1396/10/18

ماهواره مرموز پرتاب شد

اسپیس ایکس صبح امروز یک ماهواره دولتی مخفی به نام زوما را پرتاب کرده است، اما جزئیات این مأموریت در رمز و راز قرار گرفته، چراکه هیچ آژانس دولتی خاصی هنوز به‌عنوان صاحب زوما اعلام‌نشده است.
ماهواره مرموز پرتاب شد

سیروس برزو: اسپیس ایکس  صبح امروز، دوشنبه ۱۸ آذرماه یک ماهواره دولتی مخفی به نام زوما را پرتاب کرده است، اما جزئیات این مأموریت در رمز و راز قرار گرفته، چراکه هیچ آژانس دولتی خاصی هنوز به‌عنوان صاحب زوما  اعلام‌نشده است.
موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس قرار بود ماهواره زوما (Zuma) را بین ساعت ۸ شب تا ۱۰ بعدازظهر به‌وقت شرق آمریکا  روز جمعه ۵ ژانویه از سکوی پرتاب شماره ۳۹آ در مرکز فضایی کاناورال، فلوریدا پرتاب کند که با توجه به دلایل امنیتی و سری این پرتاب به روز دوشنبه ۸ ژانویه ساعت ۰۰:۵۵ به وقت شرق آمریکا تقریبا «۴ صبح امروز» به وقت ایران پرتاب گردید. هنوز مشخص نیست که چه ارگان دولتی صاحب این ماهواره است و چه مأموریتی را بر عهده دارد اما مقصد ماهواره زوما جایی در مدار پایین زمین (LEO) است. این ارتفاع البته شامل طیف وسیعی از حدود ۲۵۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر می‌شود و ماهواره‌ها یا سفینه‌های مستقر در این مدار توانایی دقیق شدن به نقاط مختلف زمین رادارند و بسته به ارتفاع آن‌ها، هر بار گردششان به دور زمین حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول می‌کشد. بااین‌حال، این مقصد نمی‌تواند به‌طور دقیق از هدف پرتاب زوما اطلاعاتی بدهد زیرا در این ارتفاع ماهواره‌های مختلفی از جاسوسی گرفته تا ارتباطی و هواشناسی همچنین ایستگاه بین‌المللی فضایی را دربرمی گیرد.

ماهواره مرموز پرتاب شد
فالکون-۹ یک موشک دومرحله‌ای است که به خاطر استفاده از ۹ موتور در طبقه اول موشک به این اسم نام‌گذاری شده است و اولین موشک قابل‌استفاده مجدد در جهان بشمار می‌رود. فالکن می‌تواند بارهای تا ۲۲۸۰۰ کیلوگرم را به مدار پایین زمین حمل کند و بر این اساس زما نمی‌تواند بیش از این وزن داشته باشد.
این فعالیت‌ها بخشی از فعالیت اسپیس ایکس  برای ایجاد موشک و فضاپیمای قابل‌استفاده مجدد است که بنا به گفته الون ماسک مدیرعامل شرکت هزینه‌های بهره‌گیری از فناوری فضایی را به شکل قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.
پرتاب زوما  برای اواسط ماه نوامبر برنامه‌ریزی‌شده بود، اما اسپیس ایکس  تاریخ عرضه را به تأخیر انداخت تا این شرکت بتواند اطلاعات آزمایش قبلی که برای شریک دیگر انجام داده بود را موردمطالعه بیشتر قرار دهد.

ماهواره مرموز پرتاب شد
پیش از آغاز برنامه‌ریزی‌شده در ماه نوامبر، شرکت نورث گرومن تائید کرد که مجوز پرتاب زوما  با موشک فالکون-۹ اسپیس ایکس را به دست آورده است، اما این شرکت جزئیات دقیقی در مورد اینکه کدام ارگان دولتی این پروژه را مدیریت می‌کند را اعلام نکرده است.
محرمانه بودن حتی کلیات این پرتاب غیرعادی بوده و معلوم نیست چه چیزی باعث شد این پرتاب متفاوت از پرتاب‌های گذشته باشد که جزئیات کلی آن‌ها اعلام نشود. حتی اگر زوما یک ماهواره مرتبط با امنیت ملی باشد زیرا به‌طور مثال در مورد عملیات قبلی مثل پرتاب فضاپیمای نظامی ایکس-۳۷ب (X-37B) نیروی هوایی در ماه سپتامبر و یا پرتاب ماه مه ۲۰۱۷ که ماهواره‌ای از ناوگان ماهواره‌های جاسوسی ایالات‌متحده را به مدار برد، کلیاتی در اختیار رسانه‌های همگانی قرار می‌گرفت.
شرکت اسپیس ایکس پنجره پرتاب زوما دوساعته اعلام کرده است. این نشان می‌دهد که زوما برای رسیدن به مدار مقصد، نیازی به پرتاب لحظه‌ای ندارد و این شرکت برخی انعطاف‌پذیری برای رسیدگی به هرگونه مشکلات ساده و یا مسائل مربوط به آب‌وهوا در تأخیر شمارش معکوس را در نظر دارد.
علیرغم محرمانه بودن مأموریت زوما، شرکت اسپیس ایکس  یک وب‌سایت برای این مأموریت ایجاد کرده و قرار است که از حدود ۱۵ دقیقه قبل از پرتاب نمایش تلویزیونی از عملیات پرتاب را نشان می‌داده است.

جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آلمان قراردادی برای ساخت سه ماهواره جاسوسی تازه منعقد می کند

1396/08/13
ایرباس و شرکت او اچ بی مستقر در شهر برمن آلمان پیشنهادهای جداگانه ای برای ساخت این ماهواره ها داده اند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، به نقل از خبرگزاری رویترز ؛ دولت...

میکروماهواره ارتش آمریکا از ایستگاه فضایی در مدار قرار گرفت

1396/09/26
شرکت آمریکایی نانورکس (NanoRacks LLC) با موفقیت میکروماهواره کسترل آی ۲ام (Kestrel Eye IIM به اختصار KE2M) را از ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار قرا داد. این میکروماهواره سنجشی 50 کیلوگرمی...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.