نیجریه و چین موافقت شده بود که نیجریه سهمی معادل ۱۵ درصد از هزینه‌های ۵۵۰ میلیون دلار را داشته باشد که موجب اعتراض در نیجریه شد. درنتیجه، در مذاکرات نهایی، مقامات دو کشور توافق کردند که چین هزینه کامل تولید ماهواره‌ها را در برابر سهامی که مورد رضایت طرفین باشد پرداخت کند.
شیتو به خبرنگاران گفت "این‌یک فرصت بسیار بزرگ کسب‌وکار است زیرا آن‌ها اعلام کردند حتی بدون کمک ۱۵ درصدی از سوی ما، آماده پرداخت کل مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار برای خرید دو ماهواره برای نیجریه هستند و ما چیزی برای از دست دادن نداریم، زیرا ازلحاظ تأمین منابع مالی هیچ سرمایه‌گذاری از سوی ما انجام نمی‌شود."
وی با اشاره به رقابت شرکت‌های مخابرات ماهواره‌ای اروپا، اسرائیل، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و آمریکا برای ورود هرچه بیشتر به بازار آفریقا گفت: "ما مایلیم با جذب بازار محلی همچنین بازار آفریقایی، سود ببریم."
کارشناسان انتظار دارند که این دو ماهواره طی دو سال آماده پرتاب شود.

مخابرات ماهواره‌ای | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هشدار ژنرال آمریکایی: فناوری فضایی چین ۵ برابر سریعتر از آمریکا در حال رشد است

1396/08/23
اریک اشمیت رئیس هیئت‌مدیره آلفابت هشدار داده، در آینده ممکن است آمریکا از رقابت با چین درزمینهٔ هوش مصنوعی عقب بیفتد. به نظر می‌رسد هوش مصنوعی، تنها زمینه‌ای نیست که کشور چین قصد دارد نسبت...

همکاری چین و تایوان برای پیش‌بینی ماهواره‌ای زلزله‌ها

1396/08/24
کشورهای چین و تایوان قصد دارند در اقدامی مشترک با نظارت فضایی بر امواج الکترومغناطیسی‌ای که قبل از زلزله‌ها منتشر می‌شوند، آنها را پیش‌بینی کنند. طبق این قرارداد همکاری که ماه گذشته منعقد...

گسترش همکاری های علمی چین و الجزایر با پرتاب ماهواره

1396/09/21
چین و الجزایر از توسعه همکاری های علمی و فضایی دو کشور پس از آنکه پکن برای الجزیره یک ماهواره پرتاب کرد ابراز خرسندی کردند. این ماهواره که به 'الکوم ست 1 ' موسوم است، روز دوشنبه از مرکز...

پربازدیدکننده ترین خبر

ظرفیت نهفته بخش خصوصی در صادرات بالون‌های ارتفاع بالا منتظر توجه دولت

بالن‌های استراتوسفری امروزه به حدی توسعه یافته‌اند که در حال تبدیل شدن به رقبایی جدی برای ماهواره‌های مستقر در مدار نزدیک به زمین (LEO) می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات مطالعاتی بین‌المللی، خاورمیانه طی سال‌های آتی (مابین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱) به دلیل بروز پدیده‌های اجتماعی متعدد، از بیشترین رشد بازار پرنده‌های سبک‌تر از هوا در جهان برخوردار است. چنین ظرفیتی با توجه به توانمندی‌ بخش خصوصی کشور و مزایای رقابتی ویژه سازنده ایرانی از جمله قیمت بسیار پایین‌تر و طراحی بر اساس شرایط اقلیمی خاص منطقه، فرصتی طلایی را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور در این بخش فراهم آورده است. اما این فرصت تنها زمانی قابل استفاده است که بخش خصوصی نوپا اما توانمند کشور که تا کنون با وجود موانع فراوان توانسته روی پای خود بایستد مورد توجه قرار گرفته و مورد پشتیبانی قرار گیرد.